Dysk pracuje w UDMA2 zamiast UDMA5


(Kasztaniasty) #1

Witam,

Posiadam 2 dyski twarde jeden na SATA II drugi na ATA 100. Problem jest z drugim dyskiem gdyż pracuje on w UDMA MODE 2 pomimo że może pracować na UDMA MODE 5. Dlaczego dysk przełączył się na wolniejszy tryb oraz jak go przełączyć na ten szybszy ?. W menadżerze urządzeń próbowałem usunąć kontrolery tak aby system na nowo zainstalował dysk ale ponownie działa on na UDMA2. Dodam że na taśmie nie ma innego urządzenia prócz dysku. Jakieś pomysły ?


(Technik Elektro) #2

zainstaluj program hd tune i wklej zakładkę info.


(Cedar) #3

Jaką taśmą masz podłączony ten dysk? 40 czy 80 żył? Na taśmie jest wpięty do bliższego złącza czy do dalszego od kontrolera? W menadżerze urządzeń włączony jest tryb DMA?


(Kasztaniasty) #4

Witam po przerwie spowodowanej walką z topornym dyskiem twardym. Przełożyłem dysk do innego komputera aby go przetestować i wszystko śmigało jak powinno.

http://img200.imageshack.us/my.php?image=seagate2.jpg

Jednak dla porządku usunąłem wszystkie partycje na tym dysku, założyłem na nowo partycje, i sformatowałem je. Dodatkowo na komputerze na którym dysk nie działa jak powinien również dokonałem formatu i zainstalowałem na nowo system. Wpiąłem dysk pod świeżo zainstalowany system zainstalowałem HDtune i rozpocząłem testowanie. Teraz dysk działa na UDMA6 pomimo że obsługuje on tylko UDMA5, jednak transfer dalej jest jakiś ograniczony tak jakby dysk działał na UDMA2. Zresztą zobaczcie sami …

http://img196.imageshack.us/my.php?image=seagate1.jpg

Wygląda to jakby coś ograniczało transfer na poziomie 15mb/s. Można wykluczyć wadę sprzętową dysku gdyż dysk działa na innym komputerze. Jeżeli chodzi o taśmę to używam 80 żyłowej testowałem już 3 sztuki i problem jest nadal. Nie jest także winą system gdyż po formacie nadal mam to samo. Zastanawiam się czy to nie wina płyty ASSUS P5VD2-MX może nie radzi sobie z jednoczesną obsługą SATA i ATA ?

Dodane 24.05.2009 (N) 19:50

Widzę że nikt nie chce pomóc więc mam takie pytanie … Czy dysk SATA może ograniczać transfer dysku ATA ? Ten SATA to jakiś badziewny ExcelStore który nie posiada nawet zworek aby go przestawić w odpowiedni tryb.