Dysk SSD do lenovo y580

Witam.

Mam zamiar w zakupić dysk SSD mSATA III do Lenovo y580 ( 8GB, GTX 660M, 1T 5400obr. i5 )

Nie wiem jaki dysk wybrać i czy do końca opłaca się w go inwestować. Co dostane oprócz szybkiego uruchamiania się systemu?

Czy to prawda że system jest gotowy do pracy po 7 sekundach ? Czy praca 2 dysków nie wpłynie zbytnio na temperatury?

 

Mój budżet to tylko 250 zł, wiem nie za bogato no ale cóż zrobić, dlatego chce się też upewnić czy warto w niego inwestować.

Ile zajmie windows 7 64 miejsca na SSD, czy jak kupiłbym 60 GB to starczyłby jeszcze na jakąś wymagającą gierkę (BF4???) ?

Rozumiem, że bez problemu dałbym rade sam go wmontować nie tracąc przy tym gwarancji, tak?

60GB wystarczy, przy czym pamiętać musisz o drobiazgu:

za http://www.notebookcheck.net/Lenovo-IdeaPad-Y580-20994BU-Laptop-Review.78974.0.html

 

czy system bedzie gotowy do pracy po 7s. to wątpię… ale z pewnościa odczujesz poprawe, szczególnie po tym dysku, który masz… 21ms a 1ms robi różnice 8)

Nie warto. Tylko system i programy będa ci sie uruchamiały szybciej. Chyba że wsadzisz dysk SSD jako systemowy a ten zwykły przełozysz do kieszeni zamiast napedu. Ja kupilem Y580 bez systemu z takim dyskiem 8 GB i co piersze zrobiłem to go wyjąłem bo stwierdziłem że jest niepotrzebny a same z nim kłopoty - np przy robieniu kopi Acronisem coś sie wali. Szkoda kasy na głupotę - co ma za znaczenie czy komputer usuchamia sie 7 czy 15 s jak i tak probramy działaja tak samo poza nieznaczna szybkościa uruchamiania się. W lenowo możesz sam wmontowac dysk lub pamięc nie tracąc gwarancji tylko jak pisza w instrukcji jak by ci sie komop popsuł to przed wysyłka musisz usunąc dodane podzespoły. Może tez przełożyc HDD do kieszeni zamiast DVD. Lenowo to dopuszcza i nie plombuje komputerów.

Jeszcze jedna uwaga. W tym kompie (nie wiem czy go kupiłeś z systemem czy bez) jak bys instalował system to nie instauj RAID bo wtedy zamula dysk a to w domu do niczego nie przydatne.

Dzięki za odpowiedź. Ten mój dysk jest strasznie wolny, długo wczytuje dane przy włączaniu, minie 2 minuty zanim będę mógł coś zrobić płynnie.

Lapa kupiłem bez systemu, nie wiem nawet czy instalowałem RAID ale jutro sprawdzę może to przez to. W sumie jak ssd daje głównie tylko szybkość uruchamiania systemu to nie warto kupować pojemniejszego SSD, taki 20 gb chyba by starczył na system. Jakie problemy nasze na myśli?

 

Chyba nigdy nie pracowałeś na SSD i znasz go tylko z opowieści kolegów.

w cenie odrobinę wyższej niż 250zł kupisz obecnie SSD 128GB od Transcend.

Zdecydowanie warto, przyrost wydajności jest zauważalny praktycznie na każdym kroku.

EDIT:

Moje przeoczenie - szukasz dysku mSATA, a nie SATA - oczywiście w tej cenie nie kupisz proponowanego wyżej dysku ze złączem mSATA.

Tu masz ciekawy art dotyczący dysków SSD na mSATA - http://www.dobreprogramy.pl/McDracullo/Dyski-SSD-mSATA,38491.html

Do MiL-

Jeżeli mówisz o SSD jako dysku systemowym to czywiście jest super. Ale kolega mówi o dysku cashowym a to zupelnie co innego. Jeżeli miałbym kupowac taki dysk to lepiej kupic normalny dysk SSD np 120GB za 260 zł i włozyc go zamiast tego HD a ten HD włozyc do kieszeni zamiast napędu DVD i wtedy masz cacko.

A co do kolegi Geko to 20GB na system jest za moło bo musisz pamietac jeszcze o pliku wymiany. Trzeba by włożyc co najmniej 40GB.

A co do MiL- to poczytaj sobie kolego jak działa dysk cashowy. W ten sposób to może lepiej zamienic dysk HD na Hybryde a ten wyjąc kupić pudełko i zrobic sobie przenośny.

A co do uruchamiania to ja mam takiego samego lapka, zainstalowałem Win 7 HP + ten Service Pack 2 (to jest ten zestaw hotfiksów), wyłaczyłem wszelkie aktualizacje i kompter uruchamia mi sie jakies 20 s. To jest niemozliwe żeby sie uruchamial 2 mim na czystym systemie bez syfów. Cos kolega zwalił przy instalce.

Do Greko - Jeżeli masz Win 7 to moge Ci napisac co trzeba tylko zainstalować z tych sterowników i w jakiej kolejności. Bo akurat w tym lapku kolejnośc co niektórych jest wazna.

Trochę ponad budżet Plextor M5M 64GB lub Crucial M500

 

Sam musisz sobie załatwić śrubkę to przykręcenia dysku  ;) 

Gdzie wspomina o SSD jako cash.

Do falcon89

Kolega napisał “Mam zamiar w zakupić dysk SSD mSATA III”

Jeżeli potrafisz w Lenovo zainstalować system na dysku mSATA umieszczony w gnieździe mSATA i odpalić z niego system to Ci stawiam flaszkę.

W BIOSIE możesz wybrac tylko start z dysku 1 lub 2, nigdy z tego. To jest miejsce na dysk cache i tyle. SSD z systemem (Ale taki 2,5" a nie mSATA 1,8")  możesz tylko włożyc zamiast HD lub DVD i ustawić boot z któregoś z nich. Więc z tąd wiem że chce dysk cache. No chyba że o tym nie wiedział i myslał że na nim zainstaluje system. To przepraszam ale może lepiej że go wyprowadziłem teraz z błedu.

Raczej chodziło mu o zwykły dysk SSD.

Zamierzasz ponownie zainstalować system czy przenieść aktualny?

Bardziej w kilkanaście sekund (ok 15s), oczywiście chodzi o uruchamianie systemu.

System zajmuje ok 25-30 GB (z oprogramowaniem i aktualizacjami).

Z tego co czytałem to na mSATA da się zainstalować system…

Mam zainstalowaną usułge RAPID, która długo się włącza przy starcie systemu i do półki się nie włączy to strasznie spowalnia wczytywanie danych z dysku. Do czego służy ta usługa i czy mogę ją odinstalować ? Może przesadziłem z tymi 2 minutami :slight_smile:

Dzięki za wszystkie odpowiedzi :wink:

 

Czy kolega darek0107 podtrzymuje to co oświadczył odnośnie postyawienia flaszki, jeśli ktoś zaistaluje i odpali system z dysku msata umieszczonego w gnieżdzie msata w laptopie lenovo?

 

Naprawdę kolega myśli, że to niemożliwe?

Powiem wam tak mam Lenovo y580 i w nim dwa Ssd msata plextor i crucial 256gb jako drugi Ssd i system mam na msata wszystko śmiga bez problemów pod win 8