Dysk M2 plus adapter

Zakupiłem adapter Asus Hyper M2 PCIe x4 dający możliwość podłączenia dysku z interfejsem M2 zaś cały adapter jest podłączony do slotu PCIe x16

Zamierzam kupić dysk SSD Samsung 950 Pro 256 GB i tu rodzi się właśnie pytanie - Czy po takowej instalacji sprzętu dysk ten będzie mógł być wykorzystany jako systemowy. Moje wątpliwości dotyczą technologi NVME? Przejrzałem część testów i opisów lecz jest to bardzo niejednoznacznie określone. Wiem że dysk w takim połączeniu będzie działał.

Ewentualne zastanawiałem się nad dyskiem SSD Samsung 256GB PCIe 3.0 (MZHPV256HDGL-00000), który działa jako AHCI. Dodam, że posiada płyta to Asus P9X79

Będę wdzięczny za wszystkie wskazówki

Ta płyta nie wspiera NVME (BIOS ?) . Ze starszych tylko płyty oparte na : Z97 , X99 i nowym Z170 . Ja taką możliwość uzyskałem po aktualizacji BIOSU (ASUS MAXIMUS VII GENE , BIOS 2601 lub późniejszy tj. pojawiła się możliwość zmiany trybu pracy łącza z AHCI na NVME) .

https://www.asus.com/pl/Motherboards/MAXIMUS_VII_GENE/HelpDesk_Download/

Tak wiem, że nie wspiera ale czy to wyklucza korzystanie z dysku Samsung 950 jako systemowy? Na YouTube widziałem filmiki na których dysk z NVME jest montowany do komputerów bez wsparcia dla tej funkcji i dyski te działają tylko brak doprecyzowania czy jest z nich system odpalany.

Powinien działać w trybie AHCI . Ale w twoim przypadku zakup dysku M.2 ze wsparciem dla NVME jest bezcelowy (nie wykorzystasz jego możliwości , a dyski te do tanich to nie należą) .

różnica pomiędzy: SSD Samsung SM951 256GB PCIe 3.0 (MZHPV256HDGL-00000) (ten jest AHCI) a SSD Samsung 950 Pro (ten NVME) wynosi 70zł pierwszy ma 3 lata gwarancji drugi zaś 5 to że pewnych funkcji nie wykorzystam to z tym liczę się nie chcę tylko po prostu strzelić sobie samobója w postaci braku możliwości użycia dysku pod system

Skoro masz ograniczenie sprzętowe to wydawaj pieniądze na to z czego możesz skorzystać . Zgoda 70 zł to nie “majątek” . Ale tak na dzisiaj  zastanów się nad alternatywą RAID 0 ( 465 GB vs  238 GB ) np. :

http://www.x-kom.pl/p/223511-dysk-ssd-crucial-250gb-25-sata-ssd-mx200-7mm.html

https://photos.google.com/album/AF1QipMjXkqpvCaPsevhzgR3VlAkl3bbzjg_7_a08RGp/photo/AF1QipM-7-8I-5KkHIAFLOJgc3UeyYSMhDTX4qSgbGld

Nie mam dostępnych portów SATA bo już wykorzystane pod RAID z dysków tradycyjnych. Dlatego by pokonać ograniczenia sprzętowe zakupiłem adapter bo jeden PCIe x16 mam wolny

Na początek sprawdź warunki gwarancji. Żeby nie okazało się że przez twoje “pomysły” po awarii zostaniesz z “stylowym” przyciskiem do papieru w formie dysku.

Gwarancja nie ma tu nic do tego. Jest dysk można go użyć wraz z adapterem i takie rozwiązanie jest stosowane problem rozbija się o to czy na dysku pomimo braku wsparcia dla nvme przez mobo można postawić system czy nie. Bo na pewno można takie rozwiązanie wykorzystać jako drugi dysk nie systemowy

A czym się różni “drugi” dysk od “systemowego”? Nie łapię twojego toku rozumowania.

dysk systemowy = startuje z niego system

drugi dysk jako dysk do składowania danych

A system to nic innego jak dane takie same jak wszystko inne. zera i jedynki. Jeśli bios/uefi odpowiednio wykrywa dysk, działa on tak samo jak każdy inny. Nie ma żadnego podziału na dyski systemowe i nie.

Bawisz się w adaptery i inne ustrojstwa a nawet podstawowej wiedzy o tym sprzęcie nie masz…

Niestety problem jest taki czy w przyjętym rozwiązaniu, dysk może być dyskiem bootującym

Gdybyś od początku temat ze zrozumieniem przeczytał to byś wiedział o co chodzi a tak to wybacz twoje uwagi rozwiązania problemu nie przybliżają.

Gdybyś ty czytał ze zrozumieniem to co piszę już dawno miałbyś problem z głowy. Nie szanujesz bezinteresownej pomocy osób trzecich więc z mojej strony EOT.

Powinien być bootowalny , ale to nie oznacza , że tak będzie na 100% . Odpowiedź może dać tylko eksperyment (może okazać się kosztowny dla Ciebie) lub ktoś kto czegoś takiego “doświadczył” .

Kazdan63 i o to w całym temacie się rozchodzi, bo jak się uczyć to na błędach innych.

Ale wracając do tematu chyba jednak będzie trzeba wybrać SM951 z AHCI dosłownie przed chwilą znalazłem wątek z moją płytą i dyskiem SM951 (wersja z NVMe) i adapterem Lycom DT-120 M.2 PCI-e SSD: http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2838048/p9x79-deluxe-nvme-support.html Gościu pisze, że niestety ale nie udało mu się przy takim rozwiązaniu na dysku tym postawić system.

Tak to jest . Na zdrowy rozum przy różnicy w cenie 70 zł należałoby kupić wersję NVME (gdyby miał możliwość zmiany na AHCI) , ale Twoim przypadku należy kupić wersję AHCI .  

I kolejne ciekawe wpisy: zadanie te można wykonać lecz potrzebna jest modyfikacja BIOS-u. Akurat z moją płytą nie ma problemów - http://www.win-raid…-Series-up.html Choć o dziwo po lekturze wpisów okazało się, że niektórzy nie musieli zrobić nic (no oczywiście po za zainstalowaniem sprzętu) by z NVMe korzystać

Jak chcesz to testuj. Ale modyfikacje biosu mogą uwalić płytę.

Pewnie, że mogą Przeprowadzając tego typu zabieg zawsze trzeba brać pod uwagę najgorsze.