Dysk przenośny wydaje dziwne dźwięki i komputer go nie widzi

Witam wszystkich.

Mam problem, a zarazem nadzieję, że będziecie mi w stanie pomóc. Chodzi o mój dysk przenośny. Został uderzony z pięści. Nie, nie przeze mnie. Nie będę opisywał jak do tego doszło, ponieważ nie chce sobie tego przypominać, gdyż na samą myśl szlag mnie trafia i jest to raczej nieistotne. Kiedy dzisiaj podłączyłem go do komputera wydał krótką “serię” dziwnych odgłosów, którą powtórzył jeszcze 2 razy i zamilkł. Niebieska dioda na dysku, która informuje o tym, że dysk jest podłączony do komputera miga, ale nic po za tym się nie dzieje. Komputer w ogóle go nie widzi. I tutaj rodzą się moje pytania. Czy są jakieś programy dzięki, którym komputer wykryje dysk, albo programy, które będą w stanie “zdiagnozować”, czy dysk jest sprawny, czy jest uszkodzony albo wreszcie najważniejsze, czy są programy, dzięki którym można odzyskać dane z uszkodzonego dysku przenośnego? Jest na nim kilka rzeczy, których nie chciałbym utracić, gdyż są dla mnie bardzo, ale to bardzo ważne, a niestety nie stać mnie żeby wysłać dysk do profesjonalnej firmy, która zajmuje się tego typu sprawami, gdyż jak zapewne wiecie niekiedy koszta dochodzą do kilku tysięcy złotych. O ile byłbym w stanie wydać 200-300 zł, to na 2000-3000 zł nie mogę sobie pozwolić :frowning:

Bardzo proszę o pomoc. Osobie, której odpowiedzi okażą się pomocne i dzięki, której odzyskam te dane zobowiązuję się postawić jej butelkę jej ulubionego trunku osobiście, bądź zakupić w sklepie i wysłać pod wskazany adres. Jeszcze raz bardzo proszę o pomoc. Jeżeli potrzebujecie więcej informacji proszę śmiało pytać. Dopowiem wszystko, co będzie niezbędne.

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam.

Wyciągnij dysk z obudowy i podłącz bezpośrednio do płyty w komputerze.

Zanim podłączysz bezpośrednio, sprawdź dokładnie elektronikę dysku czy nie ma uszkodzeń mechanicznych np. pęknięć płytki czy uszkodzonych elementów lub ścieżek.

Jak zdjąłem obudowę to nie zauważyłem nic takiego. A z drugiej strony nie chcę odkręcać śrubek, bo być może uda mi się go dać na gwarancję. Tylko największy ból jest z danymi. Jak zdjąłem obudowę to nie wydał 3 serii dziwnych dźwięków, tylko przez cały czas je wydawał. Mi zależy na 2 folderach. A w zasadzie na kilkunastu plikach z tych folderów. Jak uda mi się je skopiować z dysku na komputer, to będę bardzo szczęśliwy i uratuje mi to życie. Resztę tego co tam jest,czyli muzyka, filmy, seriale mam w 4 literach.