Dysk M2 plus adapter

(Lukguz) #1

Zakupiłem adapter Asus Hyper M2 PCIe x4 dający możliwość podłączenia dysku z interfejsem M2 zaś cały adapter jest podłączony do slotu PCIe x16

Zamierzam kupić dysk SSD Samsung 950 Pro 256 GB i tu rodzi się właśnie pytanie - Czy po takowej instalacji sprzętu dysk ten będzie mógł być wykorzystany jako systemowy. Moje wątpliwości dotyczą technologi NVME? Przejrzałem część testów i opisów lecz jest to bardzo niejednoznacznie określone. Wiem że dysk w takim połączeniu będzie działał.

Ewentualne zastanawiałem się nad dyskiem SSD Samsung 256GB PCIe 3.0 (MZHPV256HDGL-00000), który działa jako AHCI. Dodam, że posiada płyta to Asus P9X79

Będę wdzięczny za wszystkie wskazówki

(KAZDAN63) #2

Ta płyta nie wspiera NVME (BIOS ?) . Ze starszych tylko płyty oparte na : Z97 , X99 i nowym Z170 . Ja taką możliwość uzyskałem po aktualizacji BIOSU (ASUS MAXIMUS VII GENE , BIOS 2601 lub późniejszy tj. pojawiła się możliwość zmiany trybu pracy łącza z AHCI na NVME) .

https://www.asus.com/pl/Motherboards/MAXIMUS_VII_GENE/HelpDesk_Download/

(Lukguz) #3

Tak wiem, że nie wspiera ale czy to wyklucza korzystanie z dysku Samsung 950 jako systemowy? Na YouTube widziałem filmiki na których dysk z NVME jest montowany do komputerów bez wsparcia dla tej funkcji i dyski te działają tylko brak doprecyzowania czy jest z nich system odpalany.

(KAZDAN63) #4

Powinien działać w trybie AHCI . Ale w twoim przypadku zakup dysku M.2 ze wsparciem dla NVME jest bezcelowy (nie wykorzystasz jego możliwości , a dyski te do tanich to nie należą) .

(Lukguz) #5

różnica pomiędzy: SSD Samsung SM951 256GB PCIe 3.0 (MZHPV256HDGL-00000) (ten jest AHCI) a SSD Samsung 950 Pro (ten NVME) wynosi 70zł pierwszy ma 3 lata gwarancji drugi zaś 5 to że pewnych funkcji nie wykorzystam to z tym liczę się nie chcę tylko po prostu strzelić sobie samobója w postaci braku możliwości użycia dysku pod system

(KAZDAN63) #6

Skoro masz ograniczenie sprzętowe to wydawaj pieniądze na to z czego możesz skorzystać . Zgoda 70 zł to nie “majątek” . Ale tak na dzisiaj  zastanów się nad alternatywą RAID 0 ( 465 GB vs  238 GB ) np. :

http://www.x-kom.pl/p/223511-dysk-ssd-crucial-250gb-25-sata-ssd-mx200-7mm.html

https://photos.google.com/album/AF1QipMjXkqpvCaPsevhzgR3VlAkl3bbzjg_7_a08RGp/photo/AF1QipM-7-8I-5KkHIAFLOJgc3UeyYSMhDTX4qSgbGld

(Lukguz) #7

Nie mam dostępnych portów SATA bo już wykorzystane pod RAID z dysków tradycyjnych. Dlatego by pokonać ograniczenia sprzętowe zakupiłem adapter bo jeden PCIe x16 mam wolny

(MacGregor) #8

Na początek sprawdź warunki gwarancji. Żeby nie okazało się że przez twoje “pomysły” po awarii zostaniesz z “stylowym” przyciskiem do papieru w formie dysku.

(Lukguz) #9

Gwarancja nie ma tu nic do tego. Jest dysk można go użyć wraz z adapterem i takie rozwiązanie jest stosowane problem rozbija się o to czy na dysku pomimo braku wsparcia dla nvme przez mobo można postawić system czy nie. Bo na pewno można takie rozwiązanie wykorzystać jako drugi dysk nie systemowy

(MacGregor) #10

A czym się różni “drugi” dysk od “systemowego”? Nie łapię twojego toku rozumowania.

(Lukguz) #11

dysk systemowy = startuje z niego system

drugi dysk jako dysk do składowania danych

(MacGregor) #12

A system to nic innego jak dane takie same jak wszystko inne. zera i jedynki. Jeśli bios/uefi odpowiednio wykrywa dysk, działa on tak samo jak każdy inny. Nie ma żadnego podziału na dyski systemowe i nie.

Bawisz się w adaptery i inne ustrojstwa a nawet podstawowej wiedzy o tym sprzęcie nie masz…

(Lukguz) #13

Niestety problem jest taki czy w przyjętym rozwiązaniu, dysk może być dyskiem bootującym

Gdybyś od początku temat ze zrozumieniem przeczytał to byś wiedział o co chodzi a tak to wybacz twoje uwagi rozwiązania problemu nie przybliżają.

(MacGregor) #14

Gdybyś ty czytał ze zrozumieniem to co piszę już dawno miałbyś problem z głowy. Nie szanujesz bezinteresownej pomocy osób trzecich więc z mojej strony EOT.

(KAZDAN63) #15

Powinien być bootowalny , ale to nie oznacza , że tak będzie na 100% . Odpowiedź może dać tylko eksperyment (może okazać się kosztowny dla Ciebie) lub ktoś kto czegoś takiego “doświadczył” .

(Lukguz) #16

Kazdan63 i o to w całym temacie się rozchodzi, bo jak się uczyć to na błędach innych.

Ale wracając do tematu chyba jednak będzie trzeba wybrać SM951 z AHCI dosłownie przed chwilą znalazłem wątek z moją płytą i dyskiem SM951 (wersja z NVMe) i adapterem Lycom DT-120 M.2 PCI-e SSD: http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2838048/p9x79-deluxe-nvme-support.html Gościu pisze, że niestety ale nie udało mu się przy takim rozwiązaniu na dysku tym postawić system.

(KAZDAN63) #17

Tak to jest . Na zdrowy rozum przy różnicy w cenie 70 zł należałoby kupić wersję NVME (gdyby miał możliwość zmiany na AHCI) , ale Twoim przypadku należy kupić wersję AHCI .  

(Lukguz) #18

I kolejne ciekawe wpisy: zadanie te można wykonać lecz potrzebna jest modyfikacja BIOS-u. Akurat z moją płytą nie ma problemów - http://www.win-raid…-Series-up.html Choć o dziwo po lekturze wpisów okazało się, że niektórzy nie musieli zrobić nic (no oczywiście po za zainstalowaniem sprzętu) by z NVMe korzystać

(MacGregor) #19

Jak chcesz to testuj. Ale modyfikacje biosu mogą uwalić płytę.

(Lukguz) #20

Pewnie, że mogą Przeprowadzając tego typu zabieg zawsze trzeba brać pod uwagę najgorsze.