Dysk Lenovo y580 nie działa?

Witam szanownych forumowiczów , z góry przepraszam jeżeli kieruję problem nie do odpowiedniego działu.
Posiadam lapka Lenovo Y580 , to dość stary model , ale kiedyś to był “wypas”.
Ale do rzeczy :
Niedawo kilka razy pojawił mi się niebieski “ekran śmierci”. Niewiem zbyt wiele ,bo wiele informacji było po angielsku.
Niestety ale ostatnio komputer odmówił posłuszeństwa już na dłuższy czas.
Nie może się uruchomić , a informacja jaka się pojawiła to :" Check cable connection .
PXE-MOF :Exiting Intel PXE ROM. No bootable device -insert boot disk and press any key"

Domyślam się że problem leży po stronie dysku.

Rozkręciłem laptopa. Posiadam : Samsung Model : ST1000LM024 HDD P/N HN-M101MBB/LCP
oraz: mSATA SSD SX300 64GB ADATA
Myślę właśnie że problem leży po stronie tego SSD.

Macie jakieś propozycje , Co zrobilibyście na moim miejscu, chodzi o ekonomię. Wymiana SSD ? Czy może jakaś inna podmianka , co jest bardziej ekonomiczne ?
Jakieś sugestie ?
Z góry serdecznie dziękuję.

Sugeruję sprawdzić w BIOS czy się boot prder nie zmienił. Wygląda jakby próbowało nie z dysku ruszyć.

W biosie wszystko w porządku, tak mi się wydaje bynajmniej.
Dysk startowy ustawiony na ADATA X300

Spróbuj przypiąć dysk na innym kablu SATA lub chociaż w inny port w płycie głównej. Jak nie pomoże to jeszcze próbę naprawy systemu z instalki na pendrive.

Człowieku co ty za brednie opowiadasz dysk jest mSATA a nie SATA. Porty są niekompatybilne, wymagany jest adapter. Tak jak M2/SATA to też nie SATA.

Dyski mSATA są jeszcze w sprzedaży, niestety są droższe od zwykłych nośników SATA o takiej samej pojemności. Na system i podstawowe programy wystarczy 128 lub 240-250GB(im więcej wolnego miejsca tym lepiej). Możesz też zastąpić zwykłego HDD, dyskiem SSD SATA a dysk talerzowy przenieść do kieszeni USB 3.0 lub zakupić adapter i zastąpić napęd miejscem na drugi dysk SATA. Rozwiązań jak widzisz jest kilka, najszybsze to zakup nowego dysku mSATA o większej, dostosowanej do Twoich potrzeb pojemności.

Zakupiłem mSata o pojemności 128GB. Postawiony na nowo system i wszystko śmiga. Dziękuję za pomoc. Proszę o zamknięcie tematu.