Dysk SSD 128 czy 256 GB?

Witam !

Mam pytanie - czy jest sens kupna dysku SSD 256 GB ? . Ogólnie jestem użytkownikiem ,który korzysta z komputera do pracy i multimediów - Word , Internet, Poczta , Filmy , Gry ,nie używam profesjonalnego oprogramowania do obróbki zdjęć ,czy filmów , jedynie Eclipse do JAVY . Chcę zaznaczyć ,że posiadam już dysk zewnętrzny pod USB 3.0 i raczej nie potrzebuję miejsca na dysku w laptopie do muzyki czy filmów - bo wszystko trzymam na dysku przenośnym .

No i rodzi się we mnie pytanie -ponieważ zielonego pojęcia nie mam na czym polega szybsze ładowanie się programów na dyskach SSD .

Czy żeby wszystko się ładowało szybciej - Windows + programy + ew. jakaś gra ,to wszystkie musi być zainstalowane na dysku SSD ? ,czyli potrzebuję dysku 256 ( bo raczej wszystko nie zmieści mi się na 128 GB ,przy dzisiejszych gabarytach gier ) …

Czy żeby wszystko się ładowało szybciej wystarczy mieć zainstalowany Windows na dysku SSD,a resztę - programy + ew. jakaś gra na innym dysku ? - czyli wystarczy dysk SSD 128 ?.

Tak dla pewności - rozumiem ,że głównymi parametrami jakimi powinienem się kierować są szybkość zapisu i odczytu … , zapewne jednym z lepszych propozycji jest Samsung serii 840 , czy może są jakieś lepsze pozycje ?

Tak.

Wszyskto dzięki szybszemu dostępowi do danych na dysku, do poczytania http://pl.wikipedia.org/wiki/Solid_State_Drive, http://www.komputerswiat.pl/jak-to-dziala/2010/01/jak-dziala-dysk-ssd.aspx i wiele więcej (google).

Nie, nie patrz na prędkości deklarowane przez producentów (to tylko marketing), popatrz na test w realnych zastosowaniach dysku (czas uruchamiania programu, wczytywanie poziomu gry itp.).

Ile potrzebujesz?

Zależy od funduszów jakimi dysponujesz.

Dysk SSD 128 czy 256 GB ? ->Sprawdź ile zajmuje ci obecnie system i będziesz wiedział.

Ogólnie Windows z najróżniejszymi programami zajmuje u mnie około 50 GB ( 4 giga programy z dodaj/usuń programy , pewnie jakieś update windowsa do tego pagafile i w sumie sam nie wiem dlaczego aż tyle ,ale teraz to mniej ważne :wink: ) ,także mam około 170 GB wolnego ( z 224GB) - ale bez żadnej zainstalowanej gry.

Windows 8 64 bit na którego z czasem pewnie będę zmuszony się przenieść zajmuje około 20 gb + 16 gb recovery + reszta oprogramowania

jeżeli chodzi o fundusze do dysponuję około 800 zł , z tym ,że z tego co widziałem 250 kosztuje prawie równo 2x więcej od swojego odpowiednika 120 GB, no i chciałbym zminimalizować koszt dysku aby dołożyć te pieniądze do monitora :wink:

jeśli rzadko grasz to nie potrzebujesz mieć gier na ssd, wiec kup 128 na winde i parę programów a gry itp trzymaj na zewn.

kup 128 gb w zupełności ci wystarczy;]

zainstaluj na ssd system i programy i gre w która aktualnie grasz.

Nie musisz od razu wszystkich gier na SSD instalować przecież nie grasz w 10 na raz:D

Dodane wtorek, 9 kwietnia 2013, 15:16

http://www.morele.net/dysk-ssd-ocz-vert … 0g-376466/

lub

http://www.morele.net/dysk-ssd-kingston … 0g-464745/

Dodane wtorek, 9 kwietnia 2013, 15:16

pierwsze co jest ważne w dyskach SSD zaktualizuj firmware;]

@Up

To lekkie przegięcie.

Za tyle by miał Vectora, Samsunga 840 Pro i Plextora M5 Pro.

Vertex 3! !!

zasada prosta jak świat-im większy tym lepszy

Jeżeli się tak pytasz,to widocznie kasa nie ma dla ciebie znaczenia,tak więc odpowiedź jest tylko jedna.Ode mnie,posiadacza kilku modeli,różnych producentów,polecam dwa:

OCZ Vetor 256GB

Samsung 840 Series SSD Pro 256GB

mam obydwa,w dwóch różnych konfiguracjach i nie mam żadnych zastrzeżeń-polecam,a dlaczego nie 512,odpowiedź jest na paru poważnych forach odnośnie ssd,a także w danych producenta do porównania.

PS.kolega MrBeckham666 był chyba na jakimś kabarecie ostatnio i go się żarty trzymają jeszcze,chyba że ma działkę od morele za sprzedaż.

Najlepiej mieć dysk ssd i zwykły. SSD tylko na system i programy, a multimedia na zwykłym.

Oczywistą kwestią jest to, że dysk im większy tym lepiej dla nas. Natomiast w tej chwili zakup dysku SSD 256GB jest nieopłacalny, ponadto 128GB w zupełności wystarczy na system + programy i gry. Sam od kilku dni jestem posiadaczem Pelxtor SSD 128GB i w chwili obecnej mam wolne 50 GB. Na samym dysku jest oprócz systemu rzecz jasna, zainstalowane parę programów inżynierskich oraz Starcraft II :). Jak nie masz co robić z pieniędzmi i wybiegasz w przyszłość w obawie o szybszym zapełnieniu dysku kup coś więcej niż 128GB. Nawet jakby mi dano pieniądze na 256GB kupiłbym i tak 128GB, bo dla większości z nas jest to wystarczająca aż nadto przestrzeń robocza.

No tak ,ale właśnie im większy tym droższy ,a po co mi 120 albo i więcej giga zalegających na dysku - niewykorzystanych i do tego wyrzucone około 300 zł w błoto ,a jak pisałem wcześniej chcę również dokupić monitor ,a 300zł na pewno się przyda,bo mogę w tej różnicy cenowej dostać matryce IPS albo lepsze MS klatek . Zatem jeżeli faktycznie windows + jakieś programy ma zajmować około 50 GB , + do tego jakieś 2 gierki ( bo faktycznie nie gram w 4 na raz - tylko w 1 ,2 ) to powinno zająć MAX 100 GB ,co daje jakieś 20 wolnej przestrzeni -a to juz trochę ciasno .

Właśnie czytałem o Samsungach serio 840 - ale te Pro są o wiele droższe , czy te “nie PRO” też są warte swojej ceny ?

Lepiej wziąć Plextora M5S, Cruciala M4 lub jeśli jeszcze znajdziesz Samsunaga 830 (w przyzwoitej cenie), Vertex 4 (niestety skrócili okres gwarancji do 3 lat).

Osobiście polecam Plextor M5 Pro (5 lat gwarancji).

Właśnie czytałem o Vertex 4 - na testach wypada znakomicie ,no ale kosztuje około 500- 550 zł za 128 . Piszą również ,że Samsung 840 wystarczy do “zastosowań domowych” ,zatem w jakim celu są produkowane np 840 PRO ? -wiem szybszy przesył danych ,a raczej zapis ,różnica między Samsungiem 840 ,a Vortexem 4 jest duża ,nie mówiąc już o 840 Pro ( w cenach także ) . Zatem Flash o takiej szybkości do czego miałby być używany ? - serwery ?

Czy ja jako user komputera na poziomie Office , Internet , Programowanie w Java +SQL , a także czasem jakieś gierki te nowsze - odczuję różnicę między tymi dyskami ? - Windows będzie jeszcze szybciej startował , jak i programy ? ( zapewne różnica będzie niewielka… )