Dysk SSD do 150-200 zł

Witam serdecznie.
Mój całkiem nowy bo miesięczny dysk Patriot 120gb na chipie Phisona S11 uległ samodestrukcji. Proszę o polecenie dysku w tej cenie. Będzie na nim system plus parę programów typu Word. Pojemność? 120gb a jeśli będzie coś sensownego z 250gb to nie będę narzekał. Widziałem w tej cenie Samsunga 860Evo, zbyt mało się znam na kontrolerach itp. Proszę o doradztwo

tak, 860 Evo jest spoko.

Dobrze, a jakaś alternatywa w tej cenie? Będę chciał dostać tego Samsunga na miejscu w Rzeszowie, a jeśli go nie będzie to chcialbym mieć jakąś ewentualność

A Kingston KC600? Bo widzę że jest dostępny w salonie od ręki…

Moge polecić SSD Kingston 120 GB. Korzystam z niego już kilka miesięcy i jest niezawodny.

TeamGroup w zasadzie dowolny model. Niemal niezniszczalne. Awaryjność rzędu 1 do 1000, albo i rzadziej. Patriot 128, awaryjność w pierwszych trzech miesiącach w granicach 20%, kpina. Po zakupie na próbę kilkunastu sztuk, natychmiast dałem sobie spokój z dyskami tej firmy. Wstyd zamontować to komuś.

Ja bym polecił goodrama, bardzo dużo tego wymieniałem i do tej pory 1 uszkodzony. W tej cenie będzie zarówno 120 ale również 240/250 - ok. 150/160 zł za ten większy w sklepie, na allegro pewnie za 130 spokojnie coś się znajdzie, a patrioty jakoś lubią być awaryjne, też to przeżyłem :slight_smile:

1 polubienie

… polecanie 120gb = zbrodnia, minimum 240 . :wink:

2 polubienia

Oj tam, oj tam. Ja w pracy siedzę na 60GB i mam jeszcze kupę miejsca :wink:

Mógłbyś to rozwinąć? Co się tak naprawdę stało? Robiłeś pomiar napięć? To jest całkiem dobry dysk z dobrym kontrolerem, dlatego pytam.
Ps. Ten Samsung to taki Mercedes, z pięcioletnią gwarancją.

Najczęściej znikają. Ale bardzo często pojawiają się wolne sektory.

Co się zaczęło dziać? Mówiąc najkrócej jak tylko będę potrafił to przed całkowita awarią, zawieszal się komputer na tyle iż kursor nie reagował na polecenia mniej więcej 15min po uruchomieniu PC, następnie po resecie było dokładnie to samo. Chodził coraz gorzej, po 6 może 7 resecie całkowicie odlaczylo pacjenta od prądu. Czarny ekran plus migajaca spacja dolna, już coś mnie ruszyło żeby zaglądnac do biosu i zamiast Patriot Burst… Pisało niestety SatafirmS11. I to by było na tyle jeśli chodzi o ten dysk.

Przechodzac do samego kontrolera? Niestety spostrzegłem po zakupie iż jest to jedynie dwukanalowy kontroler bez buforowania DRAM, no i mnogość opinii o awariach tylko potwierdziła moje przypuszczenia, które były niestety po wszystkim. Ale czego się spodziewać po dysku za 80zl
Kupiłem Kingston KC600 256GB, gdyż potrzebowałem dysku “na już”, konstrukcja podobna do MX500 Cruciala, a ten z kolei był nie dużo gorszy od Samsunga wspomnianego… Tak słyszałem.

Evo 970

Wierzę że to dobry dysk, jednak poza wyznaczoną kwota. Pomyślę o m2 jak uwzględnia gwarancję to za dopłata może się skuszę i na tą opcję. Dzięki

Temat można raczej zamknąć. Dysk działa (może po dwóch miesiącach nie przyjdę z powrotem :slight_smile: ), system postawiony… Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi.

Dla mnie osobiście, podstawowym kryterium jest trwałość, na drugim miejscu są osiągi. Jeśli z zamontowanych dysków wraca np. 8-10% to dla mnie to jest śmieć, jeśli 2-3% w ciągu dwóch lat, to ujdzie, jeśli poniżej 1% to są dla mnie dobre dyski.

Zwykle przekłada się to również na wydajność, bo te dyski które lubią padać, są albo słabe, albo bardzo wyżyłowane. Średnia półka jest przeważnie najtrwalsza, niema sensu się silić na trochę wydajniejszy dysk przy złączu S-ATA, bo jego ograniczenia powodują, że różnice w osiągach nowoczesnych dysków i tak są pomijalne w rzeczywistej pracy.

Maksymalna prędkość to nie wszystko, bo wiadomo, że większość dysków zbliża się do granicy przepustowości SATA, a my i tak rzadko kopiujemy olbrzymie pliki. Ważniejsza jest ilość operacji na sekundę, jaką może wykonać kontroler (a ta często szybko spada po kilkunastu minutach pracy), bo system operacyjny, programy, usługi w tle cały czas coś próbują robić na dysku, nie wspominając już o nowoczesnych grach, które nie mają ekranów ładowania, tylko cały czas strumieniują w tle. I tutaj sprawa już nie wygląda tak wesoło, bo wydajność dysków może różnić się o rzędy wielkości.
Przykładowe porównanie z wiki. Co prawda przestarzałe, ale obrazuje o czym piszę https://en.wikipedia.org/wiki/IOPS#Solid-state_devices

W 128 montują PHISON - PS3108-S8, do systemu i podstawowych zadań jest wystarczający.