Dysk sieciowy dla małej firmy?

Witam.

Rozglądam się za kupnem dysku sieciowego dla małej firmy.

Aktualnie podłączone są trzy komputery. Chciałbym, aby ważne pliki wrzucali do jednego miejsca w firmie.

Znalazłem takie coś:

http://allegro.pl/nas-synology-ds216se-p2p-dysk-sieciowy-2x-2tb-i6863622011.html

Ma ktoś doświadczenie z takiego typu sprzętem?

Sprzęt ok. Napisz jaki masz budżet na to. Jeśli chodzi o ten NAS z aukcji, to nie bierz go, ponieważ sprzedawca wrzucił tam jakieś badziewne dyski, nie zdziwię się jak używane.

Taki sprzęt lepiej kupić w normalnym sklepie i dokupić dyski przeznaczone do NASa. Dyski do pracy ciągłej są dwa razy drozsze, ale są mniej zawodne. Tu wybór już zależy od Ciebie. Gość za NASa z niewiadomo jakimi dyskami chce 1400 zł, a za 1800 możesz mieć ten NAS z dyskami HGST 3 lub 4TB. Jednak uwaga, 3TB nie są już produkowane, ale gdzieniegdzie dostępne.

1 polubienie

Wrzuciłem przykład, chętnie zakupie w sklepie :slight_smile:


Ogólnie dla mniej doświadczonych osób dobra rzecz. Ale jeżeli macie rozgarniętego informatyka w firmie to postawi coś porównywalnego, albo lepszego na zwykłym PC z FreeNAS lub OMV (https://www.openmediavault.org/features.html), albo innym systemie. Nie będzie sztucznych ograniczeń jakie narzuca NAS w tej kwocie.

1 polubienie

Na co dzień nie ma informatyka, więc najlepiej jak najłatwiejsza konfiguracja…

Nie czytałem tych wpisów. W małych firmach takie NASy wykorzydtuje się tak naprawdę tylko do SMB. Do tworzenia backupow nie trzeba pisać skryptów itp. więc bardzo dobrze się sprawdzają i w tej cenie nie ma się co dziwić, że niczego więcej się nie nadają.

Za to widuję tych rozgarniętych informatyków, ktorzy stawiają omv, freenas na PC to płakać się chce, gdy dziedziczy się to w spadku.

Jak pisałem, podaj budżet, to będzie coś łatwiej zaproponować. Możesz kupić tego synilogy, postawić smb i backup i zapomnieć, a jak chcesz bajery, to niestety ceny takich NASow bez dysków przekraczają 1000 PLN brutto.

No i Qnap/Synology takową zapewnia. Jest tak zrobione, żeby przeciętny Kowalski się połapał. Do tego dobra dokumentacja/tutorial do każdej funkcji.
Tylko dobre dyski dobrać, żeby głowa była spokojna.
Po taniości można mieć więcej kłopotu niż pożytku.

1 polubienie

Myślę, że do 2 tys. zł budżet. na taki dysk sieciowy.

Trzy komputery - wrzucają pliki w jedno miejsce, od czasu do czasu backup tego -> archiwizacja.

Z tym dyskiem można połączyć się z każdego miejsca widze?

Tak można - czy to przez przeglądarkę, czy aplikację, albo poprzez VPN…
Jak masz zmienne IP to możesz nawet skorzystać z usługi No-IP i przypisać adres, aby łatwo dostać się do NAS’a.

1 polubienie

Za to widuję tych rozgarniętych informatyków, ktorzy stawiają omv, freenas na PC to płakać się chce, gdy dziedziczy się to w spadku.

Może by mi ktoś wreszcie wytłumaczył co jest nie tak z takim dyskiem sieciowym postawionym na pc.
Bo przeczytałem już milion tego typu ogólnikowych komentarzy o jednoznacznym wydźwięku (tj. oczywiście, kup nas), ale niestety nikt nie przedstawił choćby jednego argumentu.

