Dysk sieciowy? HDD w obudowie z USB i złączem LAN?

Witam, potrzebuję małej porady odnośnie takiej kombinacji… mianowicie chcę zrobić tak, aby wykorzystać dysk od brata z laptopa jako dysk “domowy” (bo on kupuje nowy do swojego lapka) i podłączyć go do routera (rutera :mrgreen: ), by każdy z kompów połączonych z routerem miał do niego dostęp :wink: istnieje taka możliwość prawda? Ktoś już coś takiego robił? Jakie są koszta? Jaka niezawodność? :slight_smile: jak oceniacie takie rozwiązanie? :wink:

Dysk twardy jaki będzie ‘domowym’ to dysk 2,5 cala, pojemność około 100-120 GB, firmy Hitachi, 5400 obrotów/s. Interfejs to prawdopodobnie SATA, ale jeszcze to sprawdzę gdy konieczne będzie, a raczej będzie przy wyborze odpowiedniej obudowy do dysku ; ]

A router ma złącze USB?

Coś dedykowanego na 3,5" ale porty są tej samej wielkości co 2,5"

http://allegro.pl/item857008705_nas_100 … samba.html

http://www.ceneo.pl/1245482

http://www.ceneo.pl/934786

Problem będziesz miał z tam małym dyskiem do lan-u.

FXJ - dzięki, ten “NAS-100” wydaje się być ciekawym rozwiązaniem, ma przy okazji możliwość podpięcia drukarki do sieci :slight_smile:

“Welland ME-747K” też powinien być ok.

Czyli że jak kupię obudowę przewidzianą dla 3,5’’ to nie będzie kłopotu z zamontowaniem tam 2,5’’?

(wiadomo, że jak byłoby odwrotnie, to by nie wszedł, ale czy ten dla większych nie ma innego rozstawu złącz niż dla mniejszych dysków?)

Ufolec , Niestety droższe rozwiązanie, ale jakie możliwości.

Przynajmniej można porównać : Synology DS110j

przyznam że rozważałem też właśnie użycie dysku sieciowego, ale stwierdzam że jednak na czas obecny to zbyt kosztowna inwestycja jak na tak małe zastosowanie jakie ja planowałem początkowo (dane jedynie w sieci lokalnej) - zamiast ok. 150-280 zł kwota sięgnie niemal 600 zł.

Synology DS110j faktycznie ma ogromne możliwości, zwłaszcza podoba mi się opcja zastosowania go jako serwera do własnej strony www (ba! nawet z użyciem PHP i MySQL), lub FTP sieciowego (no i to przydzielanie uprawnień), pobieranie danych też fajny bajer :slight_smile: niestety nie na ten czas, może w przyszłości, ale dzięki za info Maryś, przekażę info o tym modelu swoim znajomym (sam również zapamiętam), bo jest to rozwiązanie naprawdę wszechstronne i warto wiedzieć że coś takiego istnieje w bądź co bądź przystępnej cenie (w porównaniu z normalnymi serwerami plików) :wink:

Ufolec ,

… i jakie rozwiązanie wybrałeś ?

Zainteresował mnie ten 8level NAS-100.

Mnie również 8level NAS-100 zainteresował i prawdopodobnie w niego zainwestuję, choć nie ukrywam że zniechęca mnie nieco ta “chinizna”, no to że Chin to tam jeszcze pół biedy, gorzej że jest to tak mało popularne urządzenie, a o firmie już nie wspominając.

Znajomy polecał mi jeszcze inną możliwość, dość ciekawą, dla zapaleńców, z dużo większymi możliwościami, jednak by to osiągnąć trzeba się trochę ‘narobić’ :wink: Już przestawiam to rozwiązanie, jest nim router TP-Link WR1043ND (posiada on port USB, przy okazji ma już ‘n’kę czyli tą najnowszą technologię dla routerów, przez co router ma już 3 antenki, a przy okazji niewiele kosztuje, ok. 210 zł, też jest z Chin, ale za to marka już się wyrobiła, jest znana i jest często polecana) + obudowa na dysk SATA 2,5’’ (od około 30 zł do kilkuset zł w zależności od wyglądu głównie, bo z zasady parametry mają albo te same, albo podobne). Wówczas gdy mamy taki zestaw trzeba zapoznać się i wprowadzić w routerze OpenWRT, który umożliwi nam między innymi użycie drukarki sieciowej (printserver) jak i innych dodatkowych sieciowych funkcji jakie będą nam przydatne. W przypadku 8level jest tam już wszystko niemal gotowe i wbudowane, nie ma raczej możliwości rozbudowy ani zabawy, ale zdecydowanie skraca to czas jaki musimy poświęcić w stworzenie takiego naszego dysku sieciowego. Ja jeszcze nie zdecydowałem ostatecznie który sposób wybiorę, decyzję z powodów zarówno finansowych jak i czasowych będę podejmował najwcześniej na koniec tego miesiąca. :slight_smile:

Ufolec , Dzięki za informację.

Jeszcze raz wszystko przemyślałem.

W 8level NAS-100 brakuje mi jednak 1Gb/s.

Moja konfiguracja sprzętowa jest w podpisie.

Karta sieciowa w NetTop’ie - 1Gb/s

Karta WiFi w notebooku Wireless-N

Internet Chello FiberPower 50 (do 50Mb/s)

Router Linksys WRT54GL (100Mb/s i Wireless-G)

Warto by więc przejść na standard N i LAN 1Gb/s.

Tak więc router TP-Link WR1043ND byłby dobrym rozwiązaniem.

Standard N dopiero wchodzi więc producenci będą rozszerzać swoją ofertę.

Co do podłączenia dysku pod USB to raczej skłaniam się ku rozwiązaniu

jakiegoś NAS-a pod RJ-45 choćby ze względu na multimedia

(mam na myśli filmy HD), zaś pod USB podłączyłbym drukarkę.

Czas pokaże …

Zapraszam do lektury o routerach na forum OpenLinksys.

Już zacząłem czytać.

No tak, zapomniałem dodać przydatny link do tematu na forum OpenLinksys odnośnie wspomnianego routera, oto on:

http://openlinksys.info/forum/viewthrea … ad_id=9331

Widząc parametry tego co posiadasz stwierdzam, ze w twoim przypadku rzeczywiście 1Gb/s byłby wskazany :slight_smile:

Nie polecam obudowy Welland 747 KS-I. W instalacji LAN ta obudowa nie wykorzystuje protokolu TCP/IP. Powiedzmy, ze…no…ok? Dysk montuje sie przy uzyciu oprogramowania miniSAN dostarczonego przez producenta. No…powiedzmy, ze ok? Smaczek natomiast tkwi w instrukcji. Na koncowych stronach instrukcji, w dwoch miejscach odnajdziecie Panstwo dwa zdania wyboldzona czcionka: Oprogramowanie nie udostepnia jednoczesnego zapisu i odczytu danych z dysku dla wiecej niz jednego uzytkownika. To oznacza, ze w budowanej sieci z uprawnien R/W bedzie mogla korzystac tylko jedna osoba. Druga, jezeli w tym samym czasie zechce korzystac z zasobow tego dysku, bedzie mogla tylko czytac dane na nim zapisane . Oczywiscie, aby zainstalowac dysk na danym komputerze, nalezy to oprogramowanie na niego wgrac. Pal szesc dom, gdzie sa dwa, moze trzy komputery, ale przy wiekszych instalacjach…to jakas chora pomyslka !!

Dysk przy “normalnym” ( pisze normalnym, poniewaz zrzut 45 GB trwa okolo 2,5 godziny ) kopiowaniu nagrzewa sie do okolo 42-50 st C.Kilka slow o wykonaniu, a dokladnie o “zalacznikach” do obudowy. Brakuje podkladek gumowych pod podstawke obudowy. Prosze postawic sobie dysk w tej obudowie na drewnianym blacie… po 15 minutach ma sie dosyc pracy w pomieszceniu, gdzie zainstalowano to urzadzenie. Plusow tego rozwiazania nie widze. Urzadzenia nie polecam, wrecz przeciwnie, odradzam jego zakup. Chyba, ze chcecie byc bardzo rozczarowani, to bardzo prosze… Rozczarowanie kosztuje w tym wypadku 2 stowy :slight_smile:

thx Tylek_Kamrata za wypowiedź o obudowie Welland’a, bardzo podobne opinie użytkowników czytałem w internecie na temat tego urządzenia, dlatego też tą opcję skreśliłem ze swoich możliwości rozwiązań, więcej tu wad niż zalet, więc nie ma się w sumie co długo nad tego typu sprzętem rozwodzić :slight_smile:

Ufolec ,

Po wszystkich przemyśleniach i lekturze informacji na forach

postanowiłem całkowicie przejść na standard Ethernet 1Gb/s i Wireless-N.

Za chwilę i tak by mnie to czekało.

Wybrałem router NetGear WNR3500L. Cena ok. 340zł.

Potem zastanowię się nad NAS-em.

Czyli jednak krok w Wireless-N, a będziesz następnie używał OpenWRT, gdy już będziesz miał NAS, czy nie wiesz jeszcze? :wink:

No tak, jak sprzęt na to pozwala, Sony Vaio z podpisu,

to trzeba iść w tym kierunku tym bardziej, że NetTop z podpisu

ma kartę sieciową 1Gb/s.

Co do tych alternatywnych softów to jeszcze mi to za dużo nie mówi.

Czytałem, ze na początek do tego NetGear’a to warto wgrać DD-WRT

… i znowu mnie czeka lektura w nowym temacie.

Co do NAS-a (na Marsa się na razie nie wybieram - NASA) to jeszcze kwestia przyszłości

ale myślę, że niezbyt dalekiej (tak samo jak i Marsa dla Amerykanów).

Spójrzmy jak wygląda obecnie sytuacja na rynku po ponad 2 latach od żywotności tegoż wątku :slight_smile:

Przykładowo mamy taką oto fajną obudowę - Welland ME-747AN-S obudowa sieciowa SATA 3.5" v2 za ok. 190 zł

http://www.aksonet.pl//index.php?produc … od_id=3067

Zamieszczę jeszcze kopię opisu produktu dla potomnych :slight_smile: Szczególnie fajnie, że jest to takie ‘zintegrowane’ centrum dowodzenia jakgdyby :slight_smile:

Nie polecam D-linka i Netgeara jeżeli chodzi o serwery plików.

Mi najbardziej odpowieadają Zyxele …

pzdr

ja to testowałem u siebie z routerem FunBox i wcale nie było takie fun . Niestety w tym routerze USB ma prędkości transferu danych tak szajskie że sprawne korzystanie z takiego rozwiązania mija się z celem a nie mogę używać swojego dotychczasowego routera ponieważ obsługuje on standard ADSL a obecne połączenie internetowe wymaga obsługi VDSL. w ogóle to nie polecam tego funboxa, jak tylko odłożę kilka stówek to z pewnością wymienię ten szajs na coś bardziej użytecznego .