Dysk LG HDD i zniknięcie pojemności

Witam

Posiadam dysk zewnętrzny 2,5" LG model HXD1 o pojemności 500GB (dostępne 463GB). Urzywałem go jako pamięć przenośną w formacie NTFS. Wczoraj chciałem go sformatować na FAT32, aby przechowywać na nim filmy i móc podpiąć pod TV celem oglądania filmów bezpośrednio z dysku. Formatowałem dysk z pomocą wiersza poleceń wg porady znalezionej w necie:.

 

"Formatowanie dysku zewnętrznego z FAT32 używając Wiersza polecenia.

Krok 1 : Otwórz Wiersz polecenia. Aby to zrobić, wpisz CMD w menu Start w panelu wyszukiwania ( Windows 7 i Vista ) lub na ekranie startowym ( Windows 8 i Windows 8.1 ) i wciśnij Enter.

Krok 2 : W Wierszu polecenia wpisz poniższą komendę i wciśnij Enter.

Format / FS:FAT32 X:

W powyższej komendzie literę „X” zastąp przez literę Twojego dysku zewnętrznego. Możesz ją znaleźć otwierając Komputer lub Mój komputer.

Zostaniesz poproszony o wpisanie etykiety woluminu ( jest to nazwa dysku, która jest w Mój komputer ) Wpisz ją, wciśnij Enter i kliknij  Y , aby potwierdzić."

 

Po sformatowaniu do FAT32 dysk ma pojemność 31,9GB. Proszę o pomoc jak przywrócić mu całą pojemność?

taką oto informacje znalazłem na wiki

 

W Windows XP można korzystać z systemu FAT32, można także zainstalować go na partycji systemowej, jednak systemowe narzędzia nie pozwalają utworzyć partycji FAT32 o rozmiarze większym od 32 GB.

 

Więc, albo znajdziesz jakieś dobry program do tworzenia partycji i nim utworzysz partycję, albo wrócisz na NTFS. Ja osobiście polecam powrót na NTFS bo FAT32 ma też ograniczenia co do wielkości pliku i na FAT32 możesz zapisać plik o wielkości do 4GB, i teraz załóżmy że masz film w Full HD który zajmuje z 10 GB i nie dasz rady go wrzucić na dysk bo cię system plików nie puści. Ja tez używam dysku zewnętrznego aby przenieść różne media na telewizor i u mnie nie ma problemu z tym że dysk jest w NTFS

Czy to naprawdę konieczne?

Wydaje mi się że TV powinny bez problemów radzić sobie z dyskami z systemem plików NTFS, np. mój TV Samsung bez najmniejszych problemów radzi sobie z dyskiem z partycjami NTFS (dysk ma łącznie 1TB i ma 4 partycje - 3 NTFS i 1 FAT32).

 

Druga sprawa to musisz pamiętać że FAT32 obsługuje pliki mniejsze niż 4GB (a dokładniej w bajtach jest to (2^32)-1 bajt = 4294967295 bajtów czyli o jeden bajt mniej niż 4 GB).

Tak więc na dysku z systemem plików FAT32 nie będziesz mógł umieszczać dużych plików a filmy w wysokiej jakości zwykle zajmują więcej niż 4GB.

System plików NTFS nie ma tego ograniczenia.

Dzięki za odpowiedzi. Sprawdzę ten dysk z systemem NTFS podłączając do TV, jak tylko uda mi sie go z powrotem sformatować.

Najlepszym wyjściem teraz to usunięcie istniejącej partycji i stworzenie nowej, bo nie wiem czy teraz jak dasz format na istniejącej partycji to komputer nie zmieni jej tylko systemu plików a wielkość pozostanie ta sama. Nową partycję możesz utworzyć pod Windowsem. Podłącz dysk pod komputer, na “Komputer” klikasz Prawym Przyciskiem Myszki (PPM) i dajesz “Zarządzaj”. Później “Zarządzaj dyskami” i otworzy Ci się narzędzie do dysków. Będą tam widoczne dwa dyski, jeden ten w komputerze, drugi ten z USB, z łatwością je rozpoznasz po wielkościach partycji.

 

Na tej partycji 32GB z dysku przenośnego kliknij PPM i daj “Usuń wolumin” co spowoduje usunięcie tej partycji i wówczas cała przestrzeń dyskowa powinna się scalić i zmienić kolor paska na szary, jeśli komputer wykrywa Ci pozostałe GB z tego dysku jako drugą partycję to również to usuń. Później na nieprzydzielonej przestrzeni dyskowej dajesz PPM i utwórz czy coś podobnego i włącza Ci się kreator. Klikając “Dalej” lecisz przesz wszystkie opcje. Czytaj dokładnie, w jednym miejscu będzie do wyboru system plików, wybierasz NTFS, i w jeszcze jednym będzie opcja “sformatuj dysk po zakończemiu” czy jakoś tak. Sory ale pisze z pamięci teraz. Będzie tam chyba opcja użycia szybkiego formatowania. Musisz zaznaczyć tą opcję bo w przeciwnym razie komputer stworzy Ci nową partycję ale jeśli nie będzie ona sformatowana to nie przydzieli sobie litery dysku i nie będzie ona widoczna w “Komputer” więc jest to konieczne. Opis na podstawie Windows 7, w XP Vista będzie podobnie.

Dzięki za pomoc. Przywróciłem stan dysku do normalnych rozmiarów (463GB) i sformatowałem pod NTFS, ale TV (Sony KDL-40EX710) nie widzi go. Ponownie sformatowałem go na FAT32 i teraz TV widzi dysk i mogę oglądać filmy bezpośrednio z dysku.

Dzięki wszystkim za pomoc.