Dysk padł po podłaczeniu taśmy ATA przy włączonym komp

Witam :wink:

Dzisiaj kombinując przekombinowałem ponieważ tak jak w temacie podłączyłem przy komputerze off… kabel zasilający do dysku natomiast taśmę dopiero jak się zalogował do systemu… Przy podłączaniu taśmy ATA było charakterystyczne szczęknięcie, można było się nim po chwili poparzyć był tak gorący.

Teraz przy wyłączonym komputerze jak podłączam nawet nie czuć że talerze w dysku się kręcą … Proszę o szybką pomoc czy jest jeszcze szansa że wstanie bądź przynajmniej da się odzyskać z niego pliki.

Jeszcze jedno pytanie…

Czy obejmie to gwarancja? (czyt. co ściemniać żeby przyjęli na gwarancję)

Pozdrawiam

Szozda : )

Chyba spaliłeś mu elektronikę, może samą diodę zabezpieczająca (transil): http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto … 449ada38af

Przyjrzyj się elektronice.

a nie wydaje Ci sie to z gruntu nieuczciwe ?

popełniłeś kardynalny błąd instalacji hartware i pytasz czy masz oszukać sprzedawcę ?

wątpię byś tutaj uzyskał publiczne przyzwolenie poparte oklaskami…

raczej uczciwie “potuptaj” do sklepu - zakup nowy dysk i wiecej nie “grzesz”…

guliwer,

ale to było pytanie na końcu… ono mnie najmniej interesuje. także jeśli wiesz co się mogło stać to napisz a nie głosisz swoje filozofie o oszukiwaniu…

zależy mi głównie na odzyskaniu plików.

cosik_ktosik,

to jest dysk ATA i z zewnątrz nie widać tych diód… ale zakładając że to jej wina to co można z tym zrobić?

na lutach przy stykach widać troszkę ciemniejsze miejsce jakby spalone ale nie mogę powiedzieć czy tak było zawsze czy teraz to się stało

nom mogło się coś spalić jak było takie szczeknięcie i dysk się grzał (dysk nie może mieć powyżej 50 st. C)

cosik_ktosik , a co do elektroniki to czy taka sama jest jak w ATA?

jak miałeś tam jakieś cenne dane to takie rzeczy do serwisów zajmujących się mechanicznym odzyskiwaniem danych

Naprawa (na dysku ATA): http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic868490.html

Jaki to model dysku?

Elektronika spalona na bank. Możliwe że pociągło za sobą cewki ramienia dysku oraz głowice.

Odzyskanie w domowych warunkach prawie niemożliwe.

Odzyskanie laboratoryjne jak najbardziej.

Wyciągniecie talerzy i odczyt zewnętrznym urządzeniem.

Kup nowy dysk.

WD1600JB - model dysku

Odkręć płytkę PCB i zobacz jak wygląda ona od drugiej strony. Daj potem fotkę.