Dysk SSD sata II do złącza sata I

Jak w temacie, proszę o poradę. Posiadam laptopa Asusa M50Sa z Core2Duo CPU T9300 2.50 GHz, 4GB RAM, Radeon HD3650 z fabrycznie zamontowanym dyskiem twardym 250 GB na SATA I model ST9250827AS. System na lapku to Vista home premium 32 bit. Chiałbym ten dysk wymienić na SSD np. OCZ Vertex 2 Series 100 GB SATA II 2,5 cala, jeden taki już posiadam jako systemowy w stacjonarce, działa rewelacyjnie.

Chciałbym znacznie przyspieszyć laptopa wzorem stacjonarki, gdzie to rozwiązanie sprawdziło się rewelacyjnie, komputer dostał drugiego “życia” wszystko zaczęło działać płynnie i szybko, dostęp do plików i programów stał się niemalże natychmiastowy.

Problem zasadniczy stanowi kontroler w laptopie pod serial ATA I, a ten dysk jest pod serial ATA II. Różnica prędkosci w transferach pomiędzy sata I a II to dwukrotność, natomiast zasadnicze pytanie. Czy ten dysk jest wstecznie kompatybilny pod sata I i czy zaprezentowana konfiguracja na lapku wg Waszej oceny przyspieszy działanie sprzętu. Czy to będzie działać, nawet z obniżonymi prędkościami stosownie do możliwosci Sata I.

Z góry dziękuję za cenne uwagi w temacie.

Pozdrawiam

Znalazłem podpowiedź na stronie OCZ, ze niby jest kompatybilność wsteczna ale z dyskami sata III do sata II i sata I. Spadają po prostu prędkości reszta powinna być OK. Czy ktoś potwierdzi???

cyt.: Will my OCZ SATA 3.0 6Gb/s SSD work in my SATA 2 / SATA 1 based system?

  • Yes, OCZ SATA 3.0 (6Gb/s) SSDs are backwards compatible with SATA 1.0 (1.5Gb/s) and SATA 2 (3.0GB/s), but there will be a reduction in performance. Results may vary depending on system specifications and platform.

Dziękuję wszystkim za rzeczowe porady, sprawdziłem sam organoleptycznie, dysk ten jest wstecznie kompatybilny do Sata I i działa jak błyskawica. Pozdrawiam.