Dysk przestał funkcjonować. Co robić?

Dzień dobry. Mój dysk przestał funkcjonować jak dotychczas. Gdy włączam komputer pojawia się Boot from CD/DVD i nic się nie dzieje. Jedyne co mogę zrobić to za pomocą F12 przejść do okienka “Select boot device” z różnymi opcjami jak np. Hard drive, USB FDD, USB HDD i inne (pewnie znacie tę listę na pamięć) - choć one nie działają tzn. jakiejkolwiek opcji bym nie wybrał to nie ma żadnych efektów (powracam do okienka z “Boot from CD/DVD”). Co mogę zrobić, żeby dysk znowu poprawnie działał? Bardzo mi smutno na myśl, że wszystko co miałem teraz przepadnie.

To może umarł?

W biosie dysk widoczny?

Wyjmij dysk podłącz do stacjonarki jako drugi dysk sata i sprawdź go.

A system to?

Po czym nastąpił problem?

1 polubienie

Nie znam przyczyny, ale podejrzewam, że albo wirusy, albo wina aktualizacji.

dysk z TOSHIBY, system operacyjny Win8

Podpiąłem do stacjonarki i nie wykrywa tego dysku. Da się coś z tym fantem zrobić? Nie mogę przeboleć, że stracę pliki, które tam były :weary:

A to źle, a w ogóle słychać, że się kręci?

Rozumiem, że bios dysku nie widzi?

A jak to sprawdzić? Jak wejść do BIOSu? Gdy naciskam F2, F9 to nie reagują (może coś źle robię?), a gdy F12 to przenosi mnie do wspomnianego okienka z wyborem boot device, kombinacja Ctrl+Alt+Del powoduje reset komputera. Proszę o pomoc.

W stacjonarce też nie wejdziesz do biosu? od W8 wzwyż spróbuj z poziomu systemu.

np:

http://www.instalki.pl/demonstracje/systemowe/12761-jak-wejsc-do-bios-u-w-windows-8.html

1 polubienie

BIOS włączył się po wielokrotnym klikaniu Delete.



Co teraz?

Jeśli dysk był w tym czasie podłączony do komputera poprawnie to nie jest wykrywany. Mogła paść elektronika, wtedy przy ważnych danych można szukać dawcy na podmiankę. W praktyce na pewno musisz szukać nowego HDD.

1 polubienie

Można w tej sytuacji jakoś odzyskać pliki?

Skoro dysk nie działa to jak chcesz odzyskiwać? Dopiero po przekładce elektroniki można próbować.

1 polubienie

W warunkach amatorskich warunkiem odzyskania plików jest ujrzenie (wykrycie) tego dysku przez jakikolwiek komputer.

1 polubienie

Zrób zdjęcie i pokaż na forum jak dysk jest podpięty do płyty i zasilania. Podaj producenta i model dysku - pisze na obudowie dysku. Czy jak dotkniesz obudowy dysku czuć wibracje po włączeniu?

Dysk “nie chodzi” i nie nagrzewa się. HDD, Toshiba Corporation.

Oj biedny Ty, biedny. Zła toshiba zrobiła jeden dysk i akurat ten się zepsuł. Szkoda iż w sieci oszukują iż produkują ich więcej, a różnią się typami interfejsu, modelami i pojemnością.
Nie wiem czy potrafisz poprawnie podłączyć dysk, skoro odczyt modelu przekracza Twoje możliwości, stąd prośba o zdjęcia. Serwis chętnie zainkasuje parę złotych za odzysk. Powodzenia.

@Longhorn2009, @Astor444

Naprawa tego dysku ile mogłaby wynieść?

Tutaj odniesienie w postaci kosztu samego dysku na pewno nie ma znaczenia. Odzysk spokojnie może sporo przewyższyć wartość nowego HDD. Musiałbyś pytać kogoś, kto się tym zajmuje. Trzeba skombinować identyczną elektronikę i przeflashować ROM. Rezultat operacji niepewny.

Sprawdź jak jak masz zasilany dysk. Toshiby czasami mają dwie możliwości: sata lub molex.