Dysk SSD + napęd SATA

Witam! Jak w biosie ustawić żeby te obydwa urządzenia ze sobą współgrały? Bo na optymalnych ustawieniach komputer widzi mi tylko Dysk SSD na SATA, a napędu już nie. Jak zmienię opcje w sensie włączę RAIDY, to wtedy dysk przestaje działać, a działa napęd…

Jesszcze raz i trochę szczegółów proszę:

  • co rozumiesz przez “napęd SATA”? Jakiś DVD?
  • może chociaż coś napisz gdzie do podłączasz,
  • co rozumiesz przez “optymalne ustawienia”? Optymalne to by chyba były, gdy Ci działało jak Ty chcesz?

Napęd DVD na wejście SATA, Dysk SSD podłączony pod SATA2_0, a napęd DVD pod SATA2_1, optymalne ustawienia to podstawowe ustawienia biosu bez żadnych modyfikacji.

Ok, czyli powoli się klaruje, że podłączasz pod komputer stacjonarny. Jeszcze jak podasz np. model płyty głównej, to może coś będzie więcej wiadomo.

Tak stacjonarka, a płyta główna: GIGABYTE GA-M52L-3SP przyjacielu

Ta płyta ma pięć wersji, tzw rewizji. Wygląda na to, że sterownik sata trzeba doinstalować w czasie instalacji systemu.

Historia, od W7 tego się nie robi, a nawet od Visty.

Na stronie producenta są jednak sterowniki sata, w wersji preinstall driver, dla Win7.

Możesz podlinkować? Bo może wrzucę system z pendrivea to zainstaluje sobie ten napęd później…

To nie ma znaczenia - sterowniki dalej masz aż do W10?

Nic takiego już się nie robi - bo system ma własne stery i przy instalacji da sobie radę.

Link masz w poście #6. Musisz tylko wybrać odpowiednią rewizję płyty.

A jak mogę sprawdzić jaki mam REV? :frowning:

Powinien być napisany na płycie. Możesz też porównać ze zdjęciami na stronie producenta.

CPU-Z zakładka mainboard zdradzi wszystko.

Jak wszystko w menadżerze OK i dysk SSD i napęd DVD sata pracuje poprawnie, to nie instalujesz w W7 64 sterowników do chipsetu - niech pracuje na systemowych, bo są nowsze.

I jest jeden do wszystkich rewizji:

http://download.gigabyte.asia/FileList/Driver/motherboard_driver_chipset_nvidia_mcp68_win7-64.exe