Dysk i napęd combo na jednej taśmie?

Witam.

Chciałbym zasięgnąć porady odnośnie podpinania dysku z napędem na jednej taśmie.

Otóż mam nowszą płytę główną wraz z dyskiem SATA oraz dysk i napęd IDE, na płycie mam 4 wejścia SATA i jedno IDE, stąd moje pytanie czy podpięcie dysku SATA jako oczywiście master i drugiego dysku wraz z napędem na jedną taśmę będzie nieszkodliwe? Jak też powinienem ustawić słynne zworki na obu urządzeniach IDE aby działały poprawnie. Jest jeszcze kwestia bootowania, czy takie podłączenie nie zakłóci pracy napędu.

Wiem, że są karty na złącze PCI z dodatkowymi wejściami na IDE … chciałbym wiedzieć czy technicznie taka konfiguracja będzie w miarę poprawnie działała.

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam.

Dysków SATA nie ustawia się jako master i slave.

Spróbuj zrobić tak:

Na dysku SATA partycja na zainstalowany system i ewentualnie inne partycje

dysk IDE jako master

napęd CD\DVD jako slave

Co do botowania dokładnie nie napiszę (bo nie wiem co za płyta główna) ustaw tak:

  1. CD\DVD

  2. Dysk twardy (i tu może być opcja pozwalająca ustawić dysk SATA)

Technicznie nie ma problemu z podpięciem dysku razem z napędem, choć nie zaleca się stosować takiego rozwiązania. W Twoim przypadku, jak rozumiem, ten tandem dysku z napędem będzie funkcjonować jako dodatkowe rozwiązanie a nie jako rozwiązanie systemowe (główne). Myślę, że nie będzie problemów. Dysk oczywiście jako master a napęd combo jako slave

Tak, nie będzie z tym problemu. Nie dopisałem że dysk i napęd mogą być na jednej taśmie!

Dokładnie, dysk IDE z napędem będą tylko dodatkiem do dysku SATA :wink:

Dzięki za pomoc :wink: