Dysk SSD do starszego laptopa


(juh) #1

Rozważam zakup drugiego dysku do mojego laptopa. Obecnie posiadam WD Scorpio Black 7200rpm 500GB kupiony rok temu, który jest głównym dyskiem. Kieszeń na drugi dysk jest pusta. W związku z tym ten dysk przełożę a nowo zakupiony SSD użyję jako dysku systemowego. Chciałbym aby SSD miał ok 60 GB pamięci i tutaj zwracam się z prośbą o pomoc w wyborze jaki najbardziej jest opłacalny na dzisiejsze czasy? Drugie pytanie laptop to hp pavilion dv9700 czy na tym już 5. letnim laptopie taki dysk będzie działał?


(kamil_w) #2
  1. O ile laptop obsługuje dyski SATA, to będzie działać.

  2. Jeśli będzie działać, to z maksymalną możliwą prędkością dla wersji SATA, które (jeśli w ogóle) jest w laptopie.

  3. Zauważ, że korzystając ze starego systemu:

a. nie wykorzystasz potencjału dysku SSD

b. dysk będzie się szybciej zużywać (XP nie obsługuje wszystkich rozwiązań stosowanych w dyskach SSD)

  1. Na pewno nie bierz dysku SSD na SATA3. Nie wykorzystasz takiego dysku nawet w połowie. Szkoda kasy. No chyba, że okaże się tańszy, niż starszy model.

(juh) #3

Sata obsługuje skoro działa mi obecny dysk z interfejsem SATA. Używam Windowsa 7 więc tutaj problemów nie będzie. Masz rację co do SATA3 by się w to nie pchać. Ostatnia kwestia jaki dysk warto kupić?


(kamil_w) #4

Jeśli zależy ci na prędkości - jakiś na kontrolerze SandForce (OCZ Vertex2, Patriot Inferno, Corsair F-series)

Jeśli zależy ci na prędkości, trwałości i stabilności - Intel. Dyski Intela są wolniejsze (zwłaszcza w zapisie), ale zdecydowanie wytrzymalsze i odporne na błędy.


(Semtex) #5

Do tego można dorzucić Crucial m4, jest na SATA III, jednak to nie przeszkadza, cena jest dobra, osiągi b.dobre, trwałość i niezawodność...