Dysk SSD, do laptopa z SATA/150 ? jaki?

Witam,

Pod koniec roku zamierzam kupić laptopa(Y580), lecz mam już pieniądze na dysk SSD. W chwili obecnej posiadam dość starego laptopa, który ma SATA/150 i chipset 945GM. Zastanawiam się czy może warto kupić już jakiś dysk SSD do tego laptopa, tylko czy on w ogóle będzie pasował z tym laptopem ?

Co do samego dysku SSD to sam jeszcze nie wiem, ale najprawdopodobniej SAMSUNG 830 128GB, Corsair Force GT 120 GB lub Crucial M4 128 GB, lecz nie wiem, który z nich będzie najlepszy, wolałbym dysk 80-100GB.(system i CAD).

Żaden z wymienionych dysków ssd nawet w połowie nie będzie wykorzystywany przez sata 1 (sata/150) (180mb/s) bo te dyski mają sata 3 (750 mb/s) :slight_smile: więc zakup w ogóle nie opłacalny .

Oczywiście ja to rozumiem, ale zastanawia mnie czy będzie znaczące przyspieszenie laptopa i czy do końca roku nie wyjdą jakieś super modele warte uwagi.

Jak pisałem wyżej- dysk mi posłuży tylko na kilka miesięcy, a później przejdzie do np. Y580.

Ja bym poczekał, puki co to dyski ssd są nowością, a do końca roku jeszcze powinny trochę stanieć, wiem to z moje doświadczenia ponieważ kupiłem dysk ssd cztery miesiące temu i już jest tańszy średnio o 150 zł :frowning: . A i też może jakieś nowsze wydajniejsze modele mogą się pojawić na rynku. I bym się przemęczył na tym starym dysku. Co do zyskania przyspieszenia starego laptopa to raczej będzie znikome na pewno jakieś przyspieszenie zauważysz i na pewno zauważysz cisze (brak elementów ruchomych :slight_smile: :slight_smile: ) wszystko zależy od kontrolera sata, chipsetu, a także systemu bo jeśli masz xp to raczej nie widze sensu po prostu ten system nie ma pewnych funkcji które są bardzo przydatne we współpracy z SSD. To moje zdanie. :smiley: