Dysk spowalnia komputer?

Witam,

mam taki dylemat:

Kupiłem w te wakacje nowy komputer, wszystkie podzespoły windows ocenia na ok 7.5, a dysk twardy na 5.9.

Dysk już raz się zepsuł, własnie jest na gwarancji, został odesłany do WD i czekam do 14 dni.

Tak się zastanawiam, czy może warto kupić do niego obudowę i używać jako dysku USB(ponieważ i tak muszę takowy kupić do tunera tv), i kupić nowy do komputera, czy też może lepiej kupić mniejszy, ładniejszy dysk USB, a ten nie spowalnia komputera?

Pozdrawiam.

Ja powiem tak… jeszcze się nie spotkałem z szybkim komputerem, którego dysk twardy nie zaniżałby tego indeksu Windows. I tak jak wszystkie inne podzespoły mogą przekraczać 7.0 to dyskom jakoś ciężko to idzie, a najwyższy indeks Windows jaki widziałem dla dysku twardego to chyba 6.5. W ogóle jak komputer działa szybko to nie powinieneś już nic psuć. W końcu skoro coś dobrze działa, to po co to psuć poprawiając :wink:

Działa dobrze, nawet świetnie - w końcu z ludźmi z tego forum składałem :smiley:

Ale jak wiadomo - mógłby chodzić lepiej niż świetnie przez ten dysk :slight_smile:

Kup raczej pod TV dysk 2,5" ale pod TunerTV? Możesz zawsze zastosować RAID zresztą windows nie jest żadnym wskaźnikiem wydajności.

MeonXT, jaki dysk? AHCI włączone? Sterowniki zainstalowane? Jaki system?

Dysk WD 500GB, dokładne parametry podam, jak przyjdzie z gwarancji, AHCI nie włączałem, sterowników nie otrzymałem żadnych, system Windows 7, chociaż po powrocie zamierzam tylko Ubuntu zainstalwoać.

No to przed instalacją Ubuntu zaktualizuj BIOS, ustaw tryb AHCI w BIOSie. Podaj jeszcze model płyty głównej.

płytka: Gigabyte GA-MA770T-UD3P

Odpisz jeszcze na pytania Adalbert a.

Przecież odpisałem kilka postów wyżej :slight_smile:

Jeżeli chcesz wycisnąć coś więcej z dysku, musisz włączyć tryb AHCI w BIOSie i podczas instalacji Windowsa zapodać sterowniki do dysku, które znajdziesz na oficjalnej stronie producenta Twojej płyty głównej.

Dodane 13.12.2009 (N) 13:16

A nie napisałeś jeszcze jaki dokładnie dysk.

Sorki, że tak późno. Dysk to:

SATA/16MB CACHE

WD500AAKS

Pozdr.

Dodane 09.01.2010 (So) 10:14

PS. Sterowniki dysku, beda to: http://www.gigabyte.pl/products/mb/driv … 3p_11.html (SATA na tej stronie?).

Da się je zainstalować po instalacji systemu?

Raczej będzie to AMD SATA AHCI Driver. A tę procedurę masz opisaną tutaj: http://www.tweaks.pl/czytaj,wlaczamy_tr … a,571.html

Czyli pierw to zainstalowac, a później w Biosie przestawiać?

Tak, wgrać sterownik a konkretniej podmienić, jeśli się pomylisz i kilka razy się Windows (po zmianie na tryb IDE) nie odpali powinien przywrócić stary sterownik.

Tak, a jak nie zrozumiałeś do końca tego artykułu to poczytaj jeszcze w sieci na ten temat.