Dysk sieciowy przez internet

Witam,

Szukam niedrogiego sposobu na stworzenie dysku sieciowego (500GB), dzięki któremu miałbym dostęp do plików przez sieć (głównie Internet, a nie wyłącznie lokalną). Gdy jestem poza domem chciałbym mieć również możliwość synchronizacji (ala własny DropBox). Szukam prostego i taniego rozwiązania bez stawiania dodatkowego komputera/serwera. Przydałaby się również aplikacja (laptop, Vista 32bit) umożliwiająca wspomnianą synchronizacje, przeglądanie plików, szyfrowane połączenie, i ochronę bazy na dysku sieciowym. Są usługi typu DropBox, SkyDrive ale przy takiej pojemności koszty są zbyt wysokie.

Zasada działania opiera się

Dysk sieciowy (w domu)-------Internet (np. protokół FTP-SSL)-------Laptop (gdzieś na świecie)

Dzięki za wskazówki

Skoro dysk ma stać w domu i ma być bez serwera w postaci komputera, to potrzebny będzie jakiś router z możliwością podpięcia dysku na USB (tzw. NAS).

Postaw sobie serwer ftp (Windows/Linux) a na laptopie zainstaluj sobie http://www.dobreprogramy.pl/Gladinet-Cloud-Desktop,Program,Windows,15878.html do wygodnej obsługi.

Ewentualnie jakiś NAS - też dobre wyjście.

Chciałbym uniknąć takiego rozwiązania.

Ten program obsługuje wiele protokołów więc powinien chyba działać po NAS?

Serwer plików NAS jest ciekawym rozwiązanie, tylko mam pytanie o zasadę działania. W domu będę miał już router (żeby czasami korzystać również z laptopa itp). Podepnę więc serwer NAS (z wew dyskiem SATA) do routera.

Dysk sieciowy NAS (w domu)-------router-------Internet-------Laptop (gdzieś na świecie)

Do korzystania jest niezbędny stały numer IP. Zgadza się?

Dzięki za odpowiedzi.

Tak, ale możesz równie dobrze skorzystać z dyndns.com bardzo przydatne narzędzie :wink:

Ważne żeby był publiczny. Stały być nie musi. Możesz skonfigurować sobie coś takiego jak DynDNS.

Jeszcze jedna kwestia: prędkość łącza - w tym przypadku upload. Jeśli masz w domu neostradę to upload będziesz miał na poziomie 512 kb/sek czyli przesłanie pięciomegabajtowego pliku (z laptopa do domu) zajmie przynajmniej 80 sekund (o ile łącze w miejscu gdzie będziesz używał laptopa będzie miało taki upload).

Odwrotnie. Tyle zajmie ściągnięcie pliku z domu na laptopa, zakładając że łącze gdzie będziesz używał laptopa będzie mieć taki lub większy download. W drugą stronę to zależy od uploadu tam gdzie będziesz korzystać z laptopa (chyba że jest większy niż download w domu).

Co odwrotnie?

W domu mam stałe łącze UPC, więc z uploadem nie powinno być problemów. Synchronizować chciałbym pliki z konkretnych folderów (ok. 100MB), czyli nie powinno zająć to zbyt wiele czasu, choć to jak wspomniał Kpc21 bardziej będzie zależało od miejsca w którym będą pobierać na laptopa.

Adres w UPC jest publiczny, tylko że przydzielają go dynamicznie. Z tego co pamiętam to IP nie jest tak często odnawiane, niemal stałe.

Dzięki za porady.