Dysk samsung 980 1 TB PCle x4 NVMe

Płyta główna to Gigabyte B360M D2V chcę wymienić dysk HDD na SSD, czy samsung 980 1 TB PCle x4 NVMe z tym złączem będzie odpowiedni.

MZ-V8V1T0BW powinien działać na tej płycie.

Płyta ma złącze PCIe 3.0 x1 rozumiem że nie ma problemu że dysk posiada PCle x4

Ten dysk jest PCIe 3.0:

ps. chyba, że chodzi o wersję PRO:

Tego dysku nie wkładasz do slotu PCI-E x1 więc nie ma to znaczenia. Twoja płyta obsługuje dyski M.2 z protokołem AHCI oraz NVMe.

1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2242/2260/2280 SATA and PCIe x4/x2 SSD support)

Dysk będzie działał z pełną prędkością.

PCIe to jest magistrala danych a AHCI i NVME to są protokołu komunikacji używane w ramach tej magistrali… AHCI komunikuje się z kontrolerem SATA a NVME bezpośrednio z procesorem. Magistrala PCIe w wersji 4.0 umożliwia przesyłanie danych z dwukrotnie większymi prędkościami niż PCIe w wersji 3.0…

Dziękuję

Ale to co @MatewoosH napisał nie jest poprawne.,. Aby wykorzystać pełny potencjał dysku SSD NVME PCIe 4.0 potrzebujesz płyty głównej z magistralą PCIe 4.0 oraz procesora z obsługą PCIe 4.0. W każdej innej konfiguracji w/w składowych, dysk będzie działał tak jak najwolniejszy element w tej układance.

Ale gdzie tu była mowa o PCI-E 4.0? Zarówno ja, jak i autor wątku cały czas mówimy o PCI-E 3.0.

Autor myli wersję PCIe z ilością linii używanych przez dysk. Dlatego wkleiłem mu linki do konkretnych dysków, żeby się zdecydował. Wywnioskowałem, że jego pytanie sprowadza się do tego czy dysk z PCIe 4.0 będzie działał w płycie z PCIe 3.0.

I autor wyraźnie napisał i niczego nie pomylił:

Nigdzie tu nie było mowy o PCI-E 4.0. Mam wrażenie że zobaczyłeś fragment „PCIe x4” w jego wypowiedzi i pomyliłeś to z PCI-E 4.0.

Nie wiem czy coś pomyliłem bo do końca nie wiem o co konkretnie chodzi Autorowi pytania. Cały czas czekam, aż napisze o jaki konkretnie dysk mu chodzi bo póki co, opisał go tak nieprecyzyjnie, że obie wersje Samsunga 980 (zwykła i PRO) tu pasują.

Ja tu wyraźnie widzę:

Autor miał jedynie wątpliwości co do liczby obsługiwanych linii PCI-E. Patrzył na złącze PCI-E x1 na płycie zamiast na fragment o specyfikacji złącza M.2, co mu pokazałem.

Autor niczego nie pomylił i w mojej odpowiedzi nie było nic niepoprawnego.

Też to widzę. Jednak Samsung żadnego swojego dysku w taki sposób nie oznacza ani nie nazywa:

  • 980 PCIe 3.0 NVMe™ M.2 SSD MZ-V8V1T0BW
  • 980 PRO PCle 4.0 NVMe™ M.2 SSD MZ-V8P2T0BW

Skąd mam wiedzieć co Autor miał na myśli pisząc „x4”? Założyłem, że może chodzić o PCIe 4.0 i dlatego postanowiłem dopytać.

Założę się z Tobą, że Autor nie ma zielonego pojęcia co to są linie PCIe :wink:

Określenie x4 oznacza zawsze szerokość szyny/liczbę linii. Nigdy wersję samego złącza PCI-E. Tryb x4 może pracować z dowolną wersją PCI-E - 1.0, 2.0 itd.

Być może, ale nie róbmy z ludzi którzy proszą tutaj o pomoc i poradę nieuków. Taki udawany „elityzm” tylko odpycha ludzi od szukania pomocy na forach.

Oba Samsungi mają 4 linie PCIe. Więc Autor, pisząc „x4” mógł mieć na myśli i wersję zwykłą, i wersję PRO.

ps. Skoro mu napisałeś odpowiedź, to zakład nie ma sensu.
pps. @przemopk zaczął rezonować, piszmy dalej :stuck_out_tongue_winking_eye:

MZ-V8V1T0BW - czyli ten, o którym napisałem w pierwszej odpowiedzi :wink:

btw. Lepiej kup w x-komie: Samsung 1TB M.2 PCIe NVMe 980 - Dyski SSD - Sklep komputerowy - x-kom.pl

Ok Dziękuję