Dysk SATA a Vista

(RyleC) #1

Mam problem z instalacją systemu operacyjnego na nowym kompie- ani płyta główna ani dysk twardy (SAMSUNG HD642JJ) nie były wcześniej używane.

DVD z Vistą bootuje się normalnie, przechodzę przez kilka okien instalacyjnych i w pewnym momencie windows wyświetla komunikat że nie widzi dysku twardego- a dokładniej że nie ma do niego sterowników (pod BIOSem dysk jest poprawnie wyświetlony btw)

Stery ściągnąłem ze strony samsunga ale nie wiem jak je dla systemu ''przekazać'' - komp jest pozbawiony stacji dyskietek "A" natomiast płyty CD z nagranymi plikami nie widzi- a dokładniej sterow na niej

jakieś sugestie?

(adam749) #2

Dziwne bo Vista powinna mieć wszystkie stery do SATA.

Oczywiście stery SATA pobrałeś?? Zintegruj je programem vLite.

(CzajAn) #3

widocznie są już dyski SATA, nierozpoznawalne przez instalator visty,

jeśli masz pamięć USB (tzw. pendrive) spróbuj na niego przenieść te stery i wskazać je w czasie instalacji, w przeciwnym przypadku pozostaje vlite

(RyleC) #4

to pobrałem:

http://www.samsung.com/za/support/downl ... nm=HD642JJ

a usb instalator mi nie widzi- tylko dysk ''a'' ktorego nie mam fizycznie, dysk d jako napęd (wyświetla mi nawet nazwę płyty) oraz dysk Boot(x:)

(adam749) #5

To źle pobrałeś. Sterowniki są do kontrolera SATA, a nie do dysku....

Napisz jaką masz płytę główną to Ci podamy te stery.

(RyleC) #6

ASUS P5Q, P45/ICH10R, DualDDR2-1200, SATA2, RAID, GBLAN, FW, ATX

(CzajAn) #7

spróbuj tutaj:

http://support.asus.com/download/downlo ... uage=pl-pl

a następnie wybierz:

Marvell 88SE6111 SATA Controller Driver V1.2.0.57 for Windows XP/Vista & 64bit XP/Vista.

(RyleC) #8

nie do końca działa - zrzuciłem pliki na USB rozpakowane i niestety we wskazanym folderze driverow nie znajduje. wyświetli jednak pliki z folderu ICH10R AHCI/RAID Driver Disk for Windows XP/Vista & 64bit XP/Vista. przy założeniu że wyłączę ukrywanie sterów niekompatybilnych

(Michal Kolatek) #9

A masz tam plik INF? Jak masz to dograj go przez nLite.

(RyleC) #10

chwila, ale jak ja mam odpalić instalkę nlite czy lite na kompie bez systemu?

folder: Marvell 88SE6111 SATA Controller Driver zawiera aplikację makedisk. nie moge jej odpalić na kompie z którego korzystam bo on domaga się floppy disk

(CzajAn) #11

faktycznie nie przewinąłem strony asusa

spróbuj tych:

ICH10R AHCI/RAID Driver Disk for Windows XP/Vista & 64bit XP/Vista.

dzieje się tak ponieważ, aplikacja przygotowywuje dyskietkę dla dowolnego z systemów (xp,vista) a xp wymaga dyskietki, podczas instalacji visty na pewno możesz użyć pendrive'a, musisz ręcznie przekopiować stery na klucz USB

to jest vista więc przez vlite, ale to dopiero wtedy, gdy metoda z pendrive okaże się nieskuteczna

musisz to zrobić na innym komputerze, gdzie będzie zainstalowany windows

(RyleC) #12

pisałem już- z tego folderu jak zrobię hide to nic mi nie zostaje.

włożyłem cdka do płyty głównej i tam wynalazłem tez coś do SATA w folderze vista: Family 2 (lub 4) port serial ata storage controller 2 (albo 1 )- 3a26 (albo 3a20) (ściezka do pliku) ale każda z tych 4 pozycji w kolejnym ekranie wyswietla mi komunikat: " no drivers were found. click loard driver to provide a mass storage driver for installation'' i koło się zamyka ;(

a dzis sobie nawet wiedzminka na wieczor kupilem ;(

(CzajAn) #13

Jest jeszcze (w laptopach popularna) opcja w biosie "sata native support" która, ustawiona na disabled, umożliwia wymuszenie kompatybilności ze starymi standardami,

nie wiem gdzie tego szukać , musiałbym mieć Twój bios przed oczami, niemniej jednak spróbuj znaleźć opcję wyłączenia trybu SATA

jeśli się nie uda pozostanie Ci vlite, mini-instrukcję znajdziesz w googlach:

http://www.google.pl/search?hl=pl&q=kor ... Google&lr=

zintegruj zarówno Marvell jak i ICH10R, któryś musi zadziałać,

Do integracji potrzebny Ci inny komp ze sprawnym windows

(RyleC) #14

dobra, mały update:

pod BIOSem na 6 pozycji SATA wyświetla mi tylko CD-rom (a właściwie DVD)

czy mogłem coś przy walkach z vistą zepsuć? wcześniej w BIOSie nic nie zmieniałem

i przede wszystkim - jak zlokalizować ten dysk?