Dysk przenośny, nie ma swojej całej pamięci

Witam, chciałbym się zapytać czy da rade tak zrobić aby mój dysk przenośny miał tyle pamięci ile powinien mieć. Kupiłem sobie dysk 2tb a gdy chciałem wrzucić coś na niego okazało się że ma tylko 1,81tb (190gb to bardzo dużo). Czytałem o tym że że coś tam u nas 1 gb to 1000mb a nie 1024, ale czy da radę to zrobić aby były 2tb ?

Nie da rady z tym nic zrobić.

Poczytaj http://ocforum.pl/46-dyski-twarde/obliczanie-rzeczywistej-pojemnosci-dysku-twardego-27731/

Witam

Podobną sprawę rozstrzygałem ostatnio (zeszły tydzień) ze swoim dyskiem. Mój jest 1.5 TB a pokazuje 1390 czyli ponad 100GB mniej.

Pisałem do firmy, gdzie kupiłem dysk i odpowiedź taka:

W branży informatycznej są dwa przeliczniki pojemności.

1Kb to generalnie 1024bajty

Ale też 1 kilo to 1000 jednostek.

Ilość bajtów na dysku powinna byc w okolicach 1.500.000.000 bajtów. Komputery przeliczają to w większości wg przelicznika 1024 (bajtów na KB, potem KB na MB i MB na GB). Potocznie przyjmuje się że dysk 1GB to dysk o 1000 milionach bajtów. Taką notyfikację stosują wszyscy producenci i sprzedawcy dysków.

Proszę sobie sprawdzić informacje o dysku podawana w bajtach

Zadałem pytanie dalej:

Czyli moje dane 1397 GB wskazywałoby na fakt, iż dysk jest prawidłowy. Tylko jak to się ma zgodności zakupionego towaru do rzeczywistości ? To jest aż 100 GB a to nie jest mało.

i odpowiedź:

Może Pan zaskarżyć cały system sprzedaży dysków, że stosują skróty i normy które są niejednoznaczne i dają dwie możliwości interpretacji

I na tym zakończyłem - sam nie wygram :slight_smile: .

Ponadto pliki na dysku nie są trzymane w stanie surowym, potrzebne są struktury określające przynajmniej położenie i właściwości plików. Ponadto jeszcze da się do tego dorzucić chociażby dzienniki systemu plików. Zatem kolejne ułamki pojemności “znikają”.

A gdy wejdę w właściwości tego dysku to mam tam normalnie w bajtach ale w gb nie więc będe miał te 2 gb czy nie ?

Cześć

Nie, nie będziesz miał. Wyżej masz wyjaśnione dlaczego.