Dysk SATA nie widziany przez Windowsa

Witam, przekopałem google, wczoraj siedziałem 19 godzin przy kompie, żeby zainstalować dysk SATA i mierne rezultaty…

Ma to być dysk dodatkowy, system mam na dysku ATA i niech tak zostanie. Format nie wchodzi w grę.

Parametry dysku i płyty głównej:

Płyta: ASRock 775VM800

VIA VT8237R

Dysk: SAMSUNG HD403LJ SCSI (400 Gb)

Zaktualizowałem już sterowniki VIA 4in1, a także Via Hyperion… kombinowałem ze zworkami.

W biosie dysk jest widoczny, kiedy ustawi się opcję na “RAID”. Wtedy znów pojawia się problem, że z jednym dyskiem nie można zrobić RAID’u. Kiedy dam na “Non-RAID” - nie widzi dysku w ogóle.

Nawet jak w biosie jest widoczny, nie ma go w Windowsie. Próbowałem już inicjować dysk, w menedżerze dysków jest widoczny. Nie widać go w “Mój komputer”.

Nie wiem, co mam już dalej zrobić… ech…

Dziękuję za każdą pomoc.

a masz XP z SP2? jeśli nie to SP2 może rozwiązać problem

Jeśli widać go w Menedżerze dysków, a nie widać w oknie Mój Komputer, to znaczy że nia ma na nim założonych partycji. Załóż partycje i wszystko będzie działać.

W menedżerze dysków już wczoraj zrobiłem dwie partycje (po połowie). I dalej nic. W menedżerze są widoczne zarówno partycje, jak i cały dysk. Ale w oknie Mój K. go nie widać dalej…

Udało mi się doprowadzić do tego, że BIOS widzi dysk przy ustawieniu Non-RAID. Ale to też nic nie dało.

Panowie - chyba się udało :slight_smile: Niestety nie mogę powiedzieć jak, bo wiele różnych ustawień próbowałem… ale się udało. Dziękuję za pomoc :slight_smile:

No i cóż… dysk pochodził godzinę. Skopiowałem nań jeden plik filmowy. Kiedy chciałem skopiować kolejny, w połowie wyskoczył błąd “Błąd urządzenia we\wy”, czy coś takiego. Od tamtego czasu walczę dalej i nic :confused: Teraz już tego zupełnie nie rozumiem… dysk działał, udało się na niego zapisać plik, a potem nagle znów przestał być widoczny… próbowałem na nowo partycje zrobić, owszem - udaje się. Tylko nie można ich sformatować. Wyskakuje kolejny błąd. Ech…

Może to wina płyty głównej? Może mi ktoś polecić płytę główną, nie za drogą, która bezproblemowo obsługuje SATA?

dokup kontroler sata pod pci

http://allegro.pl/item295167273_kontrol … 1xata.html