Dysk SSD PCI-E vs karta graficzna na PCI-E x16 3.0? Jakie mniejsze zło?

Witam,
chciałem ostatnio przerzucić się na 7700k szukam do niego płyty głównej, interesuje mnie kwestia złącz PCI-E. Do podłączenia będę miał MSI RX 480 8GB, adapter PCI-E pod M.2 z dyskiem Samsung XP941 512GB oraz kartę dźwiękową Sound Blaster Z pod PCI-E. Poszukuję Z270 w miarę nie z górnej półki, żeby ładnie kręciła.

Moje pytanie, czy mogę podpiąć grafikę pod 3.0 x4/x8, a ssd pod 3.0 x16? Czy wydajność karty graficznej ucierpi bardzo? Czy dysk stanie się jeszcze wydajniejszy(i tak zap*dala, ale bardzo mnie to ciekawi :grin: )? Bo nie możliwe jest podpiąć dysku i grafiki pod 3.0 x16 przy aktualnej technologii, dobrze rozumiem?

W teorii różnica między np. x8 a z16 to zaledwie kilka %. Daj dysk na magistralę x8 a grafikę na x16 i będzie ok.

A jaką byś polecił płytę do tego CPU pod lepsze OC tak żeby dało radę podpiąć i gpu, ssd pod pcie i kartę dźwiękową. A i pytanie jeszcze co ze złączami M.2 w płytach Z270 dalej odstają z wydajnością od pci-e? Może jednak lepiej dołożyć do A170A i zaaktulizować bios? Kasa ~ 600,-

Przykro mi ale nigdy nie bawiłem się w kręcenie. Niestety. Moim zdaniem szkoda prądu, bebechów i zachodu ale to tylko moje zdanie bo nie gram w gry a takie np. 4 x 3.00GHz bez OC to dla mnie rakieta.

1 polubienie

" Moim zdaniem szkoda prądu, bebechów i zachodu ale to tylko moje zdanie bo nie gram w gry a takie np. 4 x 3.00GHz bez OC to dla mnie rakieta" … bardzo ładnie żeś to ujął…dodałbym jeszcze koszt. Pozdrawiam

Naprawdę nie znam się na OC. Kilka razy próbowałem dawno temu (Pentium3,4, różne AMD) i nic mi to szczerze mówiąc nie dawało więc nie znam się. Może tam komuś coś da podniesienie zegara z 3.00GHz do 3.50GHz i wyprodukowanie podbiurkowego grzejnika lecz u mnie OC zbędne jest.
Koszt? Nie wiem, nie kręcę :slight_smile:

Koszt ? Łatwo policzyć…200 procek z “K” chłodziwo 150 plus 150 dokładka do płyty z OC (na marginesie pamięć). Też nie kręcę :slight_smile:

Ja mam chłodziwo po 3zł za pół litra :slight_smile:

Ja 4.19 zł “DESPERADO” :slight_smile:

Nie zbyt interesuje mnie co kto lubi bo o gustach się nie rozmawia. Wolałbym dostać odpowiedz na pytania kto ma z tym styczność niż patrzeć na zaśmiecanie forum. Udzielileś się okey, ale jak nie interesuje Cię OC z kolegą to nie rozumiem zbędne rozmowy pogadajcie sobie na PW :slight_smile:

A odnośnie drugiego kolegi chłodziwo mam za 350,- :wink:

jeśli chodzi o płytę do podkręcania kaby lake to nie musi być najwyższa półka bo pobór prądu na tych procesorach w stosunku do wydajności jest znikomy, najważniejsze, żeby sekcja zasilania była bardzo dobrze wykonana i chłodzona(nie klocki aluminium bez żeberek jakie ostatnio msi wystrugało) tego najlepiej się dowiedzieć od osób które te płyty posiadają i ten procesor kręcą wysoko i wertować recenzje.

Chyba wszystkie płyty Z170/Z270 mają przynajmniej jeden port m.2 PCI-E 3.0 x4, więc nie widzę sensu bawić się w adapter m.2 na PCI-E.
Kartę dźwiękową wpinasz do PCI-E x1,
Kartę graficzną do PCI-E 3.0 x16
I nie ma żadnego konfliktu.

Z overclockingiem jest rzecz jasna loteria. Jedne 7700k robią 5GHz na 1,3-1,3250 inne potrzebują 1,35V, jeszcze inne 1,4V a niektóre nie zrobią tej częstotliwości wcale.

Co do samej płyty, to po prostu poprzeglądaj recenzje i specyfikacje tych, które mieszczą się w twoim budżecie.