Dysk SSD do laptopa SAMSUNG NP-550P7C-S02PL

Chciałem poprosić o pomoc w dobraniu dysku SSD do laptopa SAMSUNG NP-550P7C-S02PL.

Laptop posiada drugi slot na dysk 2,5" który obecnie mam wolny. Docelowo na dysku SSD chciałbym zainstalować system operacyjny.

Interesują mnie dyski o pojemności 120-256 GB, których cena wynosi ok. 300 zł.

Z tego co się orientuję płyta główna obsługuje tylko SATA II, także zastanawiam się czy jest sens inwestować w wydajny dysk pracujący z SATA III (6GB/s).

Przy okazji chciałem również się zapytać jak SATA II ma się do obsługi maksymalnej prędkości zapisu i odczytu oferowanej przez dysk SSD. Na chwilę obecną zainteresował mnie dysk SAMSUNG 850 EVO 250GB SATA3, który oferuje szybkość zapisu 540 MB/s, a odczytu 520 MB/s. Rozumiem, że mając SATA II szybkości zapisu/odczytu będą o połowę niższe?

Z góry dziękuję za odpowiedzi

EVO bardzo dobry dysk. Fakt, będą niższe ale nie opłaca się kupować dysku SSD pod SATA II, bo przy zmianie sprzętu na nowszy co wtedy zrobisz? A tak to przełożysz dysk :wink:

EVO ma kości TLC. Nie wiadomo czy nie będzie to powodować problemów jak w serii 840.

Maksymalnie uzyskasz około 260 MB/s zapisu i odczytu sekwencyjnego (duże pliki). Odczyt/zapis bardzo małych plików (4K) też będzie trochę ograniczony. Ale w porównaniu do HDD będzie dużo, duże szybciej.

Rozumiem, że powinienem ograniczyć urządzenia do tych, które mają kości MLC? Czy ograniczając zakres do tych urządzeń uda mi się kupić jakiś sensowny dysk SSD do 300 zł (pojemność 120-250GB), czy też będzie to większe wydatek?

Samsung twierdzi, ze dopracował kości TLC (wysoki proces technologiczny - 40nm, lepsze oprogramowanie), ale nie wiadomo czy w 100% rozwiązało to problemy.

Dyski z kośćmi MLC, które mogę polecić to Crucial BX100 250 GB oraz ADATA SP920 256 GB. Oba kosztują około 350 zł.

Dziękuję za pomoc. Prawdopodobnie zakupię ADATA SP920 256 GB :slight_smile:

Test SSD: