Dysk Hitachi Ilość realokowanych sektorów


(Driverxxl2008) #1

a.thumb.jpg.76dbbb5d48e28847897f1fc624e2Witam:

Raz na jakiś  czas komputer zawiesza się w losowych momentach. Myszka nie odpowiada, jeśli w momencie zawieszenia był dźwięk to zaczyna brzęczeć jednostajnie.

Czy to wina dysku?

Bo chodzi jak czołg…

a.jpg


(IPSEN) #2

Dysk niestety do wymiany-O5, zgraj pilnie ważne dane z tego dysku

Dodatkowo - C7  wskazuje ilość błędów wykrytych przez CRC podczas przesyłania danych w trybie UltraDMA. Najczęstszym powodem błędów są problemy z taśmą-kablem komunikacji danych. Parametr ten nie zmniejsza się po usunięciu usterki kabla. 


(Driverxxl2008) #3

Dysk zamieniłem miejscami.i błąd c7 na hitachi nadal.A wd bez zmiana (zero problemów)…

Na tym hitachi postawiony jest system…


(IPSEN) #4

Wartość (42) się nie wyzeruje, jak nie będzie wzrastać wtedy jest OK 


(Aciwurra 69) #5

 Włącz AAM a dysk powinien być dużo cichszy. Poza tym jak chcesz dokładniej poznać jego stan to przeskanuj go w MHDD. Te zawieszenia mogły być od kabla, a dysk mimo swoich godzin i relokowanych sektorów może jeszcze podziała. To zależy od stanu jego powierzchni, co za tym idzie tempa przybywania relokwanych sektów. 


(Driverxxl2008) #6

Dysk zrobił się już znośny (w głosnosci).Lecz relokowanych sektorów ma już 336…


(_abrakadabra_) #7

Ten dysk najbardziej nadaje się do zamontowania w koszu. W najlepszym wypadku możesz go wyzerować z remapem(mhdd) i trzymać na nim tylko to, za czym nie będziesz płakał po stracie.


(Driverxxl2008) #8

A dlaczego tak uważasz?Na razie system na nim jest.


(_abrakadabra_) #9

Poważnie pytasz ?


(Driverxxl2008) #10

Nie wiem jak liczyc te sektory realokowane…i ile ten dysk może mieć…

A tu jeszcze 2 wykresy…

HDTune_Benchmark_Hitachi_HDT725032VLA360

file.html


(IPSEN) #11

Jak sprawdzić powierzchnie dysku -program dla zaawansowanych


(hirem) #12

Co do liczby realokowanych, to sugerujesz się to co pokazuje smart przy parametrze 05. O ile smart pokazuje stan rzeczywisty. Bo liczba przy 05 nie pokrywa się, jest mniejsza jak przy C4. Więc lepiej sprawdzić MHDD stan powierzchni, a nie z HDTune jeszcze z zaznaczonym szybkim skanowaniem. Jeśli smart pokazuje prawdę, to nie powinno być badów w użyciu. Ale dla pewności, robi się weryfikację skanem MHDD. Który nie tylko potwierdzi, czy są czy nie ma badów, ale jeszcze wykaże czy są sektory z dłuższym odczytem. A ile dysk ma sektorów zapasowych, w jakiej liczbie. Powinien mieć trochę więcej jak te 336 z podanego ostatniego stanu. Wynika to z atrybutów parametrów parametru 05, gdzie do progu w liczbie 5, trochę jeszcze pozostało. A jaka liczba tych zapasowych sektorów, to musiał byś znać dane producenta danego modelu. Sama wartość realokowanych 336. Nie jest dobrym prognostykiem i jak liczba będzie się zwiększać, to koledzy odpowiedzieli co to oznacza. Jeśli włączenie AAM dało poprawę pod względem, że nie pojawiają się nowe realokowane. Oraz z wymianą kabla nie rosną błędy komunikacji C7. To czy poprawiło się działanie systemu. Jak nie, to pod warunkiem że powierzchnia dysku w użyciu nie wykazuje badów, czy sektorów z dłuższym odczytem. Można postawić na nowo system, ze względu na możliwe uszkodzone pliki. Jak nowa instalacja, nie da poprawy w stabilności działania systemu. To z pewnym prawdopodobieństwem, można postawić na winowajcę dysk. Ale nie wykluczając innych możliwych przyczyn.  Możesz na próbę uruchomić np. Linux Mint Live z płytki DVD czy pena. I sprawdzisz czy zawieszenia, zacięcia ustały. Dla większej pewności, system lepiej mieć na zdrowszym dysku, nie z taką historią jaką wykazuje smart.  Ale decyzja należy do autora i w razie czego, miał powiedziane chyba wszystko, jaką ma sytuację.

 


(Driverxxl2008) #13

Ok.Dzięki wszystkim za pomoc.Pozdrawiam