Dysk SSD na SATA czy M.2 PCIe na Z87

Posiadam płytę ASRock Z87 Extreme4, która nie posiada złącza M.2.

Czy zatem lepiej zakupić dysk SSD na SATA (Crucial MX500), czy warto dopłacić ok 100 zł za dysk M.2 z adapterem na PCIe (Plextor M9PeY)?

Czy wpięcie dysku w PCIe będzie miało znaczący wpływ na działanie grafiki (z x16 spadnie na x8)?

Eee to za tyle to już będzie 1 TB SSD :stuck_out_tongue_winking_eye:
Nie dopłacaj MX500 to dobry dysk

W codziennej pracy różnica pomiędzy SATAIII a NVMe nie powala - wybrałbym Cruciala. Ponadto NVMe zwykle bardziej się nagrzewa podczas pracy.

Nagrzewanie to nie problem, buda jest chłodna (temp proca w stresie nie przekracza 50 stopni). Myślałem tylko że jak w niedalekiej przyszłości będzie trzeba zmieniać MB to będę celował w taką z M.2, wtedy lepszym wyborem byłby Plextor, ale na chwilę obecną bardziej przekonuje mnie Crucial i 100 zł w portfelu :wink:

M.2 to tylko złącze (dobre m.in. do lapków, bo miejsce pozwala zaoszczędzić) - tego Cruciala spokojnie wykorzystasz z nową mobo.

Tu masz testy tego plextora i mx500. To wszystko zależy, czy chcesz wydać więcej i mieć wydajniejszy dysk, czy zapłacić mniej i mieć mniej wydajny :>

No ok, tylko zasadnicze pytanie jest takie, czy taki dysk na PCIe nie będzie wiązał się ze spadkiem wydajności GPU, tzn. czy redukcja x16 na x8 mocno będzie widoczna? Najnowszy BIOS do mojej płyty daje wsparcie NVMe więc dysk będzie działał z pełną mocą, ale co z grafiką?

Znalazłem adapter M.2 na PCIe za grosze więc mogę za podobną cenę do MX500 mieć 500GB na M.2 z NVMe, więc w takim układzie nie ma sensu iść w SATA.

Jeśli nie posiadasz stacji roboczej do profesjonalnych zastosowań to nie odczujesz różnicy między SSD na SATA a NVMe.

Mając do wyboru SSD 500GB na SATA i M.2 NVMe w tej samej cenie, wciąż brałbyś SATA?

Ta sama pojemność i ta sama cena? To nie takie proste - bardzo dużo zależy od producenta i modelu (np. ADATA potrafi robić dyski rewelacyjne i awaryjne badziewie). Nie wchodząc w szczegóły liczy się też producent i technologia kości pamięci, producent i model kontrolera pamięci oraz rodzaj bufora. Zwróć uwagę co napisałem ja w poprzednich komentarzach i co potwierdził @anon82843335.

Ostatecznie wziąłem Cruciala. Przekonała mnie głównie cena: z dodatkowymi rabacikami wyszło sporo poniżej 300 zł, a za dobry NVMe (np. ADATA SX8200 Pro albo PNY XLR8 CS3030) oraz adapter i chłodzenie musiałbym zapłacić 120 - 150 zł więcej.

Dzięki za pomoc :slight_smile: