Dysk przenośny przestał działać -filmik -HELP


(Mmag4) #1

Wczoraj odmówił posłuszeństwa mój przenośny dysk twardy Hitachi Z5K500-500, zaczął wydawać dziwne dźwięki. Rozkręciłem go delikatnie i nagrałem filmik i wrzuciłem na yout

 Ma ktoś pomysł co go boli???

Niecały miesiąc temu skończyła się gwarancja na niego:((


(Veers) #2

… a po rozkręceniu skończyła się także jakakolwiek nadzieja że jeszcze trochę podziała … Zresztą - tak czy inaczej - szrot.


(Mmag4) #3

Czemuż to po rozkręceniu?


(bachus) #4

W dysku panują sterylne warunki a otwarcia można tylko dokonywać w warunkach laboratoryjnych, ewentualnie w domu przy odpowiednim przygotowaniu i tylko w celu odzyskania danych. 


(Veers) #5

Temuż, że nie widać byś przy rozkręcaniu dysponował komorą laminarną, a to oznacza, że na mechanizmie jest już wystarczająco dużo syfu, by dysk wykończył się mechanicznie.


(Mmag4) #6

Oczywiście, ale nie tykałem talerzy. Syf to tylko ten w powietrzu. Tak czy owak chodzi by odzyskać z niego dane. Więc jak ktoś wie co się podziało to proszę o poradę.


(bachus) #7

W jakim celu rokręcałeś ten dysk? :-) 


(Veers) #8

Tak czy owak - za późno na odzyskiwanie (przynajmniej w warunkach domowych). To co widać na filmiku - sugeruje uszkodzenie elektroniki (skutkujące błędnym pozycjonowaniem głowicy)


(Mmag4) #9

A w jakim celu jest to pytanie? skoro nie ma odpowiedzi co go boli? rozkręcony czy nie rozkręcony nie działa. a pusta dyskusja po co dlaczego mija się z celem. liczyłem na odpowiedz od kogoś kto się zna


(bachus) #10

Trzeba się było pytać przed rozkręceniem. Pytanie dość normalne - chciałem wiedzieć jaki był cel samego rozkręcenia obudowy…


(Mmag4) #11

Dzięki za konkretna odpowiedz.


(bachus) #12

 

Ja bym obstawiał na sekcję zasilania samej obudowy USB… Dysk próbuje parkować głowicę.


(Veers) #13

Cóż … tego z filmiku nie określisz. Równie dobrze można było rozebrać samą kieszeń - odłączyć moduł USB i podpiąć dysk do kontrolera SATA, niemniej - jeśli dysk wydawał z siebie takie odgłosy przed rozebraniem na czynniki pierwsze - nadal śmiem twierdzić że dysk skonał.


(bachus) #14

Ja mimo wszystko nadal jestem pod wrażeniem pomysłu z rozkręceniem hermetycznej obudowy, gdzie jedna ze śrubek zawsze jest zabezpieczona naklejką a dodatkowo widać filtr powietrza…


(Mmag4) #15

Dysk podpinałem po lapka bezpośrednio, ale też nie dawał oznak życia


(bachus) #16

No to masz pecha, uległa uszkodzeniu elektronika albo mechanika głowicy (wcześniej pokazywał jakieś błedy S.M.A.R.T ?) a Ty jeszcze ‘poprawiłeś’ otwierając go.


(k038) #17

w zasadzie to już nic więcej mu nie może zaszkodzić , spróbował bym wylać ( wyjąć ) ten kontroler USB i odpalić go jak normalne sata ( oczywiście jeśli to jest to o czym "pisze )


(bachus) #18

 

@skromny98046 pisał, że niby próbował…