[Dysk SSD] Co wybrać do 250zł - 120/128GB

Szukam jakiegoś dysku SSD jako głównego na system (Win 8.1 Pro 64Bit) + moje pliki. Aktualnie miałem Seagate Momentus Tchin 500GB ale wolę go zamienić na jakiś SSD 120/128GB gdyż i tak przez ok. pół roku aktualnie cały Win i moje pliki zajmują 60-70GB.

Także jakie dyski polecacie do maks 250zł?

MX100 zdecydowanie.

Popieram, to chyba najlepsza opcja biorąc pod uwagę wydajność/cena/niezawodność.

Dobry sprawdzony kontroler.

Jedyna wada to, trzyletnia gwarancja.

gruby33 Witam  cię.

 

polecam ci - nie zadawać pytań, i nie wzorować się na tym jakie ktoś ma zdanie. Poczytaj testy, recencje, opione użytkowników ale z przymrożeniem oka.

 

Na tej podstawie dokonaj zakupu. Gdybyś dokonasz złego wyboru i tak był to twój własny wybór.

 

cena 250 to za mało na 120GB dysk.

 

 

Dysk SSD Crucial MX100 128GB

 

Podstawowe cechy:

  • Szybkość zapisu [MB/s]: 150
  • 269,00 zł
  •  

 

 

 

 

 

 

Dysk SSD Samsung SSD840 EVO 120GB

Podstawowe cechy:

  • Szybkość zapisu [MB/s]: 410
  • 285,00 zł
  •  

Ceny z Morele.net

@Mekotron

 

Odniosę się do Twoich słów na temat testów i zaufania do nich, potrafi to być bardzo zwodnicze, niech za przykład posłuży OCZ i ich SSD serii I do III, w testach wypadały rewelacyjnie w dziennym użytkowaniu padały jak much po muchozolu…

 

Samsung EVO to bardzo dobra, budżetowa opcja, jednak jest już prawie ponad 35 zł ponad założony budżet. MX 100 to tylko 15zł ponad, dla niektórych różnica 20zł może być nie do przeskoczenia, łatwiej zorganizować 15zł niż 35zł.

MX100 http://www.ceneo.pl/30673523

EVO http://www.ceneo.pl/25221722

 

Osobiście wolałbym dołożyć do EVO ale jak wspominałem, nie każdy może Sobie na to pozwolić…

ja Tobie do wymienionych dorzuce jeszcze tego

http://www.morele.net/dysk-ssd-intel-520-ssd-120gb-sata3-mlc-2-5-25nm-9-5mm-oem-ssdsc2cw120a310-450305/

@Mekotron

Poza tym kolor zielony jest zastrzeżony dla Moderacji, proszę go usunąć.

Ja niedawno zakupiłem Crucial M500 i szczerze polecam. :slight_smile:

No, ale:

  1. mx100 jest o 8 gb większy.

  2. ja wszędzie widzę jego prędkość zapisu 330mb/s.

Masz racje, ja osobiście patrze pod względem ekonomicznym, a to oznacza że biorąc pod uwagę szybkość zapisu evo 840 jest lepszy. a gruby33 dokona własnego wyboru, niech się moim wyborem NIE sugeruje. 

 

 

 

 

Możliwe że UEFI nie miał włączonego AHCI, po za tym w przypadku UEFI warto mieć GPT, zwłaszcza jeśli GPU ma GOP. Umożliwi to w pełni cieszenie się możliwościami Ultra fast boot.

Więc chyba dołożę te 20-30zł. Czy warto wybrać w tej cenie Crucial M550 czy Samsung 840EVO? Bo te 2 dyski chyba będą najlepszym wyborem. Z tego co widziałem w testach realnie Samsung ma szybszy odczyt, a Crucial szybszy zapis.

W tym wypadku EVO, przemawia 5 lat gwarancji.

 

Fakt, moje niedopatrzenie, 5 lat limitowanej gwarancji jest dla wersji pro.

Nie wiem skąd takie dane, że EVO ma 5 lat gwarancji. Wszędzie widnieje 36 miesięcy.

tak, i dla takiego dysku tak jak napisałem koniecznie AHCI i Tablice GPT. Osoby które mają SSD i brak ustawionego ACHI tracą na wydajności dysku.

Ogólnie jeśli nie kopiujesz dużo danych to wybrałbym ten bardziej niezawodny, co z tego że ma prędkość większą o 150MB/s jeśli padnie 2x szybciej, którego byś nie wziął odczujesz znaczący wzrost prędkości działania systemu, dyski te charakteryzują się niskim czasem dostępu.

Po co GPT?

choćby dala GOP :slight_smile:

 

 

 

Nie wiem na jaki test patrzyłeś. Sprawdzałem ten dysk u siebie, zapis jest taki jak na specyfikacji, odczyt zresztą też. Odpowiednia konfiguracja sprawi że będzie wydajny lub nie.

 Co?

 

Co, co? dla GOP. Spytałeś to odpowiadam. Skoro wiesz co to jest GPT, to na pewno wiesz co to jest GOP.