Dysk M.2 PCi do płyty MAXIMUS VII RANGER

WITAM forumowiczów “dobreprogramy”

Zastanawiam się nad zakupem karty pamięci M.2 PCi do mojej płyty MAXIMUS VII RANGER ale nie chciał bym się pomylić i kupić coś nie kompatybilnego z moją płytą.

Bardzo bym prosił o nie odsyłanie mnie do listy kompatybilnych pamięci M.2 do mojej płyty bo ta lista nie jest aktualizowana a moja płyta ma już prawie trzy lata i przez ten czas wyszły inne pamięci nie koniecznie takie drogie jak wcześniej.

Zauważyłem że pamięci intela są w miarę tanie ale czy będą one kompatybilne 

INTEL - SSD 600p 128 Go M.2 80mm PCIe 3.0 x4

INTEL - SSD 600p 256 Go M.2 80mm PCIe 3.0 x4

albo

Samsung SSD SM951-NVMe 256 GB M.2

Naprawdę bardzo dziękuję za wszelką pomoc.

 

 

 

Witam

Zobacz czy twoja płyta obsługuję funkcję NVMe

jak tak to będzie wszytko chodzić.

 

Przekopałem całą instrukcję mojej płyty i jakoś się nie doczytałem o kompatybilności z interfejsem NVMe

dokładniej jest tyle i tylko tyle więc chyba powinienem to rozumieć że nie ma tej zgodności z  NVMe.


Liteon LITEON-LJT-128B1P-2260-128GB
Plextor PX-G128M6E 
Sandisk A110-SD6PP4M-128G A110-SD6PP4M-256G 
Samsung XP941 (Data disc only) 

*When the plugged M.2 PCIe SSDs are used as the OS drive and IRST cache at the same time, ensure the “Launch CSM” is set to [Disabled] in BIOS. Meanwhile, for the M.2 SSDs that contained OPROM, contact the SSDs’ vendors for Microsoft signed UEFI drivers. Otherwise, they will be only available for the data drive usage. Check the manual of Intel Desktop Responsiveness Technologies for the details of IRST setup.


Z tym że na Samsungu chyba nie będzie można zainstalować systemu operacyjnego.

Trochę mała ta lista więc chyba powinienem szukać pamięci bez NVMe czyli tych droższych. 

Też mam komputer z tą płytą gł.

Jak wykorzystasz złącze M.2 to BIOS wyłączy Ci automatycznie 1 łącze PCI Express x4, więc korzyść na desktopie w tym przypadku jest znikoma.

To rozwiązanie ma sens jedynie gdy masz bardzo ciasną obudowę i brak możliwości montażu dodatkowego dysku.

Lepiej kupić w tym wypadku dysk SSD SATA3, zawsze będziesz mógł w innym czasie dokupić drugi i spiąć w macierz RAID, co da naprawdę przeogromne transfery.

Ja mam Samsung Evo 850 (500GB) i drugi taki sam, ale na Linux’a o mniejszej pojemności (250GB).

Śmiga, że aż miło :slight_smile:

My

Myślisz że SSD SATA3 w RAID może dorównać w prędkości transferów M.2 PCIe ?

Pomyślałem że może kupić:

Samsung SSD 960 EVO M.2 PCIe NVMe 250 GB w adaptatorze tylko czy taki dysk M.2 PCIe NVMe w adaptatorze będzie działał w mojej płycie głównej i czy nie straci na prędkości ?

 

  1. Transfer będzie mocno ograniczony (brak NVMe) / ograniczenia portu 1.6Gbps w obu kierunkach

  2. Nie wiadomo, czy będzie działać w M.2- ludziska mieli problem z dyskami nie znajdującymi się na oficjalnej liście sądząc po postach na forach.

Ewentualnie możesz taki dysk M.2 zamontować w adapterze na PCI Express 3.0 x4 (coś w ten deseń: https://goo.gl/lKX2ON)

Wtedy 100% taki dysk zadziała, lecz jego przepustowość najprawdopodobniej będzie zredukowana do poziomu dysków SSD na SATA3 spiętych w RAID0. (więc poco przepłacać :slight_smile: )

Witam jaki masz bios? zobacz w biosie czy jest NVMe

sam posiadam dysk M.2 też miałem problemy ale sam się rozwiązał.

Kupiłem dysk Samsung SSD 850 EVO i w sumie wyszło taniej a prędkość jest całkiem zadowalająca.

A co do funkcji NVMe w płycie MAXIMUS VII RANGER to chyba raczej nie jest dostępna.