Dysk SSD bardzo zwolnił

Kilka dni temu uruchomiłem komputer z płyty ratunkowej, dodawanej do gazety komputerowej, w celu nagrania obrazu ISO tej płyty na pendrive, aby tego z kolei użyć do ratowania innego komputera. Płyta ta opiera się na jakimś linuksowym live CD. Niestety po tym zdarzeniu znacznie zwolnił mi dysk SSD, który teraz pracuje w tempie zwykłego HDD. Pamiętam, że już kiedyś takie coś mi się zdarzyło, gdy uruchomiłem antywirusa z live CD, niestety nie pamiętam jak to wtedy naprawiłem. Co już próbowałem:

  • przestawienie w BIOS trybu pracy dysku z AHCI na IDE, a następnie ponownie na AHCI - bez zmian, pokazuje że dysk pracuje w AHCI,

  • deinstalacja sterownika kontrolera SATA w Windows i jego ponowna automatyczna instalacja - bez zmian.

Jakieś pomysły co można jeszcze zrobić?

Możesz spróbować wymusić trim w windows.

TRIM jest włączony, sprawdzałem. Poza tym wymusiłem optymalizację programikiem Samsung SSD Magician - bez skutku.

Robiłeś jakieś benchmarki np programem hd tune aby sprawdzić jaką wydajność ma faktycznie dysk?

Teraz próbowałem AS SSD Benchmark, ale przerwałem. Odczyt/zapis sekwencyjny wyszedł w porządku, bo 216/157 MB/s, natomiast test 4K nie mógł się skończyć, pokazywał zapis poniżej 1 MB/s.