Dysk Samsung HD300LJ 300GB Sata. Cyka i jest gorący

Witam. Przed chwilą gdy korzystałem z komputera zaczął cykać dysk. Gdy go dotknąłem był bardzo gorący i nie można było odczytać danych z tego dysku. Gdy wyłączyłem komputer odpiąłem dysk i podpiąłem dysk wystartował normalnie i jak na razie dysk działa stabilnie. Czy dysk może się już psuć? W tym momencie sprawdzam dysk programem HD Tune (zakładka error scan). Tu link do screena z zakładki health https://imgur.com/a/HFdX2 Dysk ten jest podpięty jako drugi dodatkowy, główny to Seagate 500GB Sata ST500DM002-1BD142 Link do screena z zakładki health https://imgur.com/a/mN53w
Specyfikacja:
Procesor: Intel Core 2 Duo E7500 2.93 GHz 2 rdzenie
Ram: 4 GB DDR2
Płyta główna: Asus P5GC-MX/GBL
Karta graficzna: AMD HD 5770 1GB DDR5
Zasilacz: 300W
System: Windows 7 Professional 64Bit
Z góry dziękuję za pomoc :slight_smile:
EDIT
Przed chwilą HD Tune skończył sprawdzać dysk 300 GB link do screena https://imgur.com/a/2pL6H

Bardziej gorący niż zazwyczaj? Co jakiś czas dotykałeś dysku i wiesz jaką ma mniej więcej temperaturę (średnio)?

Jak jest podłączony do komputera? W środku kablami sata i zasilającym (bezpośrednio z zasilacza), czy w jakiejś kieszeni USB? Często go ruszasz (kable mogły się obluzować)? Teraz jesteś w stanie odczytać (skopiować) dane? Wcześniej miałeś kłopoty z odczytem danych z tego dysku?

(Raportów z HD Tune nie analizuje).

Charakterystyczne klikanie dysku może zapowiadać awarię głowic, więc rozsądnie byłoby zrobić jakąś kopię danych.

Czy w czasie odczuwalnego skoku temperatury, wcześniej nie doszło do poruszenia komputera. Sam smart odnotował tylko skok temperatury samego dysku do 57 stopni, gdzie według specyfikacji dysku ,graniczna temp. dysku to 60 stopni. Oczywiście w praktyce problemy mogą być przy niższej temperaturze, jak tym bardziej było dodatkowo słyszalne cykanie. Pozostałe parametry smart są czyste. Wygląda że był to jak na razie jednorazowy wyskok. Niepokojące był ten incydent i odłączając może uratowałeś dane czy sam dysk. Co do samego dysku czy jak teraz jest stabilnie, jest normalne słyszany czy odgłos jest zmieniony pomijając cykanie o ile jest dalej słyszane czy nie. Możliwe że podsystem mechaniczny zwariował wtedy, czy coś się uszkodziło nie ma pewności. Po takim incydencie lepiej jak już poradzono zrobić kopię danych.
Jaki masz zasilacz marka, czy komputer jest podkręcany.

Temperaturę miał około 50 stopni. Maksymalnie 60 stopni. Dysk Sata podłączony kablem zasilającym od zasilacza. Dysk jest przykręcony do obudowy więc nie ma opcji by się poruszył a kable też się nie obluzowały. nie miałem kłopotów wcześniej z nim. Dysk od tamtego momentu działa bezproblemowo

Dysk od tamtego momentu chodzi cicho i nie słyszę żadnych cykań czy zgrzytów. Zasilacz wymieniłem na LC Power LC6450 V2.2 450W. Poprzednio miałem zasilacz Power Man 300W

Mimo że się uspokoiło, zobacz za jakiś czas smart czy się coś nie zmieni. Kwestia kopi danych zostaje w Twoich rękach , ale my radzimy lepiej zrobić bo nigdy nie wiadomo. Ogólnie jak na razie, nie wiadomo co było przyczyną. Można typować np. sam dysk czy skoki napięcia albo jeszcze inne. Jak np. komputer był podkręcony mogły wystąpić w każdej chwili anomalie. Albo nawet bez podkręcania a niepewnym zasilaczem i też mogło mieć wpływ, albo jak był w tym czasie mocniej obciążony jakimś programem, grą. Tak więc, jest dużo możliwych przyczyn wystąpienia czego doświadczyłeś.

Hej,

A możesz pokazać statusy S.M.A.R.T dysku z programu CrystalDiskInfo?

Pozdrawiam,
Dimatheus

@Dimatheus Screen statusu Smart dysku 300 GB https://imgur.com/a/3SoRX

Hej,

Na razie w sumie tylko przyczepić się można statusu C3, czyli sprzętowej korekcji błędów ECC. Oczywiście to nie powód cykania czy głośniejszej pracy, ale warto kontrolować ten parametr. Nieco więcej o tym tutaj: https://forum.qnap.net.pl/threads/s-m-a-r-t-jak-czytać-oraz-tabela-atrybutów.4889/

Pozdrawiam,
Dimatheus

Niektóre dyski ich modele mają tak, że C3 nie jest zerowe a dysk jest w dobrym stanie. Wspomniany parametr nie jest krytycznym, co nie znaczy że nie można zwracać na niego uwagi. Jest on z grubsza parametrem pomocniczym i jak wartość błędów przekroczy możliwości sprzętowej korekcji, to wtedy powinno się objawić błędem odczytu i wykazane przy parametrze 01. A w tym przypadku jest wartość zerowa więc C3 czyli sprzęt jeszcze nie miał na tyle do naprawiania aby wystąpił błąd.
Dimatheus, klikając na Twój link pojawia się strona ale potem strona się ukazuje z kreskami.
Wracając do dysku , smart zanotował większą różnicę temp. dysku większą jak poprzednio i temp. według smart, miała by chwilowo przekroczyć 6o stopni, chyba że czujnik przekłamuje.

Hej,

@hirem - Stąd pisałem, że na razie tylko kontrola parametru. :slight_smile: Co do linka - dziwne, normalnie go znalazłem, czytałem, a teraz widzę kreski.

Pozdrawiam,
Dimatheus

@Dimatheus - może z tego linka ta strona będzie bez kresek czyli drugi odnośnik z google https://www.google.pl/search?q=atrybuty+smart&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&dcr=0&ei=vflUWqWbPOWA8QfZi4SgCA
Może dlatego takie kreski jak wkleja się bezpośredni link czyli zabezpieczenie z ich strony.
Ta strona standardowo opisuje poszczególne parametry jak i też C3.
Jeśli już mówimy o wykazie ze smart, to jak pisałem we wcześniejszym poście, drugi smart ostatni wykazał większy skok temperatury dysku, tylko pytanie czy rzeczywiście tak było czy błąd czujnika. I reasumując najlepiej zrobić kopię ważnych poszczególnych danych jak są tylko na tym dysku i w razie jakby nagle odcięło dostęp danych na tym dysku.

2 polubienia

Dane z tego dysku już wrzuciłem na dysk google. Jakbym miał jeszcze jakieś problemy z tym dyskiem to napiszę. Mam jeszcze jedno pytanie. Ostatnio z komputera brata wyciągnąłem dysk 400 GB Sata ST3400633AS i jak go wpiąłem do komputera jako dysk dodatkowy (nie główny) to kilka godzin działał prawidłowo jednak wieczorem postanowiłem odpalić CrystalDisk Info i program dał znać pikaniem że coś jest nie tak z dyskiem. Jak włączyłem zakładkę z dyskiem to temperatura dysku wynosiła 53 stopnie. Przez tą temperaturę dysku cały komputer zaczął mi strasznie wolno pracować i ciągle się zawieszał. Wyłączyłem komputer i wyciągnąłem dysk by przestygł. Gdy dysk przestygł wpiąłem go z powrotem i teraz temperatury tego dysku są takie https://imgur.com/a/G8r9S
Jakie mogą być powody nagrzania się dysku do 53 stopni? i czy z tym dyskiem wszystko jest w porządku?
HD Tune https://imgur.com/a/WIFw7

Podejrzanie drugi dysk podpięty przez Ciebie osiąga wyższe temperatury i nie wiadomo w którym kierunku kierować podejrzenia. Więc rodzi się pytanie, jak drugie dyski montujesz. Czyli jakie położenie ma dysk, poziomo elektroniką do góry czy pionowo. Oraz pytanie jeszcze z poprzednich postów czy komputer jest podkręcony. Smart natomiast zanotował regres w komunikacji i on może być jedną z przyczyn zamulenia komputera. Temp. 53, nie powinna jeszcze powodować problemów a wykazane błędy komunikacji mogą nie być bez winy. Więc obserwuj czy wynik data z hdtune przy C7 nie rośnie.

Hej,

Dysk ma już dość spory przebieg, jeśli chodzi o czas pracy. Być może łożyska powoli siadają, co mogłoby przekładać się na zwiększoną temperaturę dysku.

Pozdrawiam,
Dimatheus

@hirem Dysk zamontowałem elektroniką do dołu. Komputer nie był nigdy podręcany

Więc obserwuj wartość C7 czy nie rośnie, to wymień kabel sygnałowy aby nie rosło, oczywiście nie da poprawy jak sam dysk ma problem. Wysoka temperatura jak będzie się powtarzać pomimo prawidłowego zamontowania, może być efektem zużycia jak już wspomniano, dużo godzin przepracowane.

1 polubienie

@Dimatheus @hirem To znów ja. Mam kolejny problem z tym dyskiem 400 GB który ma duży przebieg. Dziś rano zauważyłem że dysk znikł z Mój Komputer. Zrestartowałem kompa i w biosie dysk jest wykrywany i jak włączyłem komputer to chwilę dysk działał po czym przestał i znów znikł. CrystalDisk info i HD Tune nie widzi dysku. Dysku nie ma też w zarządzaniu dyskami. Nie ma go też w menedżerze urządzeń. Czy Dysk padł?

Smart dysku z dużym przebiegiem, ma wykaz smart jak już wspominałem we wcześniejszych postach, duże kłopoty z komunikacją. I to co możesz zrobić jako zwykły użytkownik, wymienić kabel sygnałowy jak jeszcze nie zrobiłeś i przepiąć do innego gniazda na płycie. Jak błędy komunikacji są od samego dysku, i dalej będą problemy z widocznością dysku. To raczej by zostało oddanie do wyspecjalizowanego serwisu w odzyskiwanie danych, nieopłacalne jak chyba masz z kopiowane dane. A dysk, jak wymiana kabla nie pomoże i zmiana wpięcia czy sprawdzenie na innym kopie, to raczej koniec dysku.