Dysk mi usypia

System: Windows Vista (+ updates)

Dyski: SATA: 80 GB i 160 GB

Na 80 jest postawiony system i wszystko działa jak należy. Problem jest ze 160, a mianowicie dysk jakby usypia i gdy jest potrzeba dostępu do niego, najpierw chwile miele, a następnie po jakiś 5 sekundach można otworzyć/skorzystać z pliku.

Co można z tym zrobić? Winnego szukać w systemie czy gdzie indziej? Proszę o pomoc.

panel sterowania, poszukaj opcji od zarządzania energią i poodznaczaj opcje odpowiedzalne za wyłączanie dysków gdy nieaktywne przez jakiś czas (podany w minutach).

Mam ustawione, aby dysk wyłączał się po 30 minutach. A tu mi się dysk jakoś dziwnie zachowuje, bo potrafi czasem po minucie “usnąć” i znów miele. Tak jakby problem był z dyskiem. Poleci ktoś jakieś dobre narzędzie do diagnozowania?

dalem odp. w poprzednim… widac nie trafilem w odpowiedni :slight_smile:

cytuje:

w biosie - wylacz oszczedzanie energii, czy jak tam sie u ciebie nazywa - wylacznie hdd, gdy nie uzywany przez…

oraz w panelu sterowania-opcje zasilania-wylacz dyski-nigdy…

jeszcze wklej zawartość zakładki HEALTH z programu HDTUNE (dla dysku który ci sprawia problemy).

Tu wszystko jak należy.

hd160mw0.png

Więc chyba ok.

:: Edit ::

W biosie jeszcze zmieniłem jakieś ustawienia głośności pracy dysku. Zobaczymy, na razie problem się nie pojawił. Dam znać czy coś to zmieniło.

tak z dyskiem wszystko ok.

Problem rozwiązany. Prawdopodobnie przyczyną były ustawienia w biosie związane z głośnością pracy dysków - uśredniłem stosunek głośności do wydajności i dysk działa jak należy.

jeszcze zatroszczylbym sie o temperature - trocha duza w idle, przy stresie wyskoczy ponad 60C i to tez moze byc przyczyna wylaczenia hdd

daj jakas 80’@5v i powinno spasc do rozsadznych 30C

Nie jestem specjalistą w tego typu zabiegach, mógłbyś wytłumaczyć step by step? Ewentualnie jakiś tutorial.

chodzi o zamontowanie dodatkowego wiatraka 88mm zasilanym z linii +5V. i zmniejszeniu temp. pracy dysku.

OK, dzięki za wyjaśnienie.