Dysk SSD niewidoczny na ekranie startowym

Dlaczego przy ekranie startowym BIOSu w ogóle nie pokazuje mi się w wykrytych dyskach SSD, jedynie HDD i stacja DVD-ROM? Z czego to może wynikać … SSD jest podpięte pod SATA3 (AHCI) reszta pod SATA2 . Tak poza tym działa wszystko ok - system normalnie startuje choć zainstalowany na SSD, który nie pokazuje się przy owym ekranie startowym. Gdy wejdę w BIOS, a właściwie UEFI to też dysk jest widoczny, tylko przy uruchamianiu komputera, gdy wyświetlają się wykryte dyski, jest on niewidoczny.

Po podłączeniu go pod SATA 2 - wyświetla się w tym ekranie startowym, ale to dysk pod SATA 3, więc nie jest to chyba najlepszy pomysł, żeby go podłączac pod SATA2.

Przejmować się tym, że nie jest on wykrywany przy uruchamianiu?

Spróbuj zresetować bios przez zworkę CMOS lub wyjęcie bateryjki może pomoże.

Ja miałem podobną sprawę, z SSD Vertex2. Po uruchomieniu kompa nie był w ogóle wykrywany, musiałem wejść do biosu i dać save i było git. Nie pomogła aktualizacja firmware SSD. Zaktualizowałem bios, a właściwie sterowniki mostka południowego odpowiadające za magazynowanie które są zawarte w biosie i problem został rozwiązany.

P.S. Zobacz w opisie biosu czego dotyczy aktualizacja, bo jak nie ma nic wspomniane o southbridge, to aktualizacja zapewne nie rozwiąze problemu

Sprawdziłem aktualizacje BIOSu na stronie producenta, ani słowa o southbridge. Przy okazji - płyta to ASUS Sabertooth 990FX

Zawsze możesz zaktualizować do najnowszego, bo to są wersje stabilne, ale tak jak pisałem gwarancji nie ma. Sprawdź czy może jest jakieś nowsze firmware do SSD. Poczytaj też na googlach, bo pewnie nie Ty jeden masz taki problem :slight_smile:

I tak i nie, bo wszystko Ci działa, ale samemu mnie też to ciekawi, dlaczego tak sie dzieje.

To zdecydowanie nie najlepszy pomysł

Kierując się doświadczeniami z własnej płyty asusa i szybkim spojrzeniem w specyfikacje twojej obstawiam, że sata2 i sata3 są obsługiwane przez inne kontrolery, a tylko jeden z nich wyświetla się w biosie. Nie ma co robić krzyku ^^

Dziwne tylko że wyświetla urządzenia sata2, portów ich masz tylko dwa (czarne) i są obsługiwane przez jmicrona, więc na zwykły rozum wypadałoby żeby bios pokazywał satę3 z kontrolera amd z sześcioma brązowymi wejściami.