Dysk SSD + napęd SATA

(fonszludozjad) #1

Witam! Jak w biosie ustawić żeby te obydwa urządzenia ze sobą współgrały? Bo na optymalnych ustawieniach komputer widzi mi tylko Dysk SSD na SATA, a napędu już nie. Jak zmienię opcje w sensie włączę RAIDY, to wtedy dysk przestaje działać, a działa napęd…

(bachus) #2

Jesszcze raz i trochę szczegółów proszę:

• co rozumiesz przez “napęd SATA”? Jakiś DVD?
  • może chociaż coś napisz gdzie do podłączasz,
  • co rozumiesz przez “optymalne ustawienia”? Optymalne to by chyba były, gdy Ci działało jak Ty chcesz?

(fonszludozjad) #3

Napęd DVD na wejście SATA, Dysk SSD podłączony pod SATA2_0, a napęd DVD pod SATA2_1, optymalne ustawienia to podstawowe ustawienia biosu bez żadnych modyfikacji.

(bachus) #4

Ok, czyli powoli się klaruje, że podłączasz pod komputer stacjonarny. Jeszcze jak podasz np. model płyty głównej, to może coś będzie więcej wiadomo.

(fonszludozjad) #5

Tak stacjonarka, a płyta główna: GIGABYTE GA-M52L-3SP przyjacielu

(januszek) #6

Ta płyta ma pięć wersji, tzw rewizji. Wygląda na to, że sterownik sata trzeba doinstalować w czasie instalacji systemu.

(JNJN) #7

Historia, od W7 tego się nie robi, a nawet od Visty.

(januszek) #8

Na stronie producenta są jednak sterowniki sata, w wersji preinstall driver, dla Win7.

(fonszludozjad) #9

Możesz podlinkować? Bo może wrzucę system z pendrivea to zainstaluje sobie ten napęd później…

(JNJN) #10

To nie ma znaczenia - sterowniki dalej masz aż do W10?

Nic takiego już się nie robi - bo system ma własne stery i przy instalacji da sobie radę.

(januszek) #11

Link masz w poście #6. Musisz tylko wybrać odpowiednią rewizję płyty.

(fonszludozjad) #12

A jak mogę sprawdzić jaki mam REV? :frowning:

(januszek) #13

Powinien być napisany na płycie. Możesz też porównać ze zdjęciami na stronie producenta.

(Longhorn2009) #14

CPU-Z zakładka mainboard zdradzi wszystko.

(JNJN) #15

Jak wszystko w menadżerze OK i dysk SSD i napęd DVD sata pracuje poprawnie, to nie instalujesz w W7 64 sterowników do chipsetu - niech pracuje na systemowych, bo są nowsze.

I jest jeden do wszystkich rewizji:

http://download.gigabyte.asia/FileList/Driver/motherboard_driver_chipset_nvidia_mcp68_win7-64.exe