Dysk SSD do staruszka

Witajcie, moja znajoma posiada netbooka marki Pacard Bell PAV 80 10.1 cali. Chce zamontować SSD taki : https://www.komputronik.pl/product/324481/silicon-power-s55-120gb.html Mam kilka pytań

  1. Czy ten dysk będzie pasował do tego modelu i czy w ogóle można do takiego staruszka zamontować SSD?
  2. Czy laptop zyska na wydajności względem HDD?
    Gdyby coś nie było zgodne albo grubość była nieodpowiednia a da się zamontować ogólnie SSD proszę o podpowiedzi jaka grubość pasuje do tego modelu. Za wszelkie informacje serdecznie dziękuję pozdrawiam :slight_smile:

A specyfikacja to:
Procesor Intel Atom N450
RAM 2 GB
Dysk twardy 150 GB

Kup najtańszy o odpowiedniej pojemności 2,5’’ bo prawdopodobnie i tak nie uzyskasz jego maksymalnej przepustowości. System trochę przyspieszy (ładowanie systemu, uruchamianie programów) ale same programy nie przyspieszą, bo to w większości zależy od procesora, ram, czy karty graficznej.
Osobiście nie inwestowałbym w tego laptopa ani grosza, bo przykładowo taki dysk chyba podwoi jego wartość :wink:

Dokładanie SSD do tego sprzętu mija się z celem, wąskim gardłem tego zestawu jest procesor i to on spowalnia cały komputer.

Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi przekażę znajomej ale najpewniej zrezygnuje z zakupu SSD i zasugeruję zakup nowego w miarę możliwości. Pozdrawiam :slight_smile:

A ja się nie zgadzam z przedmówcami, bo uważam, że jeżeli ktoś ma sprawnego netbooka i z niego często korzysta a jego mała wydajność nie jest jakimś dużym problemem, to warto wymienić mu dysk twardy na SSD oraz rozszerzyć (wymienić) pamięć RAM do 2 GB. Taki netbook można sobie podłączyć do zewnętrznego monitora LCD, podpiąć klawiaturę i/lub myszkę i wygodnie na nim pracować, nie tracąc na mobilności (pasuje idealnie do damskiej torebki ;)).

PS. Znajomy rok temu kupił sobie taniego (za 699 lub 799 zł) netbooka 12" (były wtedy w jakiejś promocji - podobnie jak ten opisywany laptop Kiano SlimNote 14.1"), który wydajnościowo jest oczywiście szybszy niż ten Packard Bell, ale ma bardzo słabą matrycę a tandetna obudowa po 3 miesiącach używania tego sprzętu zaczęła pękać.

2 polubienia

Potwierdzam słowa przedmówcy.

Warto założyć SSD do takiego sprzętu. Komfort pracy wzrośnie kilkukrotnie :slight_smile:

Jeszcze poł roku temu pewnie bym polecał, ale teraz to nie ma sensu.
W ostatnim czasie strony www urosły w tak ciężki JavaScript, że SSD nic nie pomoże, bo CPU cały czas będzie na 100%.
Od aktualizacji Facebooka wprowadzającej wideo w okienku podczas przewijania netbooki z czasów Win7 Starter stały się nieużywalne.

Proponuje podejść do updrejdu przyszłościowo tzn. kupić SSD m.2 Sata 240GB. I wsadzić go do adaptera m.2->sata 2.5 cala. Dysk m.2 w przyszłości wykorzystamy w dowolnym laptopie.

Ja bym jednak doradził znajomej zakup innego, taniego notebooka/netbooka/ultrabooka, bo z tego już nic nie będzie.

Może coś takiego?

1 polubienie

Można nawet jeszcze taniej kupić przyzwoitego chinczyka.

Można, ale ja mam też na uwadze ew. realizację gwarancji, skoro kupujemy nowy sprzęt. Załatwianie potem ew. napraw gwarancyjnych w chinach to mordęga.

1 polubienie