Dysk SSD do Raid Intel

W serwerze postawionym na Windows server 2012 padł jeden z dysków pracujących w Raid Intel. Dotychczas pracowały 2 dyski intel ssd sc2bb160g4 160 z czego jeden uległ awarii.

Czy nowy dysk może być większy np. 180 GB ?
Czy można wymieć 1 dysk czy lepiej para ?
Jakie dyski polecacie ?

Powinien najwyżej obsłużyć tyle co mniejszy

Chyba lepiej parę, jeżeli jeden padł ze starości (ile chodził, co padło, kości/elektronika?), to drugi może być blisko.

Praktycznie dowolne sklepowe, oczywiście pomijam firmy Kingdun (chińskie noname, wiadomo podwyższone ryzyko) i na kościach MLC najlepiej.

PS. Zobacz jak przewiew powietrza w budzie, jak za gorąco to dołóż ze2 wentylatorki dla ciągu, dyski generalnie nie lubią ciepełka, a p. 2x Xenon + 10 dysków +solidna obudowa serwerowa… = może dać piecyk.

Dyski mogą mieć dowolną pojemność, wg mnie wymiana pary to głupota, szkoda kasy jak drugi jest sprawny. Co do modeli to zależy jak cenne dane tam trzymasz/jaki budżet . Są i tacy co korzystają ze zwykłych SSD wysokiej klasy jak mx500 czy Samsung evo.

Ważne jest z czego wynikł problem, jeżeli np. serwer zrobił “90% limitu zapisów” i jeden już padł, to z drugim jest to tylko kwestia (krótkiego) czasu.

Przy niewielkiej różnicy w cenie lepiej brać nieco większy np. obecnie ceny 120 i 240 więcej komórek, więcej cykli :wink:

Padł ze starości dobrych kilka lat pracował.

Myślałem o takim modelu:
https://www.morele.net/dysk-ssd-adata-su900-256gb-sata3-asu900ss-256gm-c-976060/

Niee, celuj raczej coś mocno niezawodnego, jak to co podałem.

Pojemności dysków mają być takie same.
Spokojnie, możesz wymienić jeden, (jeśli masz RAID 1) wtedy nastąpi synchronizacja danych (kopiowanie z starego dysku na nowy)
Jeśli chodzi o dyski to kwestia szczęścia (najlepiej intel, seagate, kingston. Innych nie, mogą być uszkodzone lub uszkodzą się w krótkim odstępie czasu)

Oczywiście dyski nie muszą być takie same. Możesz kupić większy zwłaszcza, że
już raczej się nie produkuje rozmiarów typu 160GB szybciej 256. Po prostu jak kupisz większy to z 256GB będziesz wykorzystywał tylko 160GB do macierzy.

Jeżeli chcesz mieć mniej roboty w przyszłości to najlepiej od razu wymień 2 dyski. W sytuacji w której po odtworzeniu starego dysku padnie Ci ten pozostały to wydaje mi się, że będziesz musiał na nowo skonfigurować macierz, bo może się zdarzyć, że będziesz miał 2 dyski 256GB a widoczne będzie 160GB (prawdopodobnie, chociaż nigdy się z czymś takim nie spotkałem :slight_smile: )

MX500 jest na kościach TLC !

Czy duża jest różnica pomiędzy samsung evo a pro ?

Dokładnie taka.

To idąć po bandzie znajdę coś na kościach SLC ? :slight_smile:

Przeczytaj nim się napalisz na SLC.

1 polubienie