Dysk powinien mieć 80GB a ma 76?Dlaczego?

Witam.

Mam pytanie dotyczące formatowania partycji na win XP prof.

Otóż instalując nowy Win XP Prof dysk powinien mieć 80gb, chce stworzyć nową partycję surową a tu pisze że mam tylko 76gb a nie całe 80gb.

Czy tak jest zawsze?Czy to coś z dyskiem?

Proszę o pomoc.

To normalne każdy dysk tak ma że nigdy nie jest 100% dostępnego miejsca z tego co wiem to jest to zapasowa przestrzeń na wypadek powstania bad sektorów itp.

Dysk 80 GB ma w rzeczywistości 74,5 GB. Podobnie jest z płytami DVD, mają pojemność 4,7 GB, a w rzeczywistości jest 4,5 GB.

Wynika to z tego, że 1kb = 1024 bajty.

dopowiedział bym jeszcze że to sztuczka producentów którzy dla “podniesienenia” pojemności dysków liczą 1 kb = 1000 b

Można byłoby winić za to Microsoft który liczy 1024.

Czy w Linux’ie nie liczy się 1 = 1000 ?

Pytam bo nie mam Linux’a.

Microsoft nie ma tutaj nic do rzeczy. Poczytajcie tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kilobajt

Krótko mówiąc, tak jest zawsze. Dysk jest OK.

Cały temat bierze się z tego że ktoś (np producenci) udaje że nie rozumie matematyki. Dysk 80GB jak pisze producent nie ma 80GB a dokładnie 80 000 000 000 B (osiemdziesiąt miliardów bajtów). teraz tą liczbę podziel 3 krotnie przez 1024 i wychodzi to co ma wyjść. Jak podzieliłem wyszło 74,5 GB więc producent i tak dał więcej niż musiał. Tu nie ma nic do rzecz ani Microsoft ani Linuks tylko matematyka i sposób tworzenia przedrostków wielokrotności, który w informatyce jest nieco inny niż w matematyce. Widać że niektórzy nie uczą się informatyki od podstaw bo to im jest nie potrzebne :slight_smile:

poczytajcie sobie co to

1 GB(Giga Bajt) i co to 1 GiB(Gibi Bajty)

niestety producenci nie rozróżniają tego(a raczej robią to specjalnie)

dysk 75GB czy 80GB który byś prędzej kupił ??