Dysk - partycje

(Maiki) #1

Siemka

mam dysk seagate 160 gb zrobiłęm partycje c 10 gb i zainstalowałem win98 i uruchomiłem program Partition Magic 8 Pro i tam jest do podziału 131 gb a nie 160 gb. Czyli on skraca dysk nie masz jakiegoś pliku żeby to naprawić najlepiej pod windowsa 98. Prosze o odpowiedz !!

(system) #2

Tak to już jest z dyskami. Za 1 GB producenci uznają 1000 MB a nie 1024 MB i stąd ta różnica.

(Maiki) #3

jeżeli problem był by w tym co mówisz to różnica by wynosiła 3,8 gb a nie 29 gb

pozdro

(Boby X) #4

Nie spotkałem sie z programem PartitionMagic 8 Pro,natomiast Partition Magic Pro o ile to ten sam, dzieli dyski wielkości 80 GB, może tutaj jest problem.Pozdrawiam

(Kiepas) #5

a może masz jakis obszar nie podzielony na partycje!

(3dm Racek) #6

Jest jeszcze jedna możliwość, otóż po zminach partycji z zwiększa się rozmiar klastra. Po zrobienu partycji sformatuj dysk (najlepiej NTFS) ustawiąjąc rozmiar klastra na 4096 bajtów, lub jeżeli możesz to więcej. Nie zaznaczaj opcji szybkie formatowanie

(Adi171717) #7

Wiem tylko tyle, ze kupujac dysk nigdy nie ma sie takiej wielkosci jak byc powinno, ja mam 120 Gb a dostepnego miejsca 111 GB, Ty majac 160 GB powinienes miec w zwiazku z tym jakies 148 GB , rozumiem ze masz 10 Gb systemowe i 131 GB wolnego jeszcze nie podzielonego miejsca...

czyli razem 141GB, hm... to jest okolo 7GB za malo... :roll:

(system) #8

Ja mam identycznie... :o Dziwiłem się i myślałem, że to tylko tak u mnie jest... Dałem sobie z tym spokój, bo i tak więcej niż 10 % całego dysku nie wykorzystuje :-D. Jednak teraz patrze, że to tak już jest. :silly:

(Duch) #9

a po co wam wogóle takie kolosy?? ja mam 40GB z czego nawet połowa jest free!! :smiley: wszystko co mi bliskie wypala się w nero!! :wink:

a co do kolegi maiki to czym zrobiłeś tą pierwszą partycję?? fdiskiem??

(Adi171717) #10

No kazdy ma inne potrzeby, a widac ze koledze bardzo zalezy na ilosci dostepnego miejsca !!

(system) #11

Wiesz, jakbyś miał przez 6 lat tylko i wyłącznie 5 GB i byś męczył gdzie co upchać tak jak ja, to też byś stwierdził, że lepiej mieć już coś bardziej porządnego :D.

(system) #12

Może to Ci pomoże:

:arrow: http://www.chip.pl/archiwum/article_8966.html

Stosowny soft radzę pobierać wyłącznie stąd:

:arrow: http://www.seagate.com/support/disc/drivers/discwiz.html

Problem zapewne stanowi to, że Windows98 sam z siebie nie obsługuje tak dużych partycji...

PS W CHIPie (numer 8/2004) tematem numeru jest diagnostyka peceta, a jednym z jego tak jakby poddziałów jest właśnie zarządzanie pracą dysków twardych (strony 24-27). Szczerze polecam.

(Asterisk) #13

kido - post OT - nie wnosi nic nowego,

bo wyjaśnienie już padło - kasacja