7 lat korzystałem z udostępniania wbudowanego w system windows, później linuksowej samby i właściwie żadnych problemów nie doświadczyłem. Jedyna obsługa ogranicza się do wejścia w okienko mój komputer, kliknięcia w określony udostępniony folder oraz przeciągnięcia określonych plików na dysk sieciowy.

W czym tu problem?

Miał na myśli nieodpowiednią konfigurację usług, które można wystawić na świat narażając dane w takim PC-towym NAS, nie dbanie o aktualizacje, inne prowizoryczne rozwiązania itp sprawy.

Jak można wystawić na świat jak w każdym routerze jesteś za natem.

Żeby coś wystawić na świat musi być kompatybilne z upnp lub należy ręcznie przekierować porty, jeszcze nie słyszałem o routerze który by sam wszystko w dmz pchał.

Poza tym w każdym lepszym routerze masz VPN, więc po co kombinować i wystawiać jakieś usługi na zewnątrz, jeżeli można się podłączyć do domowej sieci z zewnątrz przez VPN?

Nie wiem, ale są “zdolni” informatycy :wink:

i do tego dwa dyski:

Dobrze będzie to współgrało?

Już tłumaczę o co chodzi. Często są stare pc, które ktoś postawił i zapomniał. Takie systemy często są nieaktualizowane. Usługi na defaultach. O ile to PC to pół biedy. Rozwaliło mnie jak gość postawil na jakimś starym HP Proliant VMWare ESXi, na nim VM z FreeNAS do backupu fizycznego serwera :wink:

Niektórzy naprawdę mają fantazję. W jednej z firm mam ownCloud, bo firma potrzebowała własną chmurę. Jeśli ktoś stawia gotowce z głową to nie mam nic przeciwko. Jednak osobiście wole postawić Linuksa, sambę, ftp itp. we wlasnym zakresie, bo zwyczajnie mam nad systemem pełną kontrolę :wink:

Spory kawałek czasu korzystałem też z takiego gotowca jak FreePBX, ale tu przyznam, że konfiguracja Asteriska w plikach konfiguracyjnych to kosmos. Sam panel nie jest prosty, ale jest łatwiej.

Niestety, sytuacja w przypadku gotowych skrzyneczek jak wspomniane tutaj nasy (a także routery, bramki voip itd.) jest identyczna. jeżeli firma nie posiada działu it/administratora, urządzenia raz skonfigurowane, będą chodzić aż padną, albo do póki nie załatwi ich jakiś cyberatak.

Oczywiście można korzystać konfigurować wszystko ręcznie, ale gotowe rozwiązania często oferowane są ze wsparciem technicznym, co może mieć kluczowe znaczenie w przypadku wdrożeń na dużą skalę.

Trudno uznać freenas za zabawkę, bo nie jest to produkt skierowany do typowego kowalskiego który znalazł w szafie starego peceta i chce go przerobić na nas. Ten system ma spore wymagania co do pamięci, zalecana jest również korekcja ECC. Stabilność oraz zachowanie integralność danych są tutaj priorytetem.

Wiadomo, że każdy system bez opieki kiedyś padnie. Jeśli chodzi o FreeNAS, byłem nim kiedyś zachwycony, obecna wersja mnie odrzuca :wink:

I jak panowie? Dobry dyski dobrane powyżej?

WD Red generalnie mogą być, ale polecałbym Ci te dyski https://www.morele.net/dysk-hitachi-hgst-deskstar-nas-sata-7200rpm-3-5-cala-3-tb-h3iknas30003272se-646012/

Jednak jak pisałem, 3TB wycofane są już z produkcji i morele jest nielicznym sklepem, w którym można je dostać, ale mimo to upewnij się, że mają 2szt. Ewentualnie 4TB, powinny być nieznacznie droższe. Zwróć uwagę, żeby najlepiej oba miały ten sam firmware. W tym NASie jest raid programowy, więc tu nie ma aż tak istnotnej różnicy jak przy raid sprzętowym.

W x-komie niestety nie sprzedają już od dawna HGST i jak się ostatnio dowiadywałem, to nie planują. Dlaczego, nie wiem.

1 polubienie