Dysk SSD do laptopa

Witam, ojciec ma starego laptopa TOSCHIBA (A300 - 1EB, Model PSAG0E-02M02FPL) i chodzi nieco tragicznie i chciałbym go podkręcić najprostszym sposobem wymieniając dysk na SSD (aktualnie posiada dysk talerzowy TOSHIBA MK2552GSX 250GB SATA 5400RPM 8MB), jaki z dostępnych na rynku opłaca się kupić do tego laptopa, też do 256GB, który będzie pasował? Coś w przedziale 200-250 można dostać? Ewentualnie jakieś linki pod alledrogo? Dodam że nie posiadam jakieś większej wiedzy na ten temat i dlatego pytam co kupić, pozdrawiam.

Zobacz dysknp Crucial MX 500 250GB,ewentualnie GoodRan IRDM PRO 240 GB.Jeśli ten drugi wybierzesz to koniecznie PRO.

1 polubienie

kości MLC, 5 lat gwarancji

1 polubienie

bierz goodram tani i dobry.

1 polubienie

Podaj jaki ma system operacyjny. Vista niestety dysk załatwi jak mi, nie potrzebnymi operacjami zapisu.
Zalecam Windowsa 7 lub nowszy.

Dysk SSD ma obsługiwać TRIM.

Pozdrawiam

1 polubienie

Będzie tam zainstalowany windows 7 64bit premium czy jakoś premium home, a co to jest ten trim? Szukam ale nie widzę czy posiada go dysk goodrama iridium pro.

Nie dysk ma obsługiwać tylko system operacyjny.

1 polubienie

Rozumiem, sprawdziłem googla, sprawdza się przez komende „fsutil.exe behavior query DisableDeleteNotify”, po zamontowaniu sprawdzę. Dzięki za info, pozdrawiam wszystkich.

Komenda TRIM optymalizuje kontroler dysku po usunięciu plików.
Dysk ssd najpierw po trwałym usunięciu plików (jego kontroler) nie usuwa ich ,tylko zapamiętuje w jakich komórkach pamięci były zapisane. Trim jest po to aby usunąć zapamiętane pliki zapisane przez kontroler aby nie miał bałaganu.

1 polubienie

Dysk też. Jego kontroler ma go mieć.

1 polubienie

Od dawna wszystkie dyski to mają (lub podobną technologię) i nie ma sensu sobie głowy tym zawracać. Ważny jest tylko system.

Możesz 2x Crucial BX300 :smiley: po 109 zł i MLC

Jeju…widzę, że chwyt Goodram na niby-kości MLC się udał i wszyscy jak pelikany go polecają, bo KOOOŚCIIII. :joy:
A teraz zapraszam do lektury:

Z tanich i sprawdzonych tylko A-Data SU800 albo Crucial MX 500. Mam jeden w wersji 128GB, drugi w wersji 500GB i polecam.

Za 189 jest Micron M1100 256GB. Micron to firma, która produkuje dyski marki Crucial.
Za 229 jest Adata SU800, za 239 jest Crucial MX500. Ceny z X-kom oczywiście. Możesz szukać w innych, ale Microna pewnie nikt prócz nich nie ma. Resztę modeli można dostać bez problemu - kupuj gdzie taniej lub gdzie lubisz.

A-Data SU800 miała nie małe problemy przy zapełnieniu :slight_smile:

O tym nie słyszałem. W takim razie MX500, chociaż w sumie M1100 w tej cenie rozwala system.

Pics or didn’t happen. :wink: Obecnie mam dwa, miałem jeszcze trzeci ale wymieniłem go na wspominany 500GB. Żadnych problemów.

Zamieszanie dotyczy IRDM Gen2, a nie IRDM PRO. Myślę, że po prostu Goodram mając dwa OEMy rozdzielił je na PRO i nie-PRO. Problem w tym, że nikomu nie powiedzieli… Ogólnie brakuje stanowiska Goodrama w tej sprawie i nie usprawiedliwiając ich - podobne przypadki maja inni producenci, gdzie Kingston został oficjalnie przyłapany na manipulacji. Pytanie kolejne - czy Goodram wie co dostaje, czy jednak nie za bardzo i to w już w Chinach ktoś robi wała.