Dysk SSD na mSata i pytania dotyczące Lenovo Y580

Siema

W związku z tym, że planuję wymienić laptopa, a z tego co zauważyłem to ich głównym ogranicznikiem jest dysk twardy. Planuję dokupić więc dysk SSD nie rezygnując z HDD, ponieważ nie stać mnie na 512GB SSD do dokupienia :wink: Udało mi się znaleźć takie które działają na mSata, czyli jak dla mnie rozwiązanie idealne. Ja nie widzę żadnych wad, ale pewnie jakieś występują i mam kilka pytań:

-Czy temperatura laptopa i zużycie baterii/energii znacznie wzrasta czy raczej spada?

-Czy mSata daje radę jako odpowiednik SATA3?

-Jakiej firmy dysków szukać?

-Czy w każdym z nowych laptopów znajdę mSata?

-Czy odczuwalny jest np. wzrost fpsów w grach, na takich samych podzespołach?

Z góry dzięki za informacje :slight_smile:

  1. Temperatura wzrasta, skoro masz wewnątrz dodatkowe elementy wydzielające ciepło.

  2. Nie. mSata ma wydajność portu Sata 2 czyli 3Gbps

  3. Jak jesteś ograniczony budżetowo to wybieraj to co tańsze, w sieci jest mnóstwo testów dysków SSD to z pewnością wybierzesz najlepszy względem cena/wydajność.

  4. Raczej nie w każdym.

  5. Dysk SSD ma się nijak do FPS w grze, może jedynie przyśpieszyć ładowanie się gier o ile zainstalujesz je na tym dysku. Za FPS odpowiada procesor i karta graficzna, poza tym laptopy nie są do gier.

Reasumując, kup sobie jakiś zwykły dysk SSD powiedzmy do 64GB na system i zamontuj go w laptopie, a na magazyn kup dysk zewnętrzny na usb3.0 bądź do fabrycznie montowanego dysku kup taką kieszeń. Albo kup laptopa z zatokami na dwa dyski i po problemie.

Dawno nie widziałem laptopa z dwiema zatokami na dyski. Gdyby zakup dodatkowego SSD i drugiego na USB 3.0 wchodził w grę to przecież bym tak zrobił…? Co do pkt. 2 to z tego co wiem to np. http://www.skapiec.pl/site/cat/8/comp/4538037 jest pod msata, które jest odpowiednikiem sata3, więc nie wiem czy masz rację?

Jako że usunięto mój drugi temat, mam kilka dodatkowych pytań, dotyczą Lenovo Y580:

Czy GTX660M uciągnie najnowsze gry np. BF3 w rozdzielczości fullHD na ultra, czy raczej będzie trzeba obniżać rozdzielczość?

Czy jeżeli obniżę rozdzielczość w matrycy fullHD do 1366x768 to obraz będzie nieostry i rozciągnięty?

Czy montaż dysku SSD mSATA, da rzeczywisty wzrost klatek w grach np. o 20 fpsów czy tylko ogólny wzrost wydajności?

Kupować teraz, czy czekać na premierę laptopów z W8, czy może ceny nie spadną a ten model zniknie z rynku?

Jest trochę możliwości w tym zakresie. Warto przejrzeć dostępne modele Lenovo i innych firm, niektóre z nich doskonale nadają się do gier, tutaj widzę mają dobry wybór http://www.kuzniewski.pl/k100,lenovo-ibm.html