Dysk SSD - realne przyspieszenie

Witam, przymierzam się do kupna dysku SSD - jakiegoś z tańszych. Obecnie posiadam WD Caviar Black 1 TB i podstawowe pytanie - czy odczuwalna będzie różnica w prędkości systemu i programów po zamontowaniu takiego dysku? Czy mija się to z celem?

Pozdrawiam

dyski SSD to nie są zwykłe dyski magnetyczne tylko ( fragment z wiki )

Zasada działania pamięci w urządzeniu SSD jest podobna do tej, jaką stosuje się w pamięciach flash.

Podstawową zaletą SSD jest brak ruchomych części. Dodatkowo dyski te charakteryzują się zdecydowanie krótszym czasem dostępu do danych (kilkadziesiąt razy), cichszą pracą oraz o wiele większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne (powodowane np. wstrząsami w czasie pracy lub upadkiem z wysokości).

Na pewno odczujesz przyspieszenie ładowania się systemu bo odczyt i zapis może dochodzić do dużych prędkości przy zakupie przeczytaj jaką prędkość zapisu i odczytu posiada twój produkt.

Druga sprawa dyski SSD mają bardzo ograniczoną pojemność w przystępnej cenie około 400 zł dostaniesz max 60GB wolnego miejsca z czego należy jeszcze odjąć system sterowniki itp więc dużo miejsca Ci nie zostanie patrząc jeszcze na to że posiadasz dysk 1TB czy nie będziesz czuć się uwiązany.

Dodane 23.11.2011 (Śr) 8:35

masz tu link założyłem że chcesz kupić poniżej 500 i wewnętrzny

http://www.ceneo.pl/Dyski_SSD;004+sssd+n492;017Wewnetrzny_P6-18292.htm

Uwiązany może nie - na SSD chcę mieć tylko system i najczęściej używane programy. Reszta instalowana będzie na pozostałych dyskach. Także tu liczy się nie kwestia pojemności a raczej prędkości :slight_smile: A jak jest z żywotnością dysków SSD - mają przecież ograniczoną ilość cykli zapis/odczyt. Teoretyzująć - na około ile dni/lat ciągłej pracy taki dysk wystarczy?

gwarancję masz na 2 -3 lata więc tyle powinien pochodzić kup coś z OCZ lub Kingstona raczej w Chińskie bym się nie pchał

Dodane 23.11.2011 (Śr) 9:03

bo skończysz tak http://fundir.org/gallery,podrobka_dysku_zewnetrznego,4094,0,0.html :wink: :smiley:

Ja zrobiłem tak samo jak myślisz, czyli ssd na system a zwyczajny dysk do danych.

Myślę że to jest dość dobre rozwiązanie. System startuje błyskawicznie ok 12 sek., programy również otwierają się bez zbędnego “kręcenia kółkiem”.

Mam ssd o pojemności 60GB i mi to wystarcza nawet przy zainstalowaniu na nim 2 gierek (wolne miejsce w okolicach 20GB).

Tu masz poradnik co i jak poustawiać żeby wszystko ładnie śmigało: http://www.frazpc.pl/artykuly/918856-2, … h_SSD.html

O SSD i jego działaniu pisałem na tym forum nie raz. Poszukaj moich wypowiedzi o SSD. Znajdziesz tam też wskazówki co i jak ustawić po zamontowaniu takiego dysku.

Wybór padł na Patriot Pyro 60Gb, a przy okazji wymiana płyty głównej, procesora i pamięci - bo nie mam obecnie obsługi SATA 3 :smiley: Po testach dam znać jak to śmiga :slight_smile:

Dodane 04.12.2011 (N) 22:34

Dla zainteresowanych tematem dysków SSD… Jestem już po małych testach i paru godzinach pracy ze wspomnianym dyskiem Patriot i co mogę powiedzieć? Radzę wszystkim przesiadać się na te dyski. Idealna cisza, niska temperatura i mega wydajność! Przy tym mały pobór prądu, a taka 60 spokojnie wystarcza na podstawowe potrzeby tj (system, sterowniki, wszystkie używane programy). U mnie zajmuje to 40GB - czyli mam 20 GB wolnego miejsca, na dysku głównym. Oczywiście bez dodatkowego magazynu, to stanowczo za mało, ale na system jak już wspomniałem w sam raz :smiley: