Dysk M.2 do GIGABYTE G1.SNIPER M5

Chciałbym zaopatrzyć się w dysk ssd M.2 ale kompletnie nie pojmuję tej technologii. Potrzebuję taniego nowego dysku 64 GB. Moja płyta głowna to GIGABYTE G1.SNIPER M5 i zastanawiam się czy w ogóle obsługuje M.2 choćby pod PCIe.

Potrzebujesz takiej przejściówki:

btw. dysk o takiej małej pojemności nie ma sensu chyba, że chodzi o jakieś specjalne zastosowanie. Możesz napisać do czego chciałbyś go wykorzystać?

chciałbym postawić na nim wyłącznie dual boota ubuntu + win10

Ale dlaczego musi być m.2?

Nie wiem, bo się podnieciłem. Droga ta przejściówka - na allegro widziałem dużo tańsze, jest to różnica? Idzie kupić używaną? Czy warto w ogóle kupować używane SSD?

Za dysk 2,5" SSD 128GB z kościami MLC (TS128GSSD370S) zapłacisz mniej niż za dysk m.2 64GB i przejściówkę:
vide: https://www.ceneo.pl/37771612

Rozchodzi mi się o prędkość przesyłu danych. Mimo wszystko mógłbyś mi odpowiedzieć na pytania z postu powyżej?

GUZIK WIĘCEJ!

Ja tylko powiem, że dysk M2 + przejściówka - nie za bardzo to dobrze pracuje i jest problematyczne.

W tej sytuacji, dysk SSD. Jak by płyta posiadała gniazdo M2, to inna bajka.Ale wybór należy do Ciebie.

Proszę rozwijajcie wątek. Jednak wydam na to prawie pół kapcia siłą rzeczy. Jestem w miarę rozgarnięty i ciekawy. Nie kupię przecież technologii o której nic nie wiem.

@edit:
z czym są problemy z ssd + podstawka?
czym sie różni podstawka za 120 z moreli od tej za 20 z allegro?

Taniej na SATA ADATA Premier Pro SP920 kości MLC

Współpraca, bios płyty, przejściówka, dysk M2. Instalacja systemów, to dwa główne grzechy takiego rozwiązania.

Zacznijmy od tego, że dysk z interfejsem SATA na tej przejściówce nie będzie działać. Trzeba brać dysk m.2 PCI-E albo adapter z wbudowanym kontrolerem SATA.
Dodatkowo ta płyta główna nie wspiera NVMe ani bootowania z dysków PCI-E.

Kupić normalny dysk SATA 2.5" i się nie babrać w cudowanie z m.2. Zero korzyści, a same problemy.

1 polubienie

No tak racja, on napisał bzdety, a ja nie zwróciłem uwagi - mówimy o M2 + przejściówka. Też proponuję dysk SSD.

Tak do dysku z sata musi być ta przejściówka:

Tyle, że jak to ma być m.2 sata to cała ta operacja nie ma sensu bo nie będzie wzrostu wydajności w porównaniu do dysku 2.5" sata.

Z tego wynika, że ta płyta faktycznie nie jest kompatybilna z NVMe:
https://www.gigabyte.com/Press/News/1358

Jesteście zabawni.

Dzięki piotrek.

1 polubienie