Dysk SSD - problem z partycjami RAW

Witam. Mam problem, a mianowicie wygląda on tak, że posiadam dysk ssd 120GB na którym wcześniej miałem WIN 10, ale po ostatnim złym wyłączeniu system padł i musiałem na nowo zainstalować WIN 10 [na innym dysku]. Problem wygląda tak że system wykrywa dysk, ale nie pokazuje informacji o nim oraz przestrzeni jaką posiada[w mój komputer], natomiast pokazuje już więcej info w apk zarządzanie dyskami, lecz gdy chcę go sformatować lub usunąć wolumin wyskakują błędy. Próbowałem też przez apk CrystalInfo, ale on nie wykrywa dysku, też próbowałem zeskanować HDTune’ nem, lecz dzieje się to samo, błędy. Z góry dziękuje za pomoc!

Użyj jakiegoś live CD z Linuksem, tam będziesz mieć program gparted (moim zdaniem tworzy partycje lepiej niż wbudowane narzędzie windowsowe).
Możesz też wypróbować narzędzia firm trzecich (Paragon, Minitool itp.)

w menu zarządzania dyskami/partycjami kliknij przy literce dysku na dole gdzie prezentują sie pojemności dysku w postaci graficznej i wybierz kliknij prawym przyciskiem muszy i wybierz zainicjuj

Masz dysk uszkodzony. Jeśli ma gwarancję, reklamuj.

Dzięki wszystkim za porady, udało mi się coś zmajstrować i teraz mam dysk z formatem RAW. Poszukam czegoś w sieci i postaram się sam rozwiązać problem, ale jak nie będę wiedział to będę pisał.

#edit Mała aktualizacja, udało mi się przywrócić do NTFS, ale dysk jest tylko do odczytu

#edit 2 Udało mi się odczytać, że w wierszu okazuje się że dysk nie jest tylko do odczytu i moje pytanie brzmi czy cmd zawala czy coś z dyskiem image

Coś porobiłem i znów jestem w RAW… Tak wygląda błąd jak daje zainicjuj dysk. Próbowałem wielu programów, aby to sformatować i przywrócić, ale nic nie daje efektu

Mógł paść kontroler (jak w moim przypadku). Ja skorzystałem z gwarancji i wymieniłem dysk.

Z gwarancją może być ciężko, ale zobaczę co da się zrobić. A co do dysku da się go jeszcze jakoś uratować czy kapica?

#edit Znów mi się udało dojść do tego samego, czyli

I za nic nie mogę zmienić tego RAW na NTFS

Danych raczej nie odzyskam, chociaż miałem bardzo cenne.

Dane z partycji RAW można m.in. odzyskać programem Mini Tool Data Power Recovery, zainstalowanym na innym dysku, niż istniejące partycje RAW. Program jest płatny!

Domyślam się że darmowa wersja, nie przywróci plików

1 polubienie

Darmowa wersja pozwala tylko na przegląd plików do odzyskania oraz pozwala odzyskać do 1 GB plików za darmo!

Problem jest taki że nawet ich nie znajduje. Może coś popróbuje z Hirens BOOT

No ba! Robiłem to kilka lat temu. Mogę nie wszystko pamiętać. Fakt, że odzyskałem wszystko i to w firmowym komputerze. Hirens Boot, o ile pamiętam, plików RAW nie widzi!

A ok. To zostało mi chyba jedynie kupić nowy dysk, bo z tego raczej nic już nie będzie. Plików raczej nie odzyskam, a szkoda.

Czy możesz nadać temu dyskowi literę? Jeśli tak nadaj i spróbuj tego.
https://docs.microsoft.com/en-us/previous-versions/technet-magazine/dd637756(v=msdn.10)?redirectedfrom=MSDN

Polecenie chkdsk E: /f
Zamiast E: wpisz literę którą nadałeś.
Rozwiązanie znalezione tu ale czy zadziała? Sam koniec długiego opisu ( gość zle napisał polecenie)

https://answers.microsoft.com/pl-pl/windows/forum/all/zmiana-systemu-plików-raw-na-ntfs-bez-utraty/5b7406fc-6b0d-465b-96bb-8a97463ad395

Teraz jest taki problem że system już nie chce wykrywać dysku


A jak chce wykonać polecenie chkdsk to wychodzi błąd, że nie obsługuje RAWimage

Dziękuje wszystkim za pomocną dłoń. Dysk wysyłam na gwarancję. Pliki przepadły, tak to już jest jak się nie robi kopii lub używa nawet OneDrive’ a z zapisem.

Pocieszę Cię: mój dysk padł tak, że co prawda pliki były dostępne, ale całość była wyłącznie do odczytu. Oddając dysk na wymianę gwarancyjną, oddałem wszystkie swoje pliki, bez możliwości ich usunięcia. Każdy, kto podpiął dysk do komputera, mógł skopiować moje dane (również wrażliwe). To mnie nauczyło, że należy szyfrować wszystko, nawet dysk w prywatnym komputerze - nigdy nie wiadomo w czyje ręce wpadnie.