Dysk pada - zacinanie się komputera?

Witam, mam problem z dyskiem, a przynajmniej tak uważam, ponieważ po odpięciu dysku problem ustał.

Problem jaki miałem z komputerem to zawieszanie się systemu(nawet tuż po starcie) oraz brak jednego z dysków w ‘moim komputerze’.

Próbowałem podociskać wszystkie kabelki ale to nic nie dało. Dysk wydawał dźwięk jakby włączał się i po chwili wyłączał(a dokładnie dźwięk obracającego się talerza).

Czy da się jeszcze jakoś uratować dane na tym dysku? Kilka dni temu zdarzyło mi się coś podobnego ale wtedy pomogło poodciskanie kabelków.

Jeżeli dysk padł fizycznie, to odzyskanie danych będzie drogie. W najlepszym przypadku podmiana samej elektroniki, w najgorszym profesjonalne laboratorium. Dodatkowo, jeżeli talerze uszkodzone są fizycznie, to koszt wychodzi korporacyjno-astronomiczny.

Pierwsze sygnały padania (dociskam i działa) dysku powinny zapalić lampkę, że niezbędny jest backup.

Udało się podłączyć dysk, przeskanowałem go HD Tune i według tego programu nie ma bad sektorów. Tutaj wrzucam jeszcze screen z zakładki health:

17122012.png

 

Rozumiem, że sama płytka z danymi nie jest uszkodzona?

Parametr C7-Łączna ilość błędów CRC w trybie UltraDMA. Wartość RAW atrybutu wskazuje ilość błędów wykrytych przez CRC podczas przesyłania danych w trybie UltraDMA. Najczęstszym powodem błędów są problemy z taśmą-kablem komunikacji danych. Parametr ten nie zmniejsza się po usunięciu usterki kabla. Do wymiany kabel-tasma

 

Rok temu wymieniłem kabel i teraz pytanie, czy uszkodzony kabel może rodzić takie problemy(zacinanie systemu)?

Reszta parametrów wygląda OK

Na początek ja bym wymienił kabel i zobaczysz,kosz niewielki

sprawdz czy wartość się zwiększa z 23