Dysk SSD nie działa w trybie SATA III

Nie ten od głównego chipsetu - patrz na stronę 3-10 Instrukcji , pozycja “SATA 6 Gb/s Controller Mode”.

Nie umię dojść do tego o której instrukcji piszesz, ale w biosie w pozycji “SATA 6 Gb/s Controller Mode” mam ustawione AHCI i w tym trybie był formatowany dysk i instalowana 10.

Instrukcji od płyty głównej - taka mała książeczka. To sprawdź jeszcze na stronie 3-11 pozycja “On-chip SATA Controller” —> musi być Enabled i zaraz następna pozycja “RAID Mode” --> NIE MOŻE być IDE (jakaś inna wartość)

On-chip SATA Controller miałem przez cały czas Enabled. RAID Mode było ustawione na IDE, przestawiłem na RAID, do wyboru jest jeszcze opcja AHCI.

Ustaw na AHCI

Przestawione, dysk dalej widoczny jako SATA II

HDTune 2.55 jest mocno przestarzały (rok 2008) i dziś jedyne co może robić to właśnie wprowadzać w błąd.

Natomiast CrystalDiskInfo dobrze pokazuje, czyli SATA 600.

Czyli rozumiem, że to jest max co z niego wyciągnę? (poniżej ostatni test) Chyba jednak będę musiał wrócić do win7, ponieważ u mnie 10 ma problem z rozdzielczością FullHD na tv przez HDMI. Na monitorze przez DVI jest ok, a jak przeniosę obraz na TV przez HDMI (radeon hd5870) to pokazuje że jest to fullhd, ale widać że rozdzielczość jest dużo niższa. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie moim problemem.

328a770bb4c6.png

Odczyt, no prawie??? ale zapis masz mniej niż połowę.

 

Edit:

Czyli reasumując wskazuje na to co pisałem:

 

I kontroler sata III włączony i dysk masz podpięty właściwie.

Może trafił mi się po prostu taki model?

Przeczytaj co dopisałem, w pierwszej kolejności gdzieś należy przetestować dysk i będzie wiadomo.

Niestety tak jak pisałem obecnie nie mam możliwości przetestowania dysku na innym komputerze. Po świętach kupię kontroler sata 3 na pci i sprawdzę jak dysk będzie się wtedy spisywał. Jak dalej nie będzie dawał rady to po prostu odeślę kontroler do sklepu, a dysk zostawię bo i tak widać dużą różnicę w wydajności pomiędzy SDD, a zwykłymi dyskami spiętymi w RAID jak miałem. Bardziej martwi mnie problem z rozdzielczością na TV przez HDMI. Zmieniłem sterowniki nawet na najnowszą betę dostępną dla mojej karty i nic nie pomogło. Oczywiście tak jak pisałem na win7 wszystko jest ok.

 

Czyli czekasz na nowszą wersję sterownika do W10.

Edit:

 

I może… będzie Ok.