Dysk SSD 4GB i karta SD, jak zwiększyć pojemność dysku?

Serdecznie witam.

Mam taki mały problem, a mianowicie mam Asusa 701 4G ( 4GB SSD i 512RAM) i mam na nim zainstalowanego Ubuntu EasyPeasy ( jedyny z systemów który się mieści ).

Problem polega na tym że na dysku SSD gdzie jest zainstalowany EasyPeasy mam 162,2mb wolnego miejsca, a mam kartę SD 4GB i chciałbym ją połączyć z tym dyskiem SSD. Czy jest nawet taka możliwość ?

Ostatecznie mogę zainstalować EasyPeasy na karcie SD 8GB :slight_smile:

Ale bardziej na rękę było by mi połączyć tą kartę :slight_smile: Czy jest to możliwe i jak się to robi ? :slight_smile:

Pozdrawiam Adam (uPad)

Chodzi Ci o programowy RAID czy może montowanie?

Jeśli chcesz zrobić partycję 4.15 GB (4 GB SD + 150 MB SSD) to musisz wykorzystać LVM.

Moim zdaniem najlepsze wejście to / na SSD i zostawić mu te ~150MB a na karcie sd zrobić /home.

Dragon oto mi chodzi, a jak byś mógł mi powiedzieć jak to zrobić ? :slight_smile: Bo ja w linuksie jestem zielony :((

Pozdrawiam uPad

Podłączasz kartę do czytnika, uruchamiasz terminal i poniższym poleceniem sprawdzasz jak oznaczana jest karta pamięci.

dmesg | tail

Jak już wiesz, w pliku /etc/fstab dodajesz wpis, aby karta pamięci montowana była w katalogu /home, przykład

/dev/xxx /home ext4 defaults 0 0

za /dev/xxx podajesz oznaczenie karty pamięci.

Tylko najpierw warto może to co już jest na home przenieść, najprościej zrobić z poziomu samej konsoli - nie logując się na użytkownika ale na root-a zrobić:

cp -R -p /home/* /kart/sd

Jako /karta/sd podajesz punkt montowania karty sd, podałem opcję z cp bo nie wiem czy mv zachowuje uprawienia przy przenoszeniu, po tym wszystkim wystarczy:

rm -rf /home/*

I zrobić to co podał roobal.

Ja mam chyba pech… No po prostu nie umiem, albo ja jestem za tępy albo po prostu netbook odmawia mi … :frowning:

Raz pisze że brak dostępu do /dev/sdb, albo nie ma takiego pliku, albo że katalog nie dostępny :frowning:

Pozdrawiam uPad

Wolę rozwiązywać problemy na forum :wink: , druga sprawa jeżeli urządzenie jest widoczne pod /dev/sdb to na pewno ścieżka będzie /dev/sdb1 (1 to numer partycji). Hmm kolejna sprawa o czy zapomniałem to że warto by przeformatować partycję na karcie na ext4/3 jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, bo używanie tam FAT32 mija się z celem i nie wiem czy w ogóle ruszy - nie obsługuje uprawień linuksowych. Jeżeli dostajesz jakieś błedy to podaj dokładnie gdzie i jak.

Powiedz mi jak formatuje to ma zrobić jako ( Partycja główna) czy ( Partycja rozszerzona) ?

Dodane 09.09.2012 (N) 23:13

Więc tak pisze z terminala : " cp: nie można zamazać nie-katalgu /dev/sdb' katalogiem/home/adam’ "

Dodane 09.09.2012 (N) 23:17

A jak w terminalu wpisuje np. samo " /etc/fstab "

to odpisuje Brak dostępu :frowning:

Podstawowa, bo na karcie raczej nie będziesz tworzył partycji.

/dev/sdb to oznaczenie urządzenia, /dev/sdb1 to oznaczenie partycji na tym urządzeniu, o czym pisał wcześniej dragonn.

Musisz użyć edytora tekstu, uruchomionego z prawami administratora, np.

sudo nano /etc/fstab

Podaj wynik polecenia:

sudo fdisk -l

kiedy karta pamięci jest podłączona.

A żeby skopiować jak podałem wyżej karta pamięci musi być najpierw zamontowana, jeżeli nie montuje się automatycznie to zrób:

sudo mount /dev/sdb1 /mnt

Moi drodzy, więc tak… Ja już się pogubiłem co mam robić po kolei. Jak by ktoś napisał, bo ja już nie wiem co ja mam pisać w tym terminalu :confused:

Wiem przepraszam jestem tępy ( chyba jedyny na tym forum ) ale … :frowning:

Na początek, włóż kartę do czytnika i daj wynik polecenia.

dmesg | tail

To co mi wyskoczyło po wpisaniu

dmesg | tail

adam@adam-asuseeepc:~$ dmesg | tail

[43.573971] (start_freq - end_freq @ bandwidth), (max_antenna_gain,max_eirp)

[43.573981] (2402000 KHz - 2472000 KHz @ 40000 KHz), (300 mBi, 2700mBm)

[43.573997] cfg80211: Disabling channel 2467 MHz on phy0 due to CountryIE

[43.574005] cfg80211: Disabling channel 2472 MHz on phy0 due to CountryIE

[43.574012] cfg80211: Disabling channel 2484 MHz on phy0 due to CountryIE

[43.574029] cfg80211: Current regulatory domain updated by AP to: US

[43.574036] (start_freq - end_freq @ bandwidth), (max_antenna_gain,max_eirp)

[43.574045] (2402000 KHz - 2472000 KHz @ 40000 KHz), (300 mBi, 2700mBm)

[43.779641] padlock: VIA PadLock not detected.

[54.056040] wlan0: no IPv6 routers present

Jak podłączyłeś kartę sd??? Jakoś nie bardzo :stuck_out_tongue: .

Kartę podłączyłem do wejścia sd w netbooku

System plików vfat obsługuje uprawnienia linuksowe tworząc dodatkowy plik. Poczytaj man mount

Tak, ale chodzi o to że masz dać wynik tego polecenia zaraz po podłączeniu karty sd , a jak nie to pokaż też wynik:

sudo fdisk -l

nintyfan nie wiedziałem tego, ale i tak nie zmienia faktu że używanie przestarzałego, awaryjnego fat mija się z celem.