Dysk SATA a Vista

Mam problem z instalacją systemu operacyjnego na nowym kompie- ani płyta główna ani dysk twardy (SAMSUNG HD642JJ) nie były wcześniej używane.

DVD z Vistą bootuje się normalnie, przechodzę przez kilka okien instalacyjnych i w pewnym momencie windows wyświetla komunikat że nie widzi dysku twardego- a dokładniej że nie ma do niego sterowników (pod BIOSem dysk jest poprawnie wyświetlony btw)

Stery ściągnąłem ze strony samsunga ale nie wiem jak je dla systemu ‘‘przekazać’’ - komp jest pozbawiony stacji dyskietek “A” natomiast płyty CD z nagranymi plikami nie widzi- a dokładniej sterow na niej

jakieś sugestie?

Dziwne bo Vista powinna mieć wszystkie stery do SATA.

Oczywiście stery SATA pobrałeś?? Zintegruj je programem vLite.

widocznie są już dyski SATA, nierozpoznawalne przez instalator visty,

jeśli masz pamięć USB (tzw. pendrive) spróbuj na niego przenieść te stery i wskazać je w czasie instalacji, w przeciwnym przypadku pozostaje vlite

to pobrałem:

http://www.samsung.com/za/support/downl … nm=HD642JJ

a usb instalator mi nie widzi- tylko dysk ‘‘a’’ ktorego nie mam fizycznie, dysk d jako napęd (wyświetla mi nawet nazwę płyty) oraz dysk Boot(x:)

To źle pobrałeś. Sterowniki są do kontrolera SATA, a nie do dysku…

Napisz jaką masz płytę główną to Ci podamy te stery.

ASUS P5Q, P45/ICH10R, DualDDR2-1200, SATA2, RAID, GBLAN, FW, ATX

spróbuj tutaj:

http://support.asus.com/download/downlo … uage=pl-pl

a następnie wybierz:

Marvell 88SE6111 SATA Controller Driver V1.2.0.57 for Windows XP/Vista & 64bit XP/Vista.

nie do końca działa - zrzuciłem pliki na USB rozpakowane i niestety we wskazanym folderze driverow nie znajduje. wyświetli jednak pliki z folderu ICH10R AHCI/RAID Driver Disk for Windows XP/Vista & 64bit XP/Vista. przy założeniu że wyłączę ukrywanie sterów niekompatybilnych

A masz tam plik INF? Jak masz to dograj go przez nLite.

chwila, ale jak ja mam odpalić instalkę nlite czy lite na kompie bez systemu?

folder: Marvell 88SE6111 SATA Controller Driver zawiera aplikację makedisk. nie moge jej odpalić na kompie z którego korzystam bo on domaga się floppy disk

faktycznie nie przewinąłem strony asusa

spróbuj tych:

ICH10R AHCI/RAID Driver Disk for Windows XP/Vista & 64bit XP/Vista.

dzieje się tak ponieważ, aplikacja przygotowywuje dyskietkę dla dowolnego z systemów (xp,vista) a xp wymaga dyskietki, podczas instalacji visty na pewno możesz użyć pendrive’a, musisz ręcznie przekopiować stery na klucz USB

to jest vista więc przez vlite, ale to dopiero wtedy, gdy metoda z pendrive okaże się nieskuteczna

musisz to zrobić na innym komputerze, gdzie będzie zainstalowany windows

pisałem już- z tego folderu jak zrobię hide to nic mi nie zostaje.

włożyłem cdka do płyty głównej i tam wynalazłem tez coś do SATA w folderze vista: Family 2 (lub 4) port serial ata storage controller 2 (albo 1 )- 3a26 (albo 3a20) (ściezka do pliku) ale każda z tych 4 pozycji w kolejnym ekranie wyswietla mi komunikat: " no drivers were found. click loard driver to provide a mass storage driver for installation’’ i koło się zamyka ;(

a dzis sobie nawet wiedzminka na wieczor kupilem ;(

Jest jeszcze (w laptopach popularna) opcja w biosie “sata native support” która, ustawiona na disabled, umożliwia wymuszenie kompatybilności ze starymi standardami,

nie wiem gdzie tego szukać , musiałbym mieć Twój bios przed oczami, niemniej jednak spróbuj znaleźć opcję wyłączenia trybu SATA

jeśli się nie uda pozostanie Ci vlite, mini-instrukcję znajdziesz w googlach:

http://www.google.pl/search?hl=pl&q=kor … Google&lr=

zintegruj zarówno Marvell jak i ICH10R, któryś musi zadziałać,

Do integracji potrzebny Ci inny komp ze sprawnym windows

dobra, mały update:

pod BIOSem na 6 pozycji SATA wyświetla mi tylko CD-rom (a właściwie DVD)

czy mogłem coś przy walkach z vistą zepsuć? wcześniej w BIOSie nic nie zmieniałem

i przede wszystkim - jak zlokalizować ten dysk?