Dysk Hitachi Ilość realokowanych sektorów

a.thumb.jpg.76dbbb5d48e28847897f1fc624e2Witam:

Raz na jakiś  czas komputer zawiesza się w losowych momentach. Myszka nie odpowiada, jeśli w momencie zawieszenia był dźwięk to zaczyna brzęczeć jednostajnie.

Czy to wina dysku?

Bo chodzi jak czołg…

a.jpg

Dysk niestety do wymiany-O5, zgraj pilnie ważne dane z tego dysku

Dodatkowo - C7  wskazuje ilość błędów wykrytych przez CRC podczas przesyłania danych w trybie UltraDMA. Najczęstszym powodem błędów są problemy z taśmą-kablem komunikacji danych. Parametr ten nie zmniejsza się po usunięciu usterki kabla. 

Dysk zamieniłem miejscami.i błąd c7 na hitachi nadal.A wd bez zmiana (zero problemów)…

Na tym hitachi postawiony jest system…

Wartość (42) się nie wyzeruje, jak nie będzie wzrastać wtedy jest OK 

 Włącz AAM a dysk powinien być dużo cichszy. Poza tym jak chcesz dokładniej poznać jego stan to przeskanuj go w MHDD. Te zawieszenia mogły być od kabla, a dysk mimo swoich godzin i relokowanych sektorów może jeszcze podziała. To zależy od stanu jego powierzchni, co za tym idzie tempa przybywania relokwanych sektów. 

Dysk zrobił się już znośny (w głosnosci).Lecz relokowanych sektorów ma już 336…

Ten dysk najbardziej nadaje się do zamontowania w koszu. W najlepszym wypadku możesz go wyzerować z remapem(mhdd) i trzymać na nim tylko to, za czym nie będziesz płakał po stracie.

A dlaczego tak uważasz?Na razie system na nim jest.

Poważnie pytasz ?

Nie wiem jak liczyc te sektory realokowane…i ile ten dysk może mieć…

A tu jeszcze 2 wykresy…

HDTune_Benchmark_Hitachi_HDT725032VLA360

file.html

Jak sprawdzić powierzchnie dysku -program dla zaawansowanych

Co do liczby realokowanych, to sugerujesz się to co pokazuje smart przy parametrze 05. O ile smart pokazuje stan rzeczywisty. Bo liczba przy 05 nie pokrywa się, jest mniejsza jak przy C4. Więc lepiej sprawdzić MHDD stan powierzchni, a nie z HDTune jeszcze z zaznaczonym szybkim skanowaniem. Jeśli smart pokazuje prawdę, to nie powinno być badów w użyciu. Ale dla pewności, robi się weryfikację skanem MHDD. Który nie tylko potwierdzi, czy są czy nie ma badów, ale jeszcze wykaże czy są sektory z dłuższym odczytem. A ile dysk ma sektorów zapasowych, w jakiej liczbie. Powinien mieć trochę więcej jak te 336 z podanego ostatniego stanu. Wynika to z atrybutów parametrów parametru 05, gdzie do progu w liczbie 5, trochę jeszcze pozostało. A jaka liczba tych zapasowych sektorów, to musiał byś znać dane producenta danego modelu. Sama wartość realokowanych 336. Nie jest dobrym prognostykiem i jak liczba będzie się zwiększać, to koledzy odpowiedzieli co to oznacza. Jeśli włączenie AAM dało poprawę pod względem, że nie pojawiają się nowe realokowane. Oraz z wymianą kabla nie rosną błędy komunikacji C7. To czy poprawiło się działanie systemu. Jak nie, to pod warunkiem że powierzchnia dysku w użyciu nie wykazuje badów, czy sektorów z dłuższym odczytem. Można postawić na nowo system, ze względu na możliwe uszkodzone pliki. Jak nowa instalacja, nie da poprawy w stabilności działania systemu. To z pewnym prawdopodobieństwem, można postawić na winowajcę dysk. Ale nie wykluczając innych możliwych przyczyn.  Możesz na próbę uruchomić np. Linux Mint Live z płytki DVD czy pena. I sprawdzisz czy zawieszenia, zacięcia ustały. Dla większej pewności, system lepiej mieć na zdrowszym dysku, nie z taką historią jaką wykazuje smart.  Ale decyzja należy do autora i w razie czego, miał powiedziane chyba wszystko, jaką ma sytuację.

 

Ok.Dzięki wszystkim za pomoc.Pozdrawiam