Posiadam dysk przenośny WD 160 GB (model: WD1600ME-01). Od zawsze podłączałem go do portu USB przez kabel i nigdy nie było problemu żeby nie został wykryty przez Windows 7.
Od dwóch dni dysk przenośny jest niewykrywalny przez Windows 7. Sprawdzałem na kilku kablach USB (myślałem że może kabel), ale na każdym jednym jest tak samo, po włączeniu do portu USB słychać dźwięk systemowy o wykrywaniu, a nie jest widoczny.
Dysk nie upadł / nie spadł. Nie był narażony na wysokie temperatury. W czy może być problem że dysk nie jest widoczny przez Windows 7?.
Menadżer dysków. Widać go tam? Jeżeli nie to może padły sektory „rozruchowe”. Chyba trzeba go wyjąć z obudowy i podłączyć pod zwykłe SATA, skopiować dane i znowu sformatować. Wiem, że wyjmowanie z obudowy jest trudne, ale tak bywa
Jest jeszcze opcja: podepnij do innego komputera. Ostatnio stary dysk z netbooka na lapku nie ruszał (laptop nowy, 3 inne dyski idą), a u rodziców na gruchocie… z marszu.
Na konkretnym porcie usb czy na wszystkich.
Kiedyś gdy był problem ze sprzętem ale nie wiadomo było czy to jego wina czy może systemu uruchamiało się jakiś LiveCD linuxa i sprawdzało. Działał, problem z systemem. Nie działał, sprzęt.
Sprawdziłem na innym PC jak również laptopie dysk WD 160 GB i na obydwóch sprzętach jest od razu wykrywalny dysk bez problemu. Co więcej jak podpiąłem go z powrotem na swoim PC został wykryty przez Windows 7.
Być moze to fizyczny problem z twoim portem usb na dysku. Tzw. lużny port.
Przy usb 2 lub 3 (nie c) wkładając wtyczkę w gniazdo, często trafia sie odwrotnie lub pod nie tym kątem i tych prób jest parę. Efekt, zaczyna brakować tzw. „styku”. Port robi się lużny. Początkowo jest a za chwilę kabel sie poruszy i brak połączenia.
Miałem kiedys cos takiego z aparatem cyfrowym Samsunga. Przy próbie podłączenia do komputera, raz był wykrywany a czasem nie. Potem sie okazało ze zalezało to od tego czy i jak dotknąłem wtyczki włożonej w gniazdo aparatu bez względu na kabel. Aparat poszedł do reklamacji.
@anon93960605 idąc za Twoimi sugestiami rozkręciłem PC i wyjąłem gniazda USB. Przeczyściłem, delikatnie preparatem do styków, jako gniazda USB są całe, sporadycznie podłączam pendrive czy zewnętrzny dysk. Przy okazji prze ruszałem styki i… funkcjonuje wszystko.
Po podłączeniu dysku zewnętrznego do portu USB wykrywany jest od razu. Ale nie wiem czemu wykrywany jest zawsze w pierwszym porcie USB, a nie w drugim. Jak włączę do drugiego to nigdy mi nie wykrywał dysku zewnętrznego.
Jeszcze na samym dysku są sterowniki, wykrywany jest teraz plug and play, a może warto by było zainstalować do niego sterowniki i był by wykrywany na każdym porcie USB?.
Moze po prostu port jest uszkodzony albo sterownik ma włączona opcję oszczędzania energii.
Sprawdz to w menadzerze urzadzeń, we własciwościach sterownika powinna byc taka zakładka.
Miałem tak kiedyś z klawiarurą i myszą. Porty usb „zasnęły” i juz nie potrafiły wyjść z tego stanu, nie wiem czemu.
Jak powyłaczałem oszczedzanie energi na czym sie dało w usb problem zniknał.
@anon93960605 możesz napisać gdzie szukać opcji Oszczędzania Energii w Windows 7?. Już po raz trzeci przeglądam Ustawienia i nie mogę nigdzie namierzyć owej opcji, jak by była to bym jeszcze tam zajrzał czy faktycznie nie mam nie potrzebnie włączonej opcji z oszczędzania energii.
to są screeny z Windows 10, ale w siódemce są też te opcje.
Opcja zarządzanie energią pojawi się przy pozycji kontrolera, do którego jest podłączone urządzenie, więc u ciebie dysk…najlepiej sprawdź wszystkie jakie ci się pojawią.
@cyngiel_1 dzięki za screeny. W Windows 7 idąc po Twoich screenach znalazłem opcję Zarządzania Energią, jest w Menadżerze Urządzeń i ma opcję Zewzwalaj komputerowi na wyłączenie… i mam ją zaptaszkowaną.
Ale profilu zasilania już nie znajduje w Windows 7. Ale w Panelu Sterowania są Opcje Zasilania w których są Plany Preferowane > Zrównoważony (Zalecany) i ten mam aktywny w którym są opcje Wyłącz Ekran - 20 min, oraz Przełącz Komputer w Tryb Uśpienia - Nigdy.