Dysk przenośny a bezpieczne usuwanie

Podpiąłem dysk przenośny(Seagate External FreeAgent GoFlex 1TB USB 2.0 HDSTAC1000200), zainstalowałem oprogramowanie i nigdzie nie mogę znaleźć opcji bezpieczne usuwanie czy wysuń dysk (Windows 7). Moje pytanie brzmi czy mogę swobodnie odpinać dysk kiedy chcę (oczywiście gdy nie wykorzystuje go - zapis-odczyt, jest on sformatowany w NTFS) czy muszę wyłączyć bezpiecznie komputer przed odłączeniem? Słyszałem, że żeby bezpiecznie dysk przenosić igła musi być zaparkowana - jak to zrobić?

Hej,

Wszystko zależy od tego, na jakich zasadach działa urządzenie - jeśli z Optymalizacją szybkiego usuwania ikona usuwania może nie być widoczna, a sam dysk można odłączać praktycznie w dowolnym momencie. Jeśli aktywna jest jednak zasada Optymalizacja wydajności faktycznie konieczne jest usuwanie urządzenia przy pomocy wspomnianej ikonki wysuń. Powyższe zasady możesz sprawdzić uruchamiając menadżera urządzeń i wybierając we właściwościach urządzenia zakładkę Zasady

Jako że jest to dysk 3,5 calowy, wymaga on dodatkowego zasilania - z chwilą odłączenia od portu USB nie traci on zasilania; dzieje się to dopiero w momencie wyłączenia zasilacza dysku. Najlepiej więc odłączyć dysk od USB chwilę odczekać, by dysk przeszedł w stan bezczynności i dopiero po tym wyłączyć zasilanie.

Pozdrawiam,

Dimatheus