Dysk SSD do laptopa SAMSUNG NP-550P7C-S02PL

(p_and) #1

Chciałem poprosić o pomoc w dobraniu dysku SSD do laptopa SAMSUNG NP-550P7C-S02PL.

Laptop posiada drugi slot na dysk 2,5" który obecnie mam wolny. Docelowo na dysku SSD chciałbym zainstalować system operacyjny.

Interesują mnie dyski o pojemności 120-256 GB, których cena wynosi ok. 300 zł.

Z tego co się orientuję płyta główna obsługuje tylko SATA II, także zastanawiam się czy jest sens inwestować w wydajny dysk pracujący z SATA III (6GB/s).

Przy okazji chciałem również się zapytać jak SATA II ma się do obsługi maksymalnej prędkości zapisu i odczytu oferowanej przez dysk SSD. Na chwilę obecną zainteresował mnie dysk SAMSUNG 850 EVO 250GB SATA3, który oferuje szybkość zapisu 540 MB/s, a odczytu 520 MB/s. Rozumiem, że mając SATA II szybkości zapisu/odczytu będą o połowę niższe?

Z góry dziękuję za odpowiedzi

(Wojtek Gryf) #2

EVO bardzo dobry dysk. Fakt, będą niższe ale nie opłaca się kupować dysku SSD pod SATA II, bo przy zmianie sprzętu na nowszy co wtedy zrobisz? A tak to przełożysz dysk :wink:

(Jaro070) #3

EVO ma kości TLC. Nie wiadomo czy nie będzie to powodować problemów jak w serii 840.

Maksymalnie uzyskasz około 260 MB/s zapisu i odczytu sekwencyjnego (duże pliki). Odczyt/zapis bardzo małych plików (4K) też będzie trochę ograniczony. Ale w porównaniu do HDD będzie dużo, duże szybciej.

(p_and) #4

Rozumiem, że powinienem ograniczyć urządzenia do tych, które mają kości MLC? Czy ograniczając zakres do tych urządzeń uda mi się kupić jakiś sensowny dysk SSD do 300 zł (pojemność 120-250GB), czy też będzie to większe wydatek?

(Jaro070) #5

Samsung twierdzi, ze dopracował kości TLC (wysoki proces technologiczny - 40nm, lepsze oprogramowanie), ale nie wiadomo czy w 100% rozwiązało to problemy.

Dyski z kośćmi MLC, które mogę polecić to Crucial BX100 250 GB oraz ADATA SP920 256 GB. Oba kosztują około 350 zł.

(p_and) #6

Dziękuję za pomoc. Prawdopodobnie zakupię ADATA SP920 256 GB :slight_smile:

(Wojtek Gryf) #7

Test SSD: