Dysk SDD lub HDD 10k rpm, ~250GB - pod Linux i płytę ze SATA II (~400 zł)

Chcę zmienić RAID z 2 HDD na coś szybszego.

Całość będzie pracowała na Linux, na którym będzie też wirtualny Windows 7. Jeden z moich HDD 500 GB zostawię - będę trzymał kopie, filmy, obrazy płyt i inny nieużywany śmietnik.

Płyta to  MSI K9N6PGM2-V2  - czyli minimalistycznie i jeszcze ze SATAII do 300 MB/s.

 

Z SSD wiadomo - można poczytać dużo opinii. Te nowsze serie ponoć wytrzymują setki TB zapisu i że mają licznik ilości zapisów.

Przykładowe dyski, które sobie upatrzyłem:

Samsung EVO MZ-7TE250BW 2.5 250GB

CRUCIAL SSD M500 240GB MLC

Załóżcie, że ja mam ogólnie pecha do sprzętu Samsunga, mimo że nie jestem przesądny :wink:

 

Co do 10k rpm dla SATA -  z HDD 10000 obr/min. spotykałem się raczej w serwerach (tam też 15k rpm) i to na interfejs SAS/SCSI.

Ale czy ktoś używał teko dysku w domu? Czuć róznicę? Opłaca się brać?

Na Allegro widzę przede wszystkim WD VelociRaptor 250 GB. Ceny są podobne do SSD, mam wrażenie że przez 2 lata nie drgnęły, sam nie wiem czemu. 

 

 

 

 

WD Velociraptor to taki dysk dla bogaczy, tam cena będzie stała ciągle na takim samym poziomie prawdopodobnie. Z SSD najlepiej byłoby wziąć Cruciala MX100

http://www.morele.net/dysk-ssd-crucial-mx100-256gb-sata3-2-5-550-330-mb-s-7mm-ct256mx100ssd1-645069/

Czy są jakieś problemy na Linuxie? Nie wiem, nigdy nie korzystałem z Linuxa, także ciężko mi coś na ten temat powiedzieć.

Myślałem, że dysk dla bogaczy to SSD często z oznaczeniami “Pro” :wink: