Dysk SSD i Sata III

Witam, od jakiegoś czasu siada mi dysk systemowy, więc chce kupić nowy. Mój wypór padł na dyski SSD, ponieważ bardzo szybko startuje z nich system, co mi bardzo pasuje. Jednakże nie jestem pewien, jakie prędkości osiągnie dysk np. 60 GB Sata III podczas gdy na mojej płycie głównej mam Sata II. I tu rodzi się kilka pytań:

  1. Czy da się jakoś ‘przerobić’ płytę (MSI 760GM-P21 FX), a raczej jej złącze na Sata III

  2. Jakie prędkości maksymalne osiągnie dysk Sata III na złączu Sata II (chodzi o prędkość odczytu i zapisu; wiem, że zależy to od dysku, ale mi chodzi o te maksimum)

  3. Czy opłaca się kupić dysk Sata III i podłączyć do Sata II, czy lepiej Sata II do ww. złącza

Za wszelkie odpowiedzi z góry dziękuje

…u mnie na Samsungu 830 64 GB jest tak:

    image_id: 5642

btw. szybkość transferu danych wg Win7Pro/64bit - 7.9 pkt.

nie po pierwsze chpiset (chyba) nie oferuje sata 3 chodź widać 2 wolne miejsca

trzeba było by dolutować odpowiedni chip(pewnie nie ma na niego miejsca i nie ma ścieżek)

  1. sata 3 osiągnie maksymalna prędkość sata 2

  2. jak dla mnie nie bo i tak nie wykorzystasz zalety sata 3

  1. Nie.

  2. Między 250 - 300 MB/s.

  3. Bierz Sata III.

Ja bym brał nowego seagete’a z serii 7200.14, osiąga w odczycie ponad 200MB/s i za 1TB zapłacisz ok 250zł. Za zaoszczędzoną kasę kup sobie z ósemkę ramu. Po co przepłacać za szybsze o 5 sekund uruchomienie systemu?

jak o czymś nic nie wiesz to się nie wypowiadaj żaden hdd nie dorówna prędkości ssd po za szybkim uruchamianiem jest szybsza praca systemu itp

@dzikiwiepsz

Dokładnie. Ten dysk co podał @Shuin jest faktycznie ekstra (mam go) ale na magazyn. Przy dysku SSD, jakimkolwiek, to żółwik.

Win 7 i tab buforuje większość używanych plików. Nie opłaca się kupować tak małego dysku przy takich cenach. SSD wymięka

image_id: 5733

a zbuforuje ci cały dysk? :smiley: na takie coś to trzeba mieć nieźle ramu :lol:

a co z zapisem tego już nie zbuforuje :evil:

prawdy nie zmienisz ssd jest szybszy i tyle.

Zapisu nie zbuforuje ale ile potrzeba tego zapisu systemowi lub programowi? Ile da się zapisać na 60GB? Siła SSD jest w szybkim dostępie do pliku a ram jest szybszy o rząd wielkości. Mam cały soft na ramdyskach, żaden SSD nie przebije ich wydajnością. Teraz DDR3 jest tani jak barszcz, jedyny minus to konieczność montowania dysków lub dłuższy czas uruchomienia systemu. Da się przeżyć :smiley:

Ale mam ubaw.

@srrs: ten dysk T: jest zrobiony z części pamięci RAM - tu 6 GB (tzw. ramdysk) i dlatego jego szybkość jest tak ogromna.

Ale najpierw należy na niego skopiować potrzebne pliki (programów) ze zwykłego dysku